Zavřít reklamu

Ano, u iPhonu Apple pořád tvrdošíjně protlačuje Lightning, u ostatních produktů tomu už ale tak není. USB-C najdeme na MacBoocích už od roku 2015, nyní jsou na každém Macu, ať jde o MacBook Pro nebo Mac Studio. Mezi další zařízení s portem USB-C patří i iPad Pro, který jej dostal už v roce 2018, iPad Air z roku 2020, iPad mini 6. generace, Studio Display nebo Pro Display XDR. Pořád je zde ale několik základních produktů, které si ponechávají Lightning. 

Abychom byli kompletní, Apple USB-C nabízí i na klávesnici Magic Keyboard pro iPad, na Beats Flex nebo nabíjecích pouzdrech u Beats Studio Buds a Beats Fit Pro. Jakým produktům, tedy samozřejmě vyjma iPhonu, však „hrozí“, že budou na USB-C muset v dohledné době z důvodu nařízení EU přejít?

Základní iPad 

Mezi tablety je 10,2“ iPad exotem. Jako jediný si totiž uchovává Lightning, jinak celé portfolio už přešlo na USB-C. Apple zde pořád těží ze starého designu s tlačítkem Plochy pod displejem, na který prakticky nemusí sahat, protože navyšování výkonu se děje uvnitř. Jedná se sice o vstupní model do světa tabletů Applu, i tak je ale skutečně výkonný a užitečný. Kdyby mu však Apple změnil design po vzoru iPadu Air, je otázkou, zda by se tyto modely mezi sebou nekanibalizovali. Spíše to vypadá, že až nadejde den D, se základním iPadem se rozloučíme, přičemž Apple místo něho zlevní jednu generaci iPadu Air.

Apple Pencil 1. generace 

Když už jsme nakousli iPad, je k němu určeno i příslušenství Apple Pencil. Jenže to první generace bylo trošku zvláštní, protože to se právě nabíjí skrze Lightning konektor, který se zapojí do iPadu. Měnit jej na USB-C je velice nepravděpodobné. Jestli ale Apple zařízne základní iPad, pravděpodobně jej bude následovat i první generace pencilu. K tomu, aby základní model podporoval jeho 2. generaci, by mu musel Apple dát možnost bezdrátového nabíjení pencilu, což už je větší zásah do jeho vnitřního uspořádání, a to se mu pravděpodobně nebude chtít. Pokud tedy zůstane ještě nějaký rok v této podobě, bude pořád podporovat jen Apple Pencil 1. generace.

AirPody 

Apple už u svých AirPodů přešel v případě kabelu z USB na USB-C, kdy je jeho druhý konec ale pořád zakončený Lighningem pro nabíjení pouzder AirPodů a AirPodů Max. Novější generace AirPodů ale už umožňují i bezdrátové nabíjení jejich pouzdra a je tedy otázkou, zda Apple uživateli vůbec umožní nabíjet je pořád klasicky skrze kabel, tedy s USB-C, nebo jen čistě bezdrátově. O tom se ostatně spekuluje i u iPhonu. K USB-C by se mohl uchýlit už při představení AirPodů Pro 2. generace letos na podzim, stejně tak ale až s představením USB-C iPhonu.

Periferie – klávesnice, myš, trackpad 

Celé trio periferií Applu, tedy Magic Keyboard (ve všech variantách), Magic Mouse a Magic Trackpad jsou dodávány s USB-C / Lightning kabelem v balení. Už jen proto, že třeba i klávesnice k iPadu obsahuje USB-C, mohla by změna právě u tohoto příslušenství Apple bolet nejméně. Navíc by zde dostal prostor k předesignování nabíjecího konektoru u Magic Mouse, který je nesmyslně umístěn na spodní straně myši, a tu tak při nabíjení nemůžete používat.

Baterie MagSafe 

V balení Baterie MagSafe sice kabel nenajdete, ale nabijete ji tím stejným, jako iPhone, tedy Lightningem. Toto příslušenství je samozřejmě přímo určeno k tomu, aby bylo přítomno u vašeho iPhonu a proto nyní, kdyby mu Apple dal USB-C, byla by to čistá hloupost. Na cesty byste tak pro nabíjení obojího museli mít dva různé kabely, nyní stačí jeden. Je ale jistotou, že pokud přijde generace iPhonu s USB-C, bude muset Apple zareagovat a přijít i s USB-C MagSafe baterií. Souběžně ale může prodávat klidně obě.

Dálkový ovladač k Apple TV 

Je tu s námi jen něco přes rok, a i tak je nejzastaralejší v celém tomto výběru. Ne tím, že se nabízí Lightningem, ale tím, že přiložený kabel je pořád jen s prostým USB, když Apple už jinde dává USB-C. Je to jednoduše nepořádek. Když už Apple přišel s USB-C u iPadů, bylo by rozumné, aby ustoupil i jinde, a to jen proto, aby vyšel vstříc svým zákazníkům, a ne proto, že mu to nařizuje nějaká EU. Každopádně uvidíme, jak se s tím vyrovná, zatím má poměrně hodně času na to nic nedělat.

.