Zavřít reklamu

Apple po dlouhém procesu konečně končí se svým macOS Server. Na tom pracoval již několik let a pomalu tak připravoval jablíčkáře na jeho definitivní ukončení, které se nyní odehrálo ve čtvrtek 21. dubna 2022. Poslední dostupnou verzí tedy zůstává macOS Server 5.12.2. Na druhou stranu se o žádnou zásadní změnu stejně nejedná. Veškeré služby se totiž v průběhu let přesunuly i do normálních desktopových systémů macOS, kvůli čemuž nejsou jakékoliv obavy na místě.

Z těch nejpopulárnějších služeb, které kdysi nabízel výhradně jen macOS Server, můžeme uvést například Caching Server, File Sharing Server, Time Machine Server a další, které, jak už bylo zmíněno výše, jsou dnes součástí jablečného systému a není tedy potřeba na ně mít oddělený nástroj. I přesto se však nabízí otázka, zdali zrušením macOS Serveru Apple někomu spíše neuškodí. Ačkoliv se na definitivní ukončení připravoval již delší dobu, obavy jsou stále na místě.

macOS Server netáhne

Když se řekne server, pravděpodobně nikoho nenapadne Apple, potažmo tedy přímo macOS. Otázku serverů odjakživa řeší linuxové distribuce (častokrát CentOS) či služby Microsoftu, zatímco Apple je v tomto odvětví kompletně přehlížen. A není se vlastně čemu divit – na svou konkurenci totiž vůbec nedosahuje. Vraťme se ale k původní otázce, tedy zdali někomu bude skutečně vadit zrušení macOS Server. Samo o sobě už dost vypovídá, že o zrovna dvakrát hodně využívanou platformu ve skutečnosti ani nešlo. Ve skutečnosti tak tato změna zasáhne jen minimální počet uživatelů.

macOS Server

macOS Server byl (zpravidla) nasazován pouze na menších pracovištích, kde úplně všichni pracovali s jablečnými počítači Mac. V takovém případě totiž nabízel řadu parádních výhod a celkovou jednoduchost, kdy bylo podstatně snazší spravovat potřebné profily a pracovat s celou sítí jednotlivých uživatelů. Hlavním benefitem však byla zmiňovaná jednoduchost a přehlednost. Administrátoři tak měli podstatně zjednodušenou svou práci. Na druhou stranu je tady i hromada nedostatků. Ty navíc mohou v okamžiku převýšit stranu pozitiv a dostat tak síť spíše do potíží, což se určitě mnohokrát i stalo. Integrace macOS Server do většího prostředí byla totiž nemalou výzvou a dala pořádně zabrat. Stejně tak nemůžeme přehlížet i potřebné náklady na samotné zavedení. V tomto směru je zkrátka výhodnější zvolit vhodnou linuxovou distribuci, která je dokonce bezplatná a nabízí podstatně více možností. Posledním problémem, jež tak nějak souvisí s těmi zmiňovanými, je obtíž při použití Windows/Linux stanic v síti, což opět mohlo vyústit v problémy.

Smutný konec pro jablečný server

Samozřejmě to celé není jen o výhodách a nevýhodách. Ve skutečnosti je totiž fanouškovská základna ze současného kroku spíše zklamaná z přístupu Applu ke otázce serveru. Ostatně jak už jsme uvedli výše, jednalo se o parádní řešení pro menší firmy či kanceláře. Navíc se objevují i zajímavé názory ohledně spojení jablečného serveru s hardwarem Apple Silicon. Mezi jablíčkáři se začala rychle šířit myšlenka, zdali by tento hardware, který je výrazně nenáročný z hlediska chlazení a energií, nemohl zahýbat s celým serverovým průmyslem.

Bohužel Apple v tomto směru nedokázal správně využít všechny své zdroje a nepřesvědčil uživatele, aby namísto konkurence vyzkoušeli i jablečné řešení, což jej tak nějak odsoudilo k tomu, kde se (s macOS Server) nachází dnes. Ačkoliv jeho zrušení moc lidí pravděpodobně nezasáhne, tak spíše se otevírá diskuze, zdali to nešlo celé udělat jinak a podstatně lépe.

.