Zavřít reklamu

Pro uživatele iPadů je dotykové pero Apple Pencil pomalu až nedílnou součástí jejich výbavy. Jedná se o skvělý doplněk, který dokáže být v mnoha ohledech nápomocný a usnadnit tak práci například při studiu či práci. Konkrétně jej lze využít prakticky na všechno, od prostého ovládání systému, přes psaní poznámek až po kreslení či grafiku. Není se tedy čemu divit, že se tento produkt těší nemalé popularitě.

Již delší dobu se ale také spekuluje nad tím, zdali by nestálo za to přinést podporu pro Apple Pencil i na jablečné laptopy. V takovém případě se otvírá poměrně zajímavá diskuze. Pokud bychom totiž chtěli podporu pro zmiňované dotykové pero, tak se pravděpodobně neobejdeme bez dotykové obrazovky, což nás staví před další a další problémy. V jádru diskuze se však točíme kolem jedné a té samé otázky. Byl by příchod Apple Pencil pro MacBooky vlastně prospěšný, nebo se jedná o předem prohraný boj?

Podpora Apple Pencil pro MacBooky

Jak už jsme zmínili výše, pro příchod Apple Pencil na MacBooky bychom se asi neobešli bez dotykové obrazovky, čemuž se Apple již léta úspěšně brání. Jak možná víte, již Steve Jobs byl výrazně proti zavádění dotykových obrazovek pro laptopy obecně, a dokonce nechal projet hned několik testů, aby se ve svém názoru utvrdil. V každém případě byl výsledek stejný – jejich používání zkrátka není pohodlné a jednoduché jako u tabletů, a proto není na místě se k podobné změně uchylovat. Doba však postoupila, na trhu máme stovky dotykových laptopů či 2v1 zařízení a spousta výrobců s touto koncepcí ráda experimentuje.

Kdyby Apple přeci jen povolil a skutečně přinesl dotykovou obrazovku v kombinaci s podporou pro Apple Pencil, byla by to vlastně dobrá zpráva? Když se tak nad tím zamyslíme, tak vlastně ani být nemusí. MacBook zkrátka není iPad a nelze s ním tak jednoduše manipulovat, na což by Apple s vysokou pravděpodobností doplatil. Sami si můžete zkusit chytnout klidně obyčejnou tužku a chvíli kroužit v bezpečné vzdálenosti od displeje vašeho MacBooku tak, jakoby jste chtěli používat Apple Pencil. Pravděpodobně velice rychle vás rozbolí ruka a obecně se tak s příjemným požitkem nesetkáte. Dotykové pero od Applu je sice skvěle funkční, jenže jej nelze jednoduše nasadit všude.

Řešení

Řešením zmiňovaného problému by mohlo být, kdyby se MacBook trošku obměnil a stalo se tak z něj 2v1 zařízení. Samozřejmě už jen samotná myšlenka zní poměrně šíleně a je dopředu víceméně jasné, že se ničeho podobného od Applu nedočkáme. Tuto roli ostatně dokážou zastávat jablečné tablety. K těm jen stačí připojit klávesnici, čímž získáte funkční produkt, kterému navíc nechybí ani podpora pro Apple Pencil. Implementace její podpory pro MacBooky je tedy ve hvězdách. Prozatím to ale vypadá spíše tak, že moc šancí asi nedostane.

Apple MacBook Pro (2021)
Přepracovaný MacBook Pro (2021)

Dočkáme se někdy změn?

V závěru je na místě se ještě zaměřit na to, zdali se u MacBooků podobných změn v podobě podpory Apple Pencil, dotykové obrazovky, nebo přechodu na 2v1 zařízení vlastně někdy dočkáme. Jak už jsme zmínili výše, prozatím se tyto nápady jeví jako vysoce nereálné. To každopádně ještě neznamená, že si samotný gigant z Cupertina s takovými myšlenkami nepohrává a nevěnuje jim pozornost. Ba naopak. Známý portál Patently Apple totiž nedávno upozornil na zajímavý patent zmiňující podporu Apple Pencil pro Mac. Dokonce by v tomto případě měla zmizet horní řada funkčních kláves, kterou by nahradil prostor pro uložení dotykového pera, kde by se zároveň promítaly dotykové senzory nahrazující ony klávesy.

U technologických gigantů je však zvykem, že poměrně pravidelně registrují nejrůznější patenty, které se pak nikdy nedočkají své realizace. Právě proto je nutné k této aplikaci přistupovat s odstupem. Každopádně fakt, že se Apple podobnou myšlenkou přinejmenším zabýval, znamená jediné – pro něco takového na trhu existuje cílová skupina. Jak už ale bylo zmíněno, jestli se něčeho takového někdy dočkáme je prozatím nejasné.

.