Zavřít reklamu

Apple a Samsung tento týden již podruhé zahajují velkou patentovou bitvu. