Zavřít reklamu

Jednou z největších změn letošní řady 14″ a 16″ MacBooků Pro je displej. Apple totiž v tomto případě vsadil na svou známou technologii ProMotion a podsvícení typu Mini LED, díky čemuž se po stránce kvality dokázal značně přiblížit podstatně dražším OLED panelům, aniž by displej trpěl na typické nedostatky v podobě vypalování pixelů a nižší životnost. ProMotion displej ostatně cupertinský gigant používá i u iPadů Pro a iPhonů 13 Pro (Max). Není ale ProMotion jako ProMotion. V čem se tedy liší panel nových laptopů a jaké jsou jeho přednosti?

Až 120Hz obnovovací frekvence

Když se hovoří o ProMotion displeji, tak se bezesporu nejčastěji upozorňuje na horní hranici obnovovací frekvence. Ta v tomto případě může dosahovat až na 120 Hz. Co to ale vlastně ta obnovovací frekvence je? Tato hodnota udává, kolik snímků dokáže displej vykreslit během jedné sekundy, přičemž jako jednotka se používá Hertz. Čím vyšší je, tím pochopitelně displej působí živěji a svižněji. Na druhou stranu se však častokrát zapomíná i na tu spodní hranici. ProMotion displej totiž dokáže obnovovací frekvenci měnit adaptivně, díky čemuž na základě právě zobrazovaného obsahu dokáže měnit i samotnou obnovovací frekvenci.

mpv-shot0205

Pokud tedy zrovna brouzdáte internetem, scrollujete či hýbete s okny, tak je jasné, že se bude jednat o 120 Hz a obraz bude vypadat o něco lépe. Na druhou stranu je ale zbytečné, aby displej vykresloval 120 snímků za sekundu v případech, kdy s okny nikterak nehýbete a například čtete dokument/webovou stránku. V takovém případě by se jednalo o pouhé plýtvání energií. Jak jsme již zmínili výše, ProMotion displej naštěstí dokáže měnit obnovovací frekvenci adaptivně, díky čemuž se může pohybovat v rozmezí od 24 do 120 Hz. Stejně je tomu ostatně i v případě iPadů Pro. Takto může 14″ či 16″ MacBook Pro výrazně šetřit baterii, a přesto doručit maximální možnou kvalitu.

Spodní hranice obnovovací frekvence, která činí 24 Hz, se někomu může jevit jako přespříliš malá. Pravdou však je, že si ji Apple určitě nevybral náhodou. Celé to má totiž poměrně jednoduché vysvětlení. Když se natáčejí filmy, seriály či různá videa, tak se většinou točí ve 24 či 30 snímcích za sekundu. Displej nových laptopů se tomuto tak dokáže jednoduše přizpůsobit a šetřit tak i baterii.

Není ProMotion jako ProMotion

Jak už jsme zmínili v samotném úvodu, každý displej s označením ProMotion pochopitelně není stejný. Tato technologie pouze poukazuje na to, že se jedná o obrazovku s vyšší obnovovací frekvencí, kterou zároveň dokáže adaptivně měnit na základě vykreslovaného obsahu. I přesto však můžeme displej nových MacBooků Pro lehce přirovnat k 12,9″ iPadu Pro. Oba typy zařízení se spoléhají na LCD panely s Mini LED podsvícením, mají stejné možnosti v případě ProMotion (rozsah od 24 Hz do 120 Hz) a nabízejí kontrastní poměr 1 000 000 : 1. Na druhou takový iPhone 13 Pro (Max) vsází na pokročilejší OLED panel, který je kvalitou zobrazení o krůček napřed. Zároveň i obnovovací frekvence nejnovější jablečných telefonů s označením Pro se dokáže pohybovat v rozsahu 10 Hz až 120 Hz.

.