Zavřít reklamu

Apple 20. dubna představil aktualizovaný 11″ a 12,9″ iPad Pro s několika drobnými změnami, ale jednou opravdu významnou. Tou samozřejmě není nic jiného než osazení tabletu Apple Silicon čipem M1. Ten stejný je srdcem nejen jeho MacBooků a Macu mini, ale i nového iMacu. Mohlo by se tak zdát, že Apple zase oprášil myšlenku portfolio tabletů a počítačů sloučit. 

Greg Joswiak a John Ternus, tedy šéf marketingu a šéf hardwaru ve společnosti Apple, poskytli tento týden rozhovor magazínu The Independent a hovořili v něm především o nových tabletech iPad Pro. Použití čipu ‌M1‌ totiž přirozeně vedlo ke spekulacím o sloučení produktových řad ‌iPadu‌ a Macu, což je téma, které se objevuje pořád znovu a znovu. Joswiak ale opět uvedl, že sloučení není cílem společnosti.

mpv-shot0029

Prostě nejlepší v kategorii 

Tvrdí, že spíš než o sloučení obou produktových řad chce Apple v každé z nich poskytovat ta nejlepší řešení. Konkrétně zmiňuje: „Jsme hrdí na to, že jsme opravdu tvrdě pracovali na vytvoření nejlepších produktů v příslušné kategorii.“ Ternus dodal, že Apple nemá v úmyslu omezit jedno zařízení na úkor druhého. „Usilujeme o to, abychom vytvořili nejlepší počítač Mac, jaký dokážeme. Usilujeme i o to, abychom vytvořili nejlepší ‌iPad‌, jaký dokážeme,“ řekl. Apple tak plánuje pokračovat ve vylepšování obou produktových řad a nezaobírá se jakýmikoli teoriemi o možném jejich sloučení.

Nové ‌iPady Pro‌ mají více výkonu než jaký je pro tablety vůbec nutný. Nemají totiž přístup k tomu skutečně profesionálnímu softwaru, jako je například Final Cut Pro. Joswiak i Ternus však odmítli jakékoli otázky na software, který by mohl někdy v budoucnu přijít, komentovat. Jestli je tedy nějaký v přípravě aktuálně není známo. Joswiak ale dodal, že mimořádný výkon dává vývojářům více prostoru pro hledání nových způsobů rozšiřování jejich aplikací. V překladu to znamená, že vlastně nemáme vinit iPadOS za to, co neumí, ale vývojáře za to, že nepřijdou s patřičnými nástroji. Nebylo by to ale hezké mít iPad s macOS a MacBook s dotykovým displejem?

Bude M1 i v iPhonech? 

Za Apple Silicon čipy jsou považovány i ty řady „A“, tedy ty, které jsou v předchozích iPadech a ostatně i iPhonech. Na otázku, proč Apple osadil nové iPady Pro čipem M1, tak Ternus odpověděl poměrně logicky: „Protože je M1 aktuálně nejlepší, který máme k dispozici.“ Nabízí se tedy otázka, zdali nahradí čip řady A tím řady M i v plánovaných telefonech iPhone? Pravděpodobně ne, protože čipy A-series mají přece jen nižší nároky na spotřebu energie a iPad ji má samozřejmě větší než telefony jablečné společnosti.

 Apple představil také nový iPhone 12 Purple:

V rozhovoru došlo ale i na vyjádření ohledně mini-LED displeje. Jeho zmenšení na velikost iPadu Pro prý byla velká výzva, a to právě i kvůli nárokům na jeho hloubku. Ta iPadu tak musela být dokonce rozšířena, i když jen o nepatrných 0,5 mm. Chcete-li si celý rozhovor přečíst, můžete tak učinit na stránkách The Independent (po nutné registraci).

.