Zavřít reklamu

Od roku 2013 se v americkém Kongresu řeší otázka, zda se Apple a mnoho dalších firem neyhýbá placení desítek miliard dolarů na daních. Od roku 2014 se tím aktivně zabývá také Evropská komise.

Naposledy se zpráva spojená s tímto problémem objevila letos v lednu, kdy Applu hrozilo, že bude muset kvůli využití nezákonné státní podpory v Irsku zaplatit přes osm miliard dolarů. Zda se tak stane, mělo být ustanoveno v březnu. Finance Applu jsou v současnosti Evropskou unií stále vyšetřovány a Apple včera evropským zákonodárcům řekl, že v Irsku zaplatil na daních vše, co měl a že vůči ostatním společnostem nebyl v tomto ohledu nijak zvýhodněn.

Prohlásila to viceprezidentka evropských operací Applu v irském Corku, Cathy Kearneyová, a dodala, že ať už probíhající vyšetřování dopadne jakkoliv, Apple zůstane „Irsku oddaný“. „Věříme, že jsme zaplatili každý cent daní, které se v Irsku mají platit. Nezdá se nám, že zde měla roli státní podpora, a předpokládám, že takový výsledek, který by nás ospravedlnil, bychom nakonec měli očekávat. Myslím, že irská vláda s tímto pohledem souhlasí,“ uvedla Kearneyová v Bruselu.

Probíhající vyšetřování Applu je součástí většího plánu Evropské komise zaměřit se na možné porušování a obcházení zákonů při vyměřování a placení daní. Jeho posledním výsedkem je nařízení Nizozemsku a Lucembursku zpětně vybrat až třicet milionů eur daní od Starbucks a Fiat Chrysler Automobiles a vyšetřovány jsou také společnosti McDonald’s, Aplhabet (matka Googlu) a Inter Ikea. Všechny shodně tvrdí, že na daních nebyly oproti ostatním mezinárodním společnostem nijak zvýhodněny.

Zdroj: Bloomberg Business
.