Zavřít reklamu

Apple loni představil zcela nový Pro Display XDR jako monitor určený pro profesionály, kteří chtějí dosáhnout maxima. Společnost dokonce přímo na pódiu prohlásila, že její 6K Retina displej nabízí neuvěřitelně vysokou kvalitu obrazu, díky které se vyrovná i mnohonásobně dražšímu referenčnímu displeji od Sony.

Právě takové displeje využívají filmaři pro korekturu barev ve svých snímcích a v žádném případě se nejedná o levnou záležitost. Přesněji model Sony BVM-HX310 stojí 980 000 korun, zatímco cena displeje začíná na 140 000 korunách u standardní verze nebo 165 000 u verze se sklem s nanotexturou. Opravdu se ale sedmkrát levnější displej vyrovná profesionální technice?

Ne, prohlásil profesionální kalibrátor displejů a recenzent Vincent Teoh. V novém videu přímo porovnal  Pro Display XDR proti Sony BVM-HX310, tedy tentýž displej, o kterém mluvil Apple na podiu. Na videu můžete sami vidět porovnání kvality obrazu jak pomocí specializované kalibrační techniky, tak pomocí přímého vizuálního porovnání.

Zejména u tmavých scén vidíme, že se Pro Display XDR jednoduše nevyrovná referenčnímu displeji. I při použití referenčních režimů vidíme že obraz má problémy s lokalizovanými světelnými fluktuacemi a trpí artefakty, černá barva je znatelně světlejší. Teoh uvádí, že se zkrátka jedná o běžný IPS panel s 576 LED-kami pro lokální stmívání (Local Dimming), kdežto referenční monitor nabízí specializovaný dvojvrstvový α-Si TFT Active Matrix LCD panel.

Profesionál ve videu také tvrdí, že Pro Display XDR je jednoduše skvělý pro sledování obsahu, ale nikoliv pro jeho tvorbu, a zamyslel se nad tím, jak by asi vypadaly efekty ve filmech J.J. Abramse, kdyby neměl k dispozici skutečně precizní monitor. I tak ale může být Pro Display XDR skvělou volbou pro youtubery nebo producenty s nižším rozpočtem, kteří si nemohou dovolit skutečný referenční panel za necelý milion korun.

 Pro Display XDR a Sony BVM-HX310 se také liší kompatibilitou, konektivitou a rozlišením. Monitor od Applu nabízí 6K rozlišení (6 016 x 3 384 pixelů) při poměru stran 16:9, zatímco referenční monitor disponuje rozlišením 4K (4096×2160) při poměru 17:9 (1.89:1). Displej od Sony je možné připojit k různým zařízením díky HDMI, kdežto Pro Display XDR se připojuje pomocí Thunderbolt 3 a pouze k vybraným počítačům Mac.

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Hehe, blázni. Taky tvořím v grafice a stačí mi monitor za 7 litrů. Tohle je zhýralost

    Hoďte sem prosím odkaz na váš monitor, čistě pro zajímavost. :) Právě jsem totiž vybíral k Macu a celkem by mě setupy ostatních zajímaly.

celý text

Čtěte více.