Zavřít reklamu

Z nekalých praktik na App Storu obviňuje společnost Apple kdekdo. Nedávno tak učinil i redaktor listu The Wall Street Journal Tripp Mickle, který prohlásil, že cupertinská společnost upřednostňuje ve vyhledávání v App Storu své vlastní aplikace před softwarem třetích stran. Apple toto nařčení samozřejmě popřel, a tvrzení firmy se záhy potvrdilo na základě testování na několika zřízeních.

Tripp v jednom ze svých  článků tento týden uvedl, že se mobilní aplikace z dílny Applu objevují v App Storu rutinně na předních místech výsledků vyhledávání před konkurencí. Jako příklad uvedl některé základní aplikace, jako jsou například mapy, a dodal, že v případě vyhledávání těchto základních termínů se aplikace od Applu objevují na prvních místech v šedesáti procentech případů, a služeb na bázi předplatného, jako třeba Apple Music, se jedná dokonce o 95 % případů.

Magazín AppleInsider nicméně podotýká, že na podobu výsledků vyhledávání mají vliv především faktory, jako je počet stažení dané aplikace, uživatelské recenze i celkové hodnocení. Vyhledávání v App Store funguje také na základě algoritmu, který ovšem Apple odmítá specifikovat kvůli obavám z možných manipulací. Hraje zde roli například strojové učení nebo předchozí preference uživatelů. Podle Applu má na výsledky vyhledávání vliv celkem dvaačtyřicet faktorů, přičemž jedním z nejdůležitějších je chování uživatele.

Trippovo tvrzení nemohli potvrdit ani redaktoři AppleInsider, kteří prováděli testování na celkem třech zařízeních. V 56 z celkových 60 případů se ihned pod reklamou objevily ve výsledcích vyhledávání jiné aplikace než ty od Applu. Výsledky vyhledávání v Trippově případě mohly být kromě jiného ovlivněny tím, že dané aplikace od Applu měly v názvu také předmět vyhledávání (News, Maps, Podcasts).

Apple ve svém oficiálním prohlášení uveda, že App Store vytvořil tak, aby představoval bezpečné a důvěryhodné místo, na němž mohou uživatelé objevovat a stahovat aplikace, a které se také stane místem obchodování pro vývojáře. Jako jediný cíl App Storu uvedla společnost možnost poskytnout uživatelům to, co hledají. Algoritmus vyhledávání se podle Applu mění spolu s tím, jak se firma snaží co nejvíce vylepšit způsob vyhledávání, a funguje stejně pro všechny aplikace bez výjimky.

Tripp ve své zprávě dále uvedl, že zhruba dva tucty aplikací od Applu, předinstalovaných na iOS zařízeních, je „chráněno před recenzemi a hodnocením“. Na toto nařčení reagoval Apple argumentem, že předinstalované aplikace není třeba hodnotit, protože jsou součástí iOS.

App Store iOS
Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.