Zavřít reklamu

Na pondělní akci nám Apple představil duo MacBooků Pro, které dokázaly mnohým vyrazit dech. To nejen svým vzhledem, možnostmi a cenou, ale také tím, že se Apple vrací k tomu, co profesionální uživatelé skutečně potřebují – porty. Máme zde tak 3 porty Thunderbolt 4 a konečně i HDMI nebo slot na kartu SDXC. 

S USB-C portem přišel Apple prvně v roce 2015, kdy představil svůj 12“ MacBook. A i když tím vzbudil jisté kontroverze, dokázal si tento krok obhájit. Jednalo se totiž o neuvěřitelně malé a kompaktní zařízení, které díky jednomu portu dokázalo být tak neuvěřitelně štíhlé a lehké. Kdyby společnost osadila počítač dalšími porty, nikdy by se toho nedosáhlo.

Jenže to se bavíme o zařízení, které není určeno na práci, nebo pokud ano, tak na běžnou, ne profesionální. Proto když o rok později přišel Apple s MacBookem Pro osazeným pouze USB-C porty, bylo to větší pozdvižení. Od té doby prakticky držel tento design až dosud, protože jej nabízí i aktuální 13“ MacBook Pro s M1 čipem.

Podíváte-li se však na profil tohoto profesionálního notebooku Applu, uvidíte, že jeho design byl portům přímo uzpůsoben. Letos je tomu přitom jinak, avšak při zachování stejné tloušťky. Stačilo jen udělat bok rovný a hned se vešlo i poměrně rozměrné HDMI. 

Porovnání tloušťky MacBooků Pro: 

  • 13“ MacBook Pro (2020): 1,56 cm 
  • 14“ MacBook Pro (2021): 1,55 cm 
  • 16“ MacBook Pro (2019): 1,62 cm 
  • 16“ MacBook Pro (2021): 1,68 cm 

Více portů, více možností 

Apple nyní neřeší, jaký model nového MacBooku Pro si koupíte – jestli tedy 14 nebo 16“ verzi. V každém tomto přenosném počítači dostanete stejnou sestavu možných rozšíření. Jedná se o: 

  • Slot na kartu SDXC 
  • Port HDMI 
  • 3,5mm sluchátkový konektor 
  • Port MagSafe 3 
  • Tři porty Thunderbolt 4 (USB‑C) 

Formát SD karet je nejrozšířenější napříč celým světem. Díky osazení MacBooku Pro jejím slotem vyšel Apple vsříc zejména všem fotografům a kameramanům, kteří na tato média zaznamenávají svůj obsah. Nemusí pak používat kabely nebo pomalé bezdrátové připojení k tomu, aby pořízené záznamy přenesli do svého počítače. Označení XD pak znamená, že jsou podporovány karty až do velikosti 2 TB.

Port HDMI je bohužel jen specifikace 2.0, což ho jednoduše omezuje na použití jednoho displeje s rozlišením až 4K při 60 Hz. Profesionály tak možná zamrzí, že zařízení nemají HDMI 2.1, které nabízí propustnost až 48 GB/s a zvládne 8K při 60Hz i 4K při 120Hz, přičemž je zde podpora také pro rozlišení dokonce až 10K.

3,5mm jack konektor je samozřejmě určen k poslechu hudby skrze drátové reproduktory nebo sluchátka. Automaticky ale rozpozná vysokou impedanci a přizpůsobí se jí. 3. generace MagSafe konektoru pak samozřejmě slouží k nabíjení samotného zařízení, které ale probíhá i skrze Thunderbolt 4 (USB‑C).

Tento konektor slouží i jako DisplayPort a nabízí propustnost až 40 Gb/s pro obě specifikace. Je zde tak rozdíl oproti 13“ verzi MacBooku Pro, který nabízí Thunderbolt 3 s až 40 Gb/s a jen USB 3.1 Gen 2 s až 10 Gb/s. Když si to tedy sečtete, můžete k novému MacBooku Pro s čipem M1 Max připojit skrze tři Thunderbolt 4 (USB‑C) tři Pro Display XDR a skrze HDMI jednu 4K TV nebo monitor. Dohromady tak získáte 5 obrazovek.

.