Zavřít reklamu

Celosvětové dodávky chytrých telefonů klesají. Letos by se tak mělo mezi zákazníky dostat méně smartphonů, než tomu bylo loni. Může za to několik faktorů, které však Apple a jeho iPhony postihují méně než jiné značky. 

Analytická společnost IDC předpokládá, že dodávky smartphonů v roce 2022 klesnou o 3,5 %. I tak se jich prodá na 1,31 miliardy kusů. Dříve přitom IDC předpovídalo, že letos trh poroste o 1,6 %. Odborníci vysvětlují, že existuje mnoho důvodů, proč nyní trh se smartphony klesá. Není to ale těžké odvodit z celosvětové situace – roste inflace, stejně jako geopolitické napětí. Pořád má svůj vliv na trh také COVID-19, který uzavírá čínské provozy. V důsledku toho všeho se snižuje nejen poptávka, ale i nabídka. 

Toto postihuje všechny technologické společnosti, nicméně IDC se domnívá, že Apple tím bude postižen o poznání méně než jeho konkurence. Apple má totiž nad svým dodavatelským řetězcem větší kontrolu a jeho telefony také spadají do vyšších cenových relací, což jim paradoxně nahrává. Největší pokles trhu se smartphony se očekává u nás, tedy v Evropě, a to o vysokých 22 %. V Číně, což je jeden z největších trhů, má být pokles 11,5%, ostatní asijské regiony však mají růst a to o 3 %.

Tato situace má být dočasná a trh se má brzy vrátit k růstu. V roce 2023 má ten dosáhnout na 5 %, i když věřte analytikům, když zmiňovali, že se letos poroste o 1,6 %. Pomine-li Rusko-ukrajinskou krizi a bude-li dostatek čipů, přičemž po covidu už nikdo ani nevzdechne, může samozřejmě přijít jiná rána, která trhem zamává. Je ale pravda, že pokud se nyní zákazníci uskromňují z důvodu nejisté budoucnosti, a pokud se vše brzy nějak stabilizuje, je pravděpodobné, že budou chtít své finance utrácet za nové technologické výdobytky, které jim usnadňují život. Růst tedy není úplně neopodstatněný.

Je zde další prostor 

Pokud prodeje smartphonů obecně klesají, existuje jeden podsegment, který raketově roste. Jedná se o ohebné telefony, kterým aktuálně kraluje Samsung, a razantně v něm roste také Huawei. Obě společnosti přitom ukazují, že není třeba jít cestou nejvýkonnějšího zařízení (to v případě Samsungu o Galaxy Z Fold3), ale sází spíše na konstrukci typu „véčka“.

Za první čtvrtletí letošního roku bylo na trh dodáno na 2,22 milionů „skládaček“, a to je o závratných 571 % více, než tomu bylo před rokem. Podíl Samsungu Galaxy Z Flip3 je v tomto více jak 50%, Galaxy Z Fold3 zabírá 20 %, jen o něco méně podílu patří modelu Huawei P50 Pocket, který je jako Z Flip véčkový. V globálu se pořád může jednat o menší čísla, ale procentuální růst jasně naznačuje dané trendy. Lidé jsou znudění běžnými smartphony a chtějí něco jiného a příliš jim nevadí, že takové zařízení nepatří svou výbavou mezi špičku.

Právě Galaxy Z Flip3 sází spíše na design než na funkce, protože oproti jiným modelům, např. těm z řady Galaxy S, je o poznání méně vybavený. Přináší ale jiný smysl používání. Ostatně Motorola aktivně chystá svého nástupce legendárního modelu Razr, činí se i ostatní výrobci. Jejich chybou je jen to, že se orientují převážně na čínský trh. Je to ale jen otázka času, než vyrazí za hranice a dobydou i jiné trhy. Ostatně právě Huawei P50 Pocket je dostupné i u nás, i když za razantně vyšší cenu, než za kterou zde seženete Z Flip. Už by to opravdu chtělo, aby se rozhoupal i Apple. 

.