Zavřít reklamu

Od začátku, co používám operační systém Mac OS X (nyní OS X Lion), se pro mě stal jeho neodmyslitelnou součástí Spotlight. Vyhledávací technologii napříč celým systémem jsem používal denně a nikdy mě nenapadlo, že bych se jí zbavil. Jenže už několik týdnů Spotlight nepoužívám. A důvod? Alfred.

Ne, skutečně nyní na vyhledávání nepoužívám nějaké poskoka se jménem Alfred… i když vlastně ano. Alfred je přímou konkurencí Spotlightu, a co víc, systémovou záležitost ještě výrazně převyšuje svojí funkcionalitou. Osobně jsem nikdy neměl důvod na Spotlight zanevřít. O Alfredovi jsem sice již několikrát slyšel, ale vždycky jsem si říkal – proč instalovat aplikaci třetí strany, když mi ji Apple nabízí už zabudovanou v systému?

Jednou mi to ale přeci jen nedalo, Alfreda jsem nainstaloval a po pár hodinách už jen následovala slova: “Sbohem, Spotlight…” Samozřejmě jsem měl ke změně několik důvodů, které bych tu rád rozebral.

Rychlost

Většinou jsem neměl s rychlostí vyhledávání u Spotlightu problém. Pravda, indexování obsahu bylo někdy otravné a zdlouhavé, ale s tím nešlo nic dělat. Alfred je nicméně v rychlosti ještě o krok dál, a to vás ani navíc nějaké indexování nikdy nepotká. Výsledky máte “na stole” skutečně okamžitě, po napsání prvních pár písmen.

Rychleji se pak dostanete i ke spuštění či otevření samotných vyhledaných položek. Tu první na seznamu otevřete Enterem, další pak buď kombinací tlačítka CMD s příslušnou číslicí, či na ní najedete šipkou.

Vyhledávání

Zatímco Spotlight nemá příliš rozšířené možnosti nastavení, Alfred jimi doslova překypuje. V systémově řešeném vyhledávači si vlastně můžete jen nastavit, co všechno chcete vyhledávat a jak řadit výsledky, ale to je vše. To Alfred vedle základního vyhledávání podporuje mnoho dalších užitečných zkratek a funkcí, mnoho z nich už se pak ani vyhledávání netýkají. Ale v tom je síla aplikace.

Alfred je navíc chytrý, pamatuje si, jaké aplikace spouštíte nejčastěji a podle toho je také bude řadit ve výsledcích. Tím pádem vám pak postačí ke spuštění oblíbené aplikace jen ten nejmenší počet tlačítek. Vesměs to samé nicméně zvládá také Spotlight.

Klíčová slova (keywords)

Jednou z nejlepších vymožeností Alfreda jsou tzv. klíčová slova. Do vyhledávacího pole zadáte ono klíčové slovo a Alfred rázem dostanou jinou funkci, nový rozměr. Můžete tak pomocí příkazů find, open a in vyhledávat soubory ve Finderu. Opět jednoduché a rychlé. Důležité také je, že všechna klíčová slova (tato i ta, co budou ještě zmíněna) můžete libovolně modifikovat, takže je například můžete “počeštit”, nebo zkrátka zvolit taková, která vám nejvíce vyhovují.

To je také jeden z největší rozdílů oproti Spotlightu. Ten vám totiž automaticky vyhledává napříč celým systémem – aplikace, soubory, kontakty, maily a další. Zato Alfred primárně vyhledává aplikace, až vy mu musíte klíčovým slovem definovat, pokud chcete hledat něco jiného. Tím se vyhledávání výrazně zrychluje, když nemusí Alfred skenovat celý disk.

Webové vyhledávání

Osobně spatřuji obrovskou sílu Alfredu v práci s vyhledáváním na internetu. Stačí napsat klíčové slovo google a celý následující výraz se vyhledá na Googlu (a otevře v defaultním prohlížeči). Není to však jen Google, lze takto vyhledávat na YouTube, Flickru, Facebooku, Twitteru a prakticky na každé další službě, která vás napadne. Tudíž samozřejmě nechybí ani taková Wikipedie. Každou zkratku je opět možné upravit, takže když často vyhledáváte na Facebooku a nechcete neustále vypisovat “facebook -hledaný výraz-”,stačí změnit klíčové slovo facebook například jen na fb.

Nastavit si můžete rovněž své vlastní internetové vyhledávání. Přednastavených služeb je sice mnoho, ale každý má další weby, kde často vyhledává – pro české poměry bude asi nejlepším příkladem ČSFD (Československá filmová databáze). Jen vložíte vyhledávací URL, nastavíte klíčové slovo a při příštím vyhledávání v databázi ušetříte několik cenných sekund. Přímo z Alfredu můžete samozřejmě vyhledávat i tady na Jablíčkáři nebo v Mac App Store.

