Zavřít reklamu

Během včerejšího dne se dva tuzemští operátoři potýkali s poměrně náročným výpadkem služeb na Liberecku a Královéhradecku. Tento fakt bohužel znatelně znepříjemnil život některým zákazníkům O2 a T-Mobile, kteří z počátku neměli sebemenší tušení, zdali se chyba neobjevila konkrétně na jejich přijímači. Zmiňovaní operátoři v daných lokalitách síť sdílí, kvůli čemuž se výpadek podepsal na obou z nich. Právě proto taky třetí operátor Vodafone naopak podal vysvětlení, že žádné výpadky neregistroval.

Rozsáhlý výpadek nebo chyba u vás?

Kvůli tomu se ale může nabízet záludná otázka. Jak vlastně rozpoznat, zdali se jedná o chybu na straně operátora, která postihuje více uživatelů, anebo jestli nejde jen o nějaký problém na vaší straně? Někteří čeští operátoři se tomuto problému stačí předejít. Například Vodafone nabízí webovou stránku Výpadky, kde si může každý v reálném čase zkontrolovat, zdali se služby v dané lokalitě nepotýkají s nějakými problémy, případně s jakými. Trošku podobný web nabízí i O2. Ten naopak informuje o plánovaných výpadcích, kde stačí zadat číslo přípojky nebo telefonní číslo a nechat si už jen vše zobrazit. Třetí český operátor T-Mobile pak nic podobného bohužel nenabízí.

I přesto se ale nejedná o jedinou možnost, jak se o případném výpadku ihned informovat. Naštěstí totiž žijeme v moderní době internetu, kdy máme jednotlivé informace doslova na dosah ruky – jednoduše stačí hledat. Jako další možnost se nabízí využít sociální sítě. Pokud totiž přestanou fungovat tyto služby, věřte tomu, že o tom lidé dají určitě vědět. V takovém případě doporučujeme Facebook a Twitter.

Safari bez připojení k internetu na iOS

Webová aplikace kontrolující výpadky

Jako úplně nejjednodušší řešení se pak nabízí webová aplikace Výpadky24.cz. Na tomto webu mohou návštěvníci informovat o problémech (výpadcích) u jednotlivých operátorů a prakticky okamžitě tak informovat všechny ostatní. Každý další člověk, který na web zavítá, následně vidí počet nahlášení za posledních 24 hodin, a to dokonce včetně vyobrazení časového horizontu. Na webu Výpadky24.cz se mimo služeb operátorů nacházejí i webové aplikace a ostatní služby.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.