Zavřít reklamu

Příchod Apple Silicon naprosto změnil pravidla hry. Applu se totiž díky přechodu na vlastní čipy založené na architektuře ARM podařilo drasticky zvýšit výkon, přičemž zároveň zachoval celkovou úspornost. Výsledkem jsou pak výkonné jablečné počítače s extrémní výdrží baterie. Prvním čipem z této série byl Apple M1, který zamířil do MacBooku Air, 13″ MacBooku Pro a Macu mini. Zároveň je vhodné upozornit, že Air se od modelu Pro (13″ 2020) liší prakticky jen v aktivním chlazením, pokud pomineme absenci jednoho grafického jádra v případě základního MacBooku Air.

Na jablíčkářských fórech se každopádně čas od času objevují dotazy, kdy lidé hledají pomoc s výběrem. Rozmýšlejí se totiž mezi 14″ MacBookem Pro s M1 Pro/M1 Max a MacBookem Air s M1. Přesně v tomto bodu jsme si všimli, že je loňský Air častokrát výrazně podceňován, a to neprávem.

I základní čip M1 nabízí řadu možností

MacBook Air je v základu vybaven čipem M1 s 8jádrovým CPU, 7jádrovým GPU a 8 GB jednotné paměti. Navíc ani nedisponuje aktivním chlazením (ventilátorem), kvůli čemuž se chladí pouze pasivně. To ale prakticky ničemu nevadí. Jak už jsme totiž uvedli v samotném úvodu, čipy Apple Silicon jsou neuvěřitelně úsporné a navzdory svému vysokému výkonu nedosahují vysokých teplot, kvůli čemuž absence ventilátoru není zase tak velkým problémem.

Obecně se loňský Air propaguje jakožto parádní základní zařízení pro nenáročné jablíčkáře, kteří potřebují nanejvýš pracovat s prohlížečem, kancelářským balíčkem a podobně. U toho to každopádně ani zdaleka nekončí, což můžeme potvrdit z vlastních zkušeností. Osobně jsem totiž na MacBooku Air (s 8jádrovým GPU a 8GB jednotnou pamětí) otestoval hned několik činností a vždy z nich vyšlo zařízení jakožto vítěz. Tento laptop s logem nakousnutého jablka totiž nemá sebemenší problémy ani s vývojem aplikací, grafickými editory, střihem videa (v rámci iMovie i Final Cutu Pro) a dokonce jej lze využít i na gaming. Všechny tyto činnosti díky dostatečnému výkonu zvládá Air s přehledem. Samozřejmě ale nechceme tvrdit, že se jedná o nejlepší zařízení na planetě. Na obrovské zařízení byste totiž mohli narazit například při zpracování náročného 4K ProRes videa, k čemuž Air zkrátka není určen.

Osobní pohled

Sám jsem už nějaký ten pátek uživatelem MacBooku Air v konfiguraci s 8jádrovým GPU, 8 GB jednotné paměti a 512GB úložištěm a za těch několik měsíců jsem prakticky nenarazil na jediný problém, který by mě nějak omezil v mé práci. Nejčastěji se přitom pohybuji mezi programy Safari, Chrome, Edge, Affinity Photo, Microsoft Office, přičemž čas od času zavítám i do prostředí Xcode či IntelliJ IDEA, případně si pohraji s videem v aplikaci Final Cut Pro. Na svém zařízení jsem dokonce jednu dobu občas hrával nejrůznější hry, konkrétně tedy World of Warcraft: Shadowlands, Counter-Strike: Global Offensive, Tomb Raider (2013), League of Legends, Hitman, Golf With Your Friends a další.

M1 MacBook Air Tomb Raider

Přesně proto mi MacBook Air přijde jako velice podceňované zařízení, které doslova nabízí za málo peněz spoustu muziky. Dnes už se samozřejmě jen málokdo odváží popírat schopnosti čipů Apple Silicon. I přesto jsme ale pořád na samotném začátku, kdy máme k dispozici jeden základní (M1) a dva profesionální (M1 Pro a M1 Max) čipy. O to zajímavější bude sledovat, kam se Applu svou technologii vůbec podaří posunout a jak bude vypadat například takový vrcholný Mac Pro s čipem z dílny cupertinského giganta.

.