Zavřít reklamu

Společnost Apple oznámila, že převratná sada bezplatných cloudových služeb iCloud, zahrnující iTunes v cloudu, fotografie a dokumenty v cloudu, bude k dispozici od 12. října. Ve spolupráci se zařízeními iPhone, iPad, iPod touch, Mac a PC automaticky bezdrátově ukládá obsah v síti a zpřístupňuje jej na všech zařízeních.

iCloud ukládá a mezi všemi zařízeními synchronizuje hudbu, fotografie, aplikace, kontakty, kalendáře, dokumenty a další obsah. Jakmile se obsah změní v jednom zařízení, všechna ostatní zařízení jsou automaticky bezdrátově aktualizována.

„iCloud představuje nejjednodušší řešení správy vašeho obsahu. Stará se o něj totiž za vás a svými možnostmi dalece přesahuje vše, co je dnes na trhu k dispozici,“ řekl Eddy Cue, senior viceprezident internetového softwaru a služeb společnosti Apple. „Na synchronizaci svých zařízení nemusíte myslet, protože probíhá automaticky – a zadarmo.“

iTunes v cloudu umožňuje automaticky stahovat nově zakoupenou hudbu do všech vašich zařízení. Jakmile si tedy koupíte nějakou skladbu na iPadu, už na vás bude čekat v iPhonu, aniž byste museli zařízení synchronizovat. iTunes v cloudu také umožňuje bezplatně stahovat do vašich zařízení obsah dříve zakoupený v iTunes, včetně hudby a televizních pořadů.* Vzhledem k tomu, že iCloud uchovává historii dřívějších nákupů v iTunes, můžete vidět vše, co jste si nakoupili, bez ohledu na použité zařízení. A protože obsah už vlastníte, můžete si jej přehrávat na svých zařízeních, nebo jednoduše klepnout na ikonu iCloud a stáhnout si jej pro pozdější přehrání.

* Služba iCloud bude k dispozici po celém světě. Dostupnost služby iTunes in the Cloud se bude v jednotlivých zemích lišit. Služba iTunes Match a televizní pořady jsou dostupné pouze v USA. Služby iTunes in the Cloud a iTunes Match lze využívat až v 10 zařízeních se stejným Apple ID.

Funkce iTunes Match kromě toho prohledá skladby ve vaší hudební knihovně, včetně hudby, která nebyla zakoupena v iTunes. Vyhledá k nim odpovídající protějšky mezi 20 milióny skladeb v katalogu iTunes Store® a nabídne je ve vysoce kvalitním kódování AAC 256 Kb/s bez DRM. Skladby, ke kterým nenajde protějšky, uloží do iCloudu, abyste si mohli své skladby, alba a seznamy skladeb přehrávat na všech svých zařízeních.

Inovativní služba iCloud Photo Stream automaticky synchronizuje fotky, které pořídíte na jednom zařízení, do ostatních zařízení. Fotka pořízená na iPhonu se tak automaticky přes iCloud synchronizuje i do vašeho iPadu, iPodu touch, počítače Mac nebo PC. Album Photo Stream si můžete prohlížet i na Apple TV. iCloud rovněž automaticky přes Wi-Fi nebo Ethernet kopíruje fotky importované z digitálního fotoaparátu, takže je můžete zobrazit i v ostatních zařízeních. iCloud spravuje Photo Stream efektivně, proto zobrazuje posledních 1000 fotek, aby nedošlo k vyčerpání úložné kapacity vašich zařízení.

Funkce Documents in the Cloud služby iCloud za vás automaticky synchronizuje dokumenty mezi všemi vašimi zařízeními. Když například vytvoříte dokument v aplikaci Pages® na iPadu, je tento dokument automaticky odeslán do iCloudu. V aplikaci Pages na jiném zařízení se systémem iOS pak můžete otevřít ten samý dokument s nejnovějšími změnami a pokračovat v úpravách nebo čtení právě tam, kde jste skončili. Aplikace sady iWork pro iOS, tedy Pages, Numbers a Keynote, budou umět využívat úložiště iCloud a Apple nabízí vývojářům potřebná programovací rozhraní API, aby mohli vybavit své aplikace podporou funkce Documents in the Cloud.

iCloud uchovává historii nákupů v obchodech App Store a iBookstore a umožňuje kdykoli znovu stáhnout nakoupené aplikace a knihy do libovolného z vašich zařízení. Zakoupené aplikace a knihy se mohou automaticky stahovat do všech zařízení, tedy nejen do zařízení, z něhož je koupíte. Stačí klepnout na ikonu iCloud a bezplatně stáhnout už zakoupené aplikace a knihy do jakéhokoli z vašich zařízení se systémem iOS.

