Zavřít reklamu

S příchodem řady iPhone 11 se jablečné telefony dočkaly zbrusu nového komponentu, respektive ultraširokopásmového (UWB) čipu U1. Z počátku se však Apple touto novinkou příliš nechlubil, ba naopak. Tvářil se, jako by se nic nedělo. Ve skutečnosti tak ale připravil hlavní produkt ze svého portfolio pro brzký nástup lokalizačního přívěsku Apple AirTag. Ten je stejně tak vybaven totožným čipem, což přináší zcela zásadní funkci. Řeč je o takzvaném precizním vyhledávání.

AirTag jakožto lokalizační přívěsek si stačí připnout například na klíče, schovat do kola a podobně a následně uvidíte jeho polohu přímo v aplikaci Najít. Vždy tak budete mít detailní přehled o jeho poloze. Pokud by navíc došlo ke ztrátě zařízení, konkrétní AirTag dokáže diskrétně komunikovat s ostatními Apple produkty z okolí, které jsou taktéž součástí sítě Najít, díky čemuž tak odešlou signál o poslední známé poloze svému majiteli. Jeho úloha je tedy jasná – zajistit, aby jablíčkář mohl snadno najít ztracené věci. Právě proto u něj také najdeme vestavěný reproduktor.

Zcela zásadní je však čip U1. Díky němu je totiž možné zařízení lokalizovat s neuvěřitelnou přesností, což přineslo již zmiňovanou funkci precizního vyhledávání. Pokud totiž nemůžete najít například klíče ve vašem bytě, pak vám poloha na Najít moc nepomůže. Díky čipu vás ale k němu dokáže zavést iPhone, který tak dává přesné pokyny, kterým směrem se musíte vydat a zda se vůbec přibližujete. Celé to tak připomíná známou dětskou hru „Samá voda, přihořívá, hoří!“ Čip U1 se nyní nachází v iPhonech 11 a novějších (kromě SE 2020), Apple Watch Series 6 a novějších (kromě modelů SE) a také v AirTagu a HomePodu mini.

Snazší vyhledávání iPhonu

Jak už jsme zmínili výše, aktuálně lze čip U1 využít pro precizní vyhledávání, kdy s pomocí iPhonu můžete snadno a rychle najít váš AirTag. Mezi jablíčkáři se ale objevily poměrně zajímavé názory o tom, jak by šlo samotnou funkci precizního vyhledávání ještě vylepšit. Nemuselo by ale být na škodu, kdyby šlo přes jeden iPhone hledat iPhone druhý. Něco takového s sebou samozřejmě přináší obrovské otazníky z hlediska ochrany soukromí.

Proto by takováto funkce byla dostupná pouze v rámci rodinného sdílení a bylo by nutné vybrat člena/členy, kteří by k něčemu takovému měli vlastně přístup. Přestože se někomu může potenciální funkce zdát jako zbytečná, věřte tomu, že mnoho lidí by ji neuvěřitelně ocenilo. Různé nehody se dějí dnes a denně. Při pročítání diskusních fór tak můžete klidně narazit i na případy, kdy například uživatel ztratil svůj telefon při lyžování ve sněhu. Jelikož je ale telefon zasypán sněhem, je nesmírně obtížné jej najít, a to i při přehrání zvuku.

V poslední řadě by nemuselo být na škodu čip U1 implementovat i do dalších zařízení. Jablíčkáři by jej nejraději viděli ve svých iPadech a ovladačích k Apple TV, někteří dokonce i v Macích. Uvítali byste nějaké změny týkající se precizního vyhledávání a čipu U1?

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.