iWant

6 tipů pro vyhledávání na Google

iWant

Posuňme se na chvíli z Cupertina o pár kilometrů dále do Mountain View, města, kde sídlí společnost Google. Možná si říkáte, že přeci na Google vyhledávat umíte, tak jaké by mohly existovat tipy, ale ani sám autor těchto řádků mnohé z nich ještě donedávna neznal. Nejznámější vyhledávač světa toho umí mnoho, my jsme v tomto článku vybrali to nejzajímavější. A přidali jsme i reálné příklady toho, jak tyto nástroje využít.

Site: – vyhledávání na konkrétní stránce

Google umí vyhledávat i jen v rámci jedné webové stránky. Stačí do vyhledávacího pole na začátek napsat „site:“, danou stránku a slovo, které chcete vyhledat, a ukážou se vám výsledky hledané pouze na daném webu.

Příklad využití

Pokud chcete přes Google vyhledat na našem webu články o Apple Parku, napíšete do vyhledávacího pole „site:jablickar.cz Apple Park“.

Minus – hledání vyjma jednoho slova

Možná někdy hledáte určitou věc, ale ve výsledcích se neustále objevuje to, co už znáte. Naštěstí je možné vyhledávat i bez jednoho konkrétního slova, a to pomocí znaménka mínus „-“.

Příklad využití

Rádi byste si koupili nový notebook, ale značku ASUS zkrátka nemusíte. Budete tedy v sekci Nákupy vyhledávat frázi „notebook -asus”. Zobrazí se vám výsledky, které toto slovo neobsahují.

Filetype: – hledání konktrétního formátu

Stává se, že toužíte najít soubor určitého typu, například prezentaci nebo dokument, ale stále vám vyjíždějí výsledky z různých webových stránek, které daný soubor neobsahují. Fráze „filetype: “ vám s hledáním pomůže.

Příklad využití

Rádi byste našli prezentaci o Stevu Jobsovi ve formátu .ppt, vyhledáte tedy frázi „Steve Jobs filetype:ppt“ a okamžitě se vám objeví pouze soubory daného typu.

Prohlížení stránek, které jsou offline nebo blokované

Nabádat k porušování zákazu v podobě prohlížení administrátorem blokovaných stránek samozřejmě nikoho nechceme, nicméně možnost, jak toho docílit, existuje. Stačí do vyhledávání napsat „cache:“ a daný web a ukáže se vám stránka tak, jak ji naposledy uložil Google do svých archivů.

Příklad využití

Pokud by správce vašeho počítače blokoval web jablickar.cz, napíšete do Google „cache:jablickar.cz“ a máte vyhráno. Náš web se ukáže v celé své kráse.

Hledání na fotkách Google

Pokud používáte Google Fotky (které překvapivě stále nabízejí neomezené úložiště bezplatně), jistě oceníte funkci, která vám umožní najít fotky z konkrétního dne v minulosti. Stačí napsat například „show my photos from 4 july 2014“ a objeví se vaše fotky z daného data.

Related: – najděte související stránky

Pokud Vás zajímá, jestli existuje nějaká alternativa k určité stránce, fráze „related: “ vám s tím určitě pomůže.

Příklad využití

Nakupujete rádi na Amazonu, ale chtěli byste najít jiné servery s podobnými možnostmi. Do vyhledávání zadáte „related: amazon.com“ a ihned se objeví weby podobného typu. Zajímavé je vyzkoušet najít podobné stránky Apple.com…

Další vychytávky

Google toho umí samozřejmě mnohem více, někdy však tyto funkce ocení především v anglicky mluvících zemích. Jako například vyhledávání ve starých novinových článcích pomocí fráze „site:google.com/newspapers“ a hledaného tématu.

Funkce „definition: “ zase zobrazí přesné definice termínů a dá se dobře využít i v našich končinách, na rozdíl od neméně zajímavé funkce „etymology:“, díky které se lze dozvědět více o původu konkrétního slova. Například slovo robot skutečně Google připisuje Čapkovi a uvádí i fakt, že se objevuje v jeho známé hře R. U. R.

Výčet veškerých funkcí známého vyhledávače v tomto článku dělat nebudeme. Toto je výběr těch nejzajímavějších a poměrně málo známých, ale zároveň velmi užitečných. Nyní už se můžeme opět vrátit do cupertinského Apple Parku, kde mají údajně všichni zaměstnanci polohovatelné stoly. Určitě jim to pomůže i v efektivnějším vyhledávání na Google.