iCloud Backup přes Wi-Fi automaticky a bezpečně zálohuje vaše nejdůležitější informace do iCloudu vždy, když zařízení se systémem iOS připojíte ke zdroji napájení. Jakmile zařízení připojíte, vše se rychle a efektivně zazálohuje. iCloud už uchovává nakoupenou hudbu, televizní pořady, aplikace, knihy a Photo Stream. iCloud Backup se postará o všechno ostatní. Zálohuje fotky a videa ze složky Fotoaparát, nastavení zařízení, data aplikací, domovskou obrazovku a uspořádání aplikací, zprávy a zvonění. iCloud Backup vám dokonce pomůže nainstalovat nové zařízení se systémem iOS nebo obnovit informace v zařízení, které už vlastníte.**

** Zálohování nakoupené hudby není dostupné ve všech zemích. Zálohování nakoupených televizních pořadů je k dispozici pouze v USA. Pokud některá zakoupená položka už není k dispozici v obchodě iTunes Store, App Store nebo iBookstore, nemusí být možné ji obnovit.

iCloud hladce spolupracuje s aplikacemi Kontakty, Kalendář a Mail, takže můžete sdílet kalendáře s přáteli a rodinou. A váš e-mailový účet bez jakýchkoli reklam je hostován v doméně me.com. Všechny složky s e-maily jsou synchronizovány mezi zařízeními se systémem iOS a počítači a na webu icloud.com můžete využívat snadný webový přístup k aplikacím Mail, Kontakty, Kalendář, Hledat iPhone a k dokumentům sady iWork.

Aplikace Hledat iPhone vám pomůže, pokud některé ze svých zařízení ztratíte. Jednoduše použijte aplikaci Hledat iPhone na jiném zařízení, nebo se přihlaste na web icloud.com z počítače a uvidíte ztracený iPhone, iPad nebo iPod touch na mapě, budete na něm moci zobrazit zprávu, na dálku jej zamknout nebo smazat. Pomocí aplikace Hledat iPhone můžete lokalizovat i ztracený Mac se systémem OS X Lion.

Find My Friends je nová aplikace dostupná zdarma ke stažení v obchodě App Store. Její pomocí můžete snadno sdílet svou polohu s lidmi, na kterých vám záleží. Přátelé a členové rodiny se zobrazují na mapě, takže rychle zjistíte, kde jsou. Pomocí aplikace Find My Friends můžete také dočasně sdílet svou polohu se skupinou přátel, ať už na několik hodin kvůli společné večeři, nebo na několik dní při společném kempování. Až nadejde čas, můžete sdílení snadno ukončit. Vaši polohu mohou v aplikaci Find My Friends sledovat pouze přátelé, jimž dáte svolení. Svou polohu pak můžete skrýt prostým klepnutím. Používání aplikace Find My Friends vaším dítětem můžete spravovat pomocí rodičovské kontroly.

iCloud bude zpřístupněn ve stejnou dobu jako iOS 5, nejvyspělejší mobilní operační systém na světě s více než 200 novými funkcemi včetně Centra oznámení, inovativního řešení jednotného zobrazení a správy oznámení bez vyrušování, nové služby posílání zpráv iMessage, jejímž prostřednictvím si všichni uživatelé systému iOS 5 mohou snadno posílat textové zprávy, fotky a videa, a nové služby Newsstand pro nakupování a organizaci předplacených novin a časopisů.

Ceny a dostupnost

iCloud bude k dispozici od 12. října jako bezplatný produkt ke stažení pro uživatele zařízení iPhone, iPad nebo iPod touch se systémem iOS 5 nebo počítačů Mac se systémem OS X Lion a platným Apple ID. iCloud obsahuje 5 GB bezplatného úložiště pro e-maily, dokumenty a zálohování. Zakoupená hudba, televizní pořady, aplikace, knihy a Photo Stream se nezapočítávají do limitu úložiště. Služba iTunes Match bude od tohoto měsíce dostupná v USA za 24,99 dolarů ročně. Pro používání služby iCloud v PC je vyžadován systém Windows Vista nebo Windows 7; pro přístup ke kontaktům a kalendáři se doporučuje aplikace Outlook 2010 nebo 2007. Dostupnou kapacitu úložiště iCloud je možné rozšířit na 10 GB za 20 dolarů ročně, na 20 GB za 40 dolarů ročně nebo na 50 GB za 100 dolarů ročně.

iOS 5 bude k dispozici jako bezplatná aktualizace softwaru pro zákazníky zařízení iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, iPad 2, iPad a iPod touch (třetí a čtvrté generace), kteří tak budou moci využívat skvělé nové funkce.


.