Zavřít reklamu

Apple na vývojářské konferenci WWDC21 oznámil řadu novinek v čele s novými operačními systémy. Patřičnou pozornost si pak opět dokázal získat segment soukromí, který se dočkal dalšího zlepšení. Nově tak přichází vylepšení v podobě funkcí Mail Privacy Protection, Intelligent Tracking Prevention, App Privacy Report, iCloud+ s Private Relay a dalších. Konkrétní změny naleznete v níže přiloženém článku.

Nyní se ale zaměříme na zmiňovanou novinku s názvem Private Relay, kterou si nebudou moci vychutnat někteří uživatelé Applu v různých státech světa. Tato funkce se při používání prohlížeče Safari dokáže postarat o naprosto anonymní prohlížení webu. Konkrétně je totiž zodpovědná za šifrování veškeré odchozí komunikace, přičemž jednotlivé požadavky odeslané z vašeho zařízení následně putují dvěma oddělenými cestami (Relay). První z nich vám přidělí anonymní IP adresu na základě vaší přibližné polohy, přičemž o provoz cesty se postará přímo server Applu, a ta druhá následně zajistí správné přesměrování. O takzvanou druhou „Relay“ se bude starat operátor třetí strany. Kdo to ale ve finále bude, se prozatím neví. Bližší informace by měl Apple poskytnout co nejdříve.

Podívejte se na všechny novinky související se soukromím v praxi:

Díky tomu prakticky nikdo nedokáže určit, kdo danou stránku/server ve finále skutečně navštívil. Podle nejnovějších informací z Reuters si tuto novinku ale neužijí uživatelé z nejrůznějších zemí. Reuters se ve svém stanovisku odvolává přímo na odpověď ze strany Applu, který potvrdil, že funkce Private Relay nebude v některých zemích dostupná. Konkrétně se bude jednat o Čínu, Bělorusko, Kolumbii, Egypt, Kazachstán, Saudskou Arábii, Jihoafrickou republiku, Turkmenistán, Ugandu a Filipíny. Gigant z Cupertina zde novinku nemůže nabídnout kvůli zákonům jednotlivých zemí.

.