Zavřít reklamu

Jsou dvě věci, kterými si můžeme být jistí. První je, že Apple představí další pořadové číslo svého operačního systému pro počítače Mac, takže se dočkáme macOS 13. Druhou je pak to, že tak učiní v rámci své úvodní keynote k WWDC22, která se uskuteční 6. června. O ostatních novinkách a funkcích je ale zatím spíše ticho po pěšině. 

Červen je tím měsícem, ve kterém Apple pořádá vývojářskou konferenci, která je zaměřená právě na operační systémy a aplikace. Právě proto zde také představuje nové systémy pro svá zařízení a letos tomu nebude jinak. Jaké nové funkce tedy přijdou do našich Maců se oficiálně dozvíme až právě v rámci úvodní keynote, do té doby se jedná jen o úniky informací, spekulace a zbožná přání.

Kdy bude macOS 13 vydán 

I když Apple macOS 13 představí, široká veřejnost si na něho bude muset ještě chvíli počkat. Po události se nejdříve spustí vývojářská beta, pak bude následovat ta veřejná. Ostré verze se pravděpodobně dočkáme v říjnu. Loni přišel macOS Monterey až 25. října, takže i od toho se dá dobře odpíchnout. Protože 25. října bylo pondělí, letos by to mohlo být také v pondělí, tedy 24. října. Je ale klidně možné, že Apple uvolní systém spolu s novými počítači Mac, které třeba v říjnu představí, a tím pádem může být datum vypuštění systému mezi veřejnost prakticky klidně už v pátek, kdy tradičně začínají prodeje nových strojů.

Jak se bude jmenovat 

Každá verze macOS je vyjma čísla označována i svým jménem. Číslo 13 asi nebude nijak nešťastné, protože jsme měli i iOS 13 a iPhony 13, takže Apple nebude mít důvod jej z nějaké pověrčivosti přeskakovat. Označení bude opět vycházet z nějaké lokace nebo oblasti v americké Kalifornii, což je tradicí od roku 2013, kdy přišel macOS Mavericks. Jako nejpravděpodobnější se jeví Mammoth, o kterém se spekuluje již několik let a Apple na něho vlastní práva. Jedná se o lokalitu Mammooth Lakes, tedy středisko zimních sportu na východu Sierry Nevady. 

Pro jaké stroje 

Většinu práce na přizpůsobení systému macOS čipům M1 odvedl Apple ještě před uvedením prvních zařízeních s Apple Silicon na trh, a to v roce 2020. Monterey přitom běží i na počítačích iMac, MacBook Pro a MacBook Air z roku 2015, na Macu mini z roku 2014, Macu Pro z roku 2013 a na 12palcovém MacBooku z roku 2016. Není důvod předpokládat, že tyto Macy nebudou v příštím macOS podporovány, zejména proto, že Mac mini z roku 2014 se prodával až do roku 2018 a Mac Pro do roku 2019. S ohledem na to Apple nemůže tyto Macy ze seznamu odstranit, když si uživatelé mohli tyto modely zakoupit ještě relativně nedávno.

Vzhled systému 

MacOS Big Sur přišel s výraznými vizuálními změnami, které měly korespondovat s novou érou. Nebylo tak žádným překvapením, že se macOS Monterey veze na stejné vlně, a to samé se dá předpokládat i od nástupce. Bylo by ostatně poněkud nelogické to zase měnit. Čekat se nedají ani zásadní redesigny stávajících aplikací společnosti, což ale nevylučuje, že jim nepřibydou nějaké ty funkce navíc.

Nové funkce 

Informace zatím žádné nemáme a můžeme se jen domýšlet, jakých novinek se dočkáme. Nejvíce se spekuluje nad knihovnou aplikací známou z iOS, která by teoreticky nahradila Launchpad. Hodně se mluví i o zálohování Time Machine v cloudu. O té už se ale mluví delší dobu a Apple se k ní pořád příliš nemá. S tím se váže i možné navýšení tarifů úložiště iCloudu, které by mohlo dostat 1TB úroveň.

Pak je zde třeba odemknutí Macu pomocí iPhonu, což už jde za pomoci Apple Watch. I takové telefony s Androidem umí odemykat chromebooky, takže inspirace je jasná. Mohli bychom se také dočkat editace položek v ovládacím centru, aplikace Zdraví pro Mac, lepšího odladění aplikace Domácnost a doufejme, že dojde i na vyřešení problémů se spolehlivostí. 

.