Zavřít reklamu

Pojďme se tento týden podívat na cloud služby, zdá se, že je správná doba si připomenout dlouhou historii vpádu Apple do on-line služeb. Historie nás zavede zpátky do poloviny 80. let, což je téměř ta samá doba, kdy se zrodil sám Macintosh.

Vzestup on-line

Je tomu těžké uvěřit, ale v polovině 80. let, nefungoval internet tak, jak to známe dnes. V této době byl internet doménou vědců, výzkumníků a akademiků – mezisíť sálových počítačů financované z peněz ministerstva obrany jako výzkum budovaní komunikační infrastruktury, která by mohla přežít nukleární útok.

V první vlně osobních počítačů si první fandové mohli koupit modemy, které umožnily, aby počítače spolu komunikovaly přes běžné telefonní linky. Mnoho fandů se omezilo jen na komunikaci s malými systémy BBS, jež na druhou stranu umožňoval připojení přes modem pro více než jednoho uživatele.

Fanoušci si začali mezi sebou vyměňovat zprávy, stahovat soubory nebo hrát on-line hry, které byly variace her určené pro sálové počítače a pro počítače užívané na univerzitách a laboratořích. Současně začali on-line služby jako CompuServe přitahovat uživatele, tyto společnosti obrovsky rozšířily škálu služeb pro předplatitele.

Po celé zemi – ve světě – se začali objevovat nezávislí prodejci počítačů. Prodejci ale potřebovali pomoc. A tak začal také AppleLink.

AppleLink

V roce 1985, rok poté co se na trhu objevil první Macintosh, Apple uvedl AppleLink. Tato služba byla původně navržena jako podpora speciálně pro zaměstnance a obchodníky, kteří měli různé dotazy nebo potřebovali technickou podporu. Servis byl přístupný přes dial-up pomocí modemu, dále pomocí sytému General Electric GEIS, který poskytoval e-mail a nástěnku, kde uživatelé mohli nechat vzkaz a odpovědět na něj. AppleLink se nakonec stal přístupným také pro softwarové vývojáře.

AppleLink zůstal exclusivní doménou vybrané skupiny techniků, ale Apple uznal, že potřebují službu pro uživatele. Na jednu se zkrátil rozpočet pro AppleLink a rozvíjel se AppleLink Personal Edition. Svou premiéru měl v roce 1988, ale špatný marketing a drahé použití modelu (roční předplatné a vysoký poplatek za hodiny používání) odvedl zákazníky houfně pryč.

Díky vývoji se Apple rozhodl pokračovat se službou, ale trochu jinak a přišel s dial-up službou s názvem America Online.

Trvalo to sice nějaký čas, ale Apple nakonec dosáhl výsledku. Služba putovala na jiná místa, včetně jejich vlastních stránek a AppleLink byl bez okolků zastaven v roce 1997.

E-World

Na počátku 90. let se America Online (AOL) stal způsobem, jak se mnozí Američané dostali k on-line službám. Ještě předtím, než se internet stal obyčejným slovem, lidé s osobními počítači a modemy vytáčeli služby nástěnek a používali on-line služby jako CompuServe, sdíleli zprávy mezi sebou, hráli on-line hry a stahovali soubory.

Protože použivání AOL spolu Mac bylo uživatelsky přátelské, rychle se vznikla velká základna uživatelů Mac. Nebylo tedy divu, že se Apple dostal opět do kontaktu s AOL a rozvíjeli partnerství na základě svých dosavadních snah.

V roce 1994 Apple uvedl eWorld pouze pro uživatele Mac s grafickým rozhraním založeným na konceptu náměstí. Uživatelé mohou kliknutím na jednotlivé budovy na náměstí dostat do různých částí obsahu – e-mail, noviny atd. eWorld byl z velké části odvozen od práce, kterou AOL udělal pro Apple s AppleLink Personal Edition, bylo to tedy malý zázrak, že software připomínající AOL mohl začít.

eWorld byl odsouzen k neúspěchu téměř od začátku a to díky katastrofálně špatnému vedení Apple po většinu 90. let. Společnost dělala málo pro propagaci služby a ačkoli služba byla předem nainstalována do Mac, cenu drželi výše než AOL. Do konce března 1996 Apple ukončil činnost eWorldu a přesunul do archivu Apple stránek. Apple začal pracovat na další službě, ale byl to běh na dlouhou trať.

iTools

V roce 1997 se Steve Jobs vrátil do Apple po spojení Apple a Jobsovy počítačové firmy Next. Doba 90. let byla pryč a Jobs dohlížel na zavádění nového hardware Mac, na iMac a iBook, v lednu 2000 Jobs představil na Expu v San Franciscu OS X. Sytém ještě nebyl v prodeji a to ani po několik měsíců, ale Jobs použil proslov jako představení iTools, první pokus Apple o on-line zkušenost pro své uživatele od ukončení činnosti eWorld.

