Zavřít reklamu

Nový iPad Air 2 přináší skvělé nové funkce zejména fotoaparátu, které známe z iPhonů – zpomalené záběry či časosběr. Tablet dostal nově také Touch ID. Těmto novinkám bylo na keynote věnováno poměrně mnoho času, avšak nový iPad dostal ještě jednu zajímavou věc – Apple SIM.

Ano, Apple pomalu a nenápadně začíná fušovat do řemesla operátorům. Ne že by začal stavět svou mobilní síť a nabízet vlastní SIM a tarify, jde na to svým „different“ způsobem. Jednoduše máte v iPadu univerzální datovou SIM kartu a kdykoliv budete chtít, můžete změnit operátora a využít jeho datového tarifu.

Apple.com:

Apple SIM vám dává možnost vybrat si z množství krátkodobých tarifů vybraných operátorů v USA a ve Velké Británii přímo z vašeho iPadu. Kdokoliv budete potřebovat, můžete si vybrat tarif, který vám vyhovuje nejvíce – bez dlouhodobého úvazku. A když budete na cestách, vyberete si tarif místního operátora na dobu vašeho pobytu.

Tohle vše se prozatím týká tří operátorů v USA (AT&T, Sprint, T-Mobile) a EE (spojení Orange a T-Mobile) ve Velké Británii. Podle Applu se zúčastnění operátoři mohou měnit. Nelze zatím předpokládat, že by Apple SIM podporovali v nejbližší době také čeští operátoři, ale kdo ví, třeba se pochlapí.

Ještě je brzy na velké prognózy, nicméně Apple SIM má potenciál pořádně rozčeřit vody mobilních operátorů a změnit princip jejich činnosti, což se týká hlavně USA, kde jsou telefony i dnes blokovány na operátora, se kterým jste uzavřeli smlouvu (většinou na dva roky).

Lidé s platnou smlouvou jen obtížně přejdou k jinému a po jejím vypršení se jim do změny ani nemusí chtít – je to otravné. Člověk musí „oblítat“ stávajícího operátora a poté ještě operátora nového. Celý proces obnáší až příliš mnoho starostí pro málo muziky.

Více přívětivěji zní scénář, kdy jsou vaše telefonní číslo a služby, ať už se jedná o internet, volání nebo zprávy, svázány s Apple SIM. Operátoři mají možnost se o vás poprat přímo. Mohou vám nabídnout lepší nabídku, která je dostupná jen na pár klepnutí.

Nyní už jen vyvstává otázka – je tohle konec tarifů a paušálů, jak je známe nyní? A pokud by se Apple SIM ujala, není už to jen krůček k tomu zbavit se toho malinkatého plíšku nadobro? Mě k tomuto napadá jen jediná věta – bylo už na čase.

Z mého pohledu je v současné době celý koncept SIM karet zastaralý. Ano, dlouhodobě používané standardy je těžké odbourat, navíc když operátorům jejich současná situace vyhovuje. Pokud má někdo tu sílu něco se současnou situací udělat, je to právě Apple. Po iPhonech je hlad a pro operátory je jejich prodej výnosný obchod.

Apple tak může na operátory zatlačit a měnit pravidla hry. Potom ale můžou vzrůst obavy z opačné strany – nemohla by potom nastat situace, kdy by iPhone (a iPad) neměl slot na SIM kartu a Apple určoval, od jakého operátora si můžete vybrat tarif?

A jak by to bylo v takovém případě s osobním zvýhodněním. Dnes si můžete na prodejně svého operátora s trochou šikovnosti domluvit svůj tarif. Na displeji iPhonu by tohle moc dobře nešlo. Ať tak či onak, Apple SIM je opět něco nového. Jak si povede dále, uvidíme v příštích měsících a letech.

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

    A když tedy koupím iPad Air 2 s LTE v ČR, tak tam slot pro SIM kartu je?

    Neni, bohuzel v CR uz se nesmí prodavat iPad se slotem na sim. Hrozí take zákaz prodeje vsech iPadu v CR, proto si ho kupte hned nebo pořiďte android :)))

    proc by se nesmel prodavat? viz Apple Store CZ

    „Pad Air 2 s Wi‑Fi + Cellular a iPad mini 3 s Wi‑Fi + Cellular můžou používat buď Apple SIM kartu, nebo nano‑SIM kartu operátora.“

celý text

Čtěte více.