Kalkulačka

Stejně jako ve Spotlightu nechybí ani kalkulačka, v Alfredu však zvládá i pokročilé funkce. Pokud je v nastavení aktivujete, stačí pak je vždy na začátku napsat = a můžete s Alfredem hravě počítat siny, cosiny nebo logaritmy. Není to samozřejmě tak pohodlné jako na klasické kalkulačce, ale pro rychlý výpočet bohatě stačí.

Spelling

Snad jediná funkce, kde Alfred ztrácí, alespoň pro české uživatele. Ve Spotlightu jsem totiž aktivně používal vestavěnou aplikaci Slovník (Dictionary), kde jsem měl nainstalovaný anglicko-český a česko-anglický slovník. Pak stačilo ve Spotlight zadat anglické slovo a výraz se rovnou přeložil (v Lionu už to tak snadné není, ale pořád funguje podobně). To Alfred, alespoň prozatím, slovníky třetích stran nezvládá, a tak je aktuálně využitelný prakticky jen anglický výkladový slovník.

Slovník tak v Alfredu využívám alespoň tak, že zadám define, hledaný výraz a stisknu Enter, což mě přenese do aplikace s vyhledaným výrazem, případně překladem.

Systémové příkazy

Jak jste již zjistili, Alfred umí nahradit mnoho jiných aplikací, nebo lépe řečeno ušetřit čas mnohem jednodušším řešení daných akcí. A umí ovládat také celý systém. Příkazy jako restart, sleep nebo shutdown mu rozhodně nejsou cizí. Můžete také rychle spustit spořič obrazovky, odhlásit se nebo stanici uzamknout. Stačí stisknout ALT + mezerník (defaultní zkratka pro aktivování Alfreda), napsat restart, zmáčknout Enter a počítač se restartuje.

Pokud si aktivujete i další možnosti, můžete pomocí příkazu ejectvysouvat odnímatelné jednotky a ve spuštěných aplikací fungují rovněž příkazy hide, quit a forcequit.

Powerpack

Až dosud byly všechny funkce Alfredu, o kterých jste se dočetli, zdarma. Vývojáři nicméně nabízí k tomu všemu ještě něco navíc. Za 12 liber (cca 340 korun) dostanete tzv. Powerpack, který posouvá Alfred ještě na vyšší level.

Vezmeme to popořadě. S Powerpackem můžete přímo z Alfredu posílat maily, respektive použijete klíčové slovo mail, vyhledáte jméno adresáta, stisknete Enter a v mailovém klientu se otevře nová zpráva s nadepsanou hlavičkou.

Přímo v Alfredu je možné také prohlížet kontakty z Address Booku a do schránky rovnou kopírovat příslušné iniciály. To vše bez otevření aplikace adresáře.

Ovládání iTunes. Zvolíte klávesovou zkratkou (jinou než na otevření základní okna Alfredu), kterou aktivujete okno s ovládáním, tzv. Mini iTunes Player, a bez potřeby přepínat do iTunes můžete listovat svými alby a písničkami. Ani tu nechybí klíčová slova jako next pro přepnutí na další skladbu či klasické play a pause.

Za příplatek vám bude Alfred také spravovat schránku, nebo-li clipboard. Zkrátka všechen text, který jste zkopírovali, můžete v Alfredu prohlížet a případně s ním opět pracovat. Nastavení je opět široké.

A poslední výraznou funkcí Powerpacku je možnost procházet souborovým systémem. Z Alfredu tak prakticky vytvoříte druhý Finder a pomocí jednoduchých zkratek se pohybujete napříč všemi složky a soubory.

Zmínit bychom měli také možnost modifikace témat, kterou Powerpack přináší, synchronizaci nastavení skrze Dropbox nebo globální gesta pro oblíbené aplikace nebo soubory. Do Alfredu si rovněž můžete vytvořit zcela vlastní rozšíření, pomocí AppleScriptu, Workflow apod..

Náhrada nejen Spotlightu

Alfred je vynikající kus softwaru, který se postupně vypracoval v aplikaci, na kterou bych již nedal dopustit. Původně jsem nevěřil, že bych mohl upustit od Spotlightu, ale udělal jsem tak a dostal jsem za odměnu ještě více funkcí. Alfreda jsem zařadil do svého každodenního workflow a netrpělivě čekám, jaké novinky přinese verze 1.0. V ní totiž vývojáři slibují mnoho dalších novinek. I ta současná verze, 0.9.9, je každopádně napěchována funkcemi. Zkrátka kdo Alfreda nevyzkouší, neví, o co přichází. Ne každému může takový způsob vyhledávání sednout, ale určitě se najdou tací, kteří jako já opustí Spotlight.

Mac App Store – Alfred (zdarma)
.