V té době se dost věcí změnilo v on-line světě. Od poloviny 90. let se lidé daleko méně spoléhali na poskytovatelé on-line služeb. AOL, CompuServe a další poskytovatele (včetně eWorld) začali poskytovat jiné připojení k internetu. Uživatelé byli připojeni k internetu přímo pomocí dial-up služby nebo v lepším  případě byli připojení širokopásmového připojení poskytované kabelovou službou.

iTools – specificky zaměřený na uživatelé Mac se systémem Mac OS 9 – byl přístupný přes stránky Apple a byl zdarma. iTools nabízel filtrování obsahu služeb zaměřený na rodiny s dětmi s názvem KidSafe, e-mailové služby s názvem Mac.com, iDisk, který poskytl uživatelům 20 MB volného internetového uložiště vhodného pro sdílení souborů, domovské stránky a systém pro zabudování vlastní webové stránky hostované na vlastních serverech společnosti Apple.

Apple rozšířil iTools novými schopnostmi a službami a předplacenými možnostmi pro uživatele, kteří potřebovali více než jen on-line uložiště. V roce 2002 se služba přejmenovala na .Mac.

.Mac

.Mac Apple rozšířil nabídku on-line služeb podle předpokladů a zkušeností s uživateli Mac OS X. Tato služba stojí 99, 95 dolarů za rok. Uživatelům se rozšiřují možnosti Mac.com, e-mail (větší kapacita, podpora IMAP protokolu) 100 MB iDisk skladování,Virex anti-virus software, ochranu a zálohování, která umožnil uživatelům archivovat data do svého iDisk (nebo vypálit na CD nebo DVD).

Jakmile byl OS X 10.2 „Jaguar“ spuštěn později toho roku. Uživatelům mohli sdílet kalendář mezi sebou pomocí iCal, nového kalendáře pro Mac. Apple také představil .Mac-založený na sdílení folografií s názvem Slides.

Apple bude i nadále zlepšovat a zdokonalovat služby MobileMe v příštích několika letech, ale v roce 2008 byl čas pro obnovu.

MobileMe

V červnu 2008 Apple zpestřil svou produktovou nabídku zahrnující iPhone a iPod touch a zákazníci nové výrobky nakupovali v celých houfech. Apple představil MobileMe jako přepracovanou a přejmenovanou službu Mac-. něco, čím překlenul propast mezi iOS a Mac OS X.

Když se Apple zaměřil na MobileMe bylo to pošťouchnutí na oblast služeb. Microsoft Exchange, e-mail, kalendář a kontaktní služby pak zvedl obrovské množství nápadů.

Spíše než pasivní čekání na uživatele, MobileMe pomocí e-mailových zpráv sám udržuje kontakt. Se zavedení software iLifeApple, Apple představil novou aplikaci nazvanou web, které původně byli používány k vytváření webových stránek – náhrada za HomePage, funkci původně představenou v iTools. MobileMe podporuje vyhledávání iWeb stránek.

iCloud

V červnu 2011 Apple představil iCloud. Po letech zpoplatnění služe se Apple rozhodl pro změnu a poskytnout iCloud bezplatně, alespoň pro prvních 5GB skladovací kapacity.

iCloud svázal dohromady bývalé služby MobileMe – kontakty, kalendář, e-mail – a přepracoval je pro novou službu. Apple také spojil AppStore a iBookstore do i Cloud – což Vám umožní stahovat aplikace a knihy pro všechny iOS zařízení, ne jen na ty, které jste si koupili.

Apple také představil iCloud zalohování, což umožní zálohování vašeho iOS zařízení do iCloud vždy, když dojde na problém s wi-fi.

Další změny včetně podpory pro dokument synchronizace mezi aplikacemi na iOS a OS X, které podporují Apple iCloud Storage API (Apple iWork aplikaci, která je nejvýznamnější), Photo Stream a iTunes v cloudu, které umožňují stahovat hudbu dříve zakoupenou od iTunes. Apple také představil iTunes Match, volitelná služba za 24,99 dolarů, která umožní nahrát celou knihovnu do cloudu, pokud si ji stáhnete později a pokud je to nutné, a nahradit hudbu s 256 kbps AAC souborů vždy, když se porovná s obsahem v iTunes Store.

Budoucnost služby Cloud od Apple

Nedávno Apple oznámil, že dřívější uživatelé MobileMe, kteří měli doplnit 20 gb ve službě iCloud, jenž bylo součástí jejich přechodu, že jejich čas vypršel. Tito uživatele budou muset buď zaplatit rozšíření do konce září jinak ztratí to, co mají uložené ve velikosti nad 5GB, což je základní nastavení Cloudu. Bude zajímavé sledovat, jak se Apple zachová, aby si zachoval přihlášené zákazníky.

Po více než dvou letech zůstává iCloud Apple state-of-the-art pro cloud služby. Kde se nachází budoucnost, to nikdo neví. Ale když se v roce 2011 představoval iCloud Apple uvedl, že investoval více než půl miliardy dolarů v datovém centru v Severní Karolíně na podporu „očekávaných požadavků na bezplatné služby zákazníků iCloud.“ I přes fakt, že Apple má miliardy v bance, je to velká investice. Firma má jasno v tom, že je to běh na dlouho trať.

Zdroj: iMore.com

Autor: Veronika Konečná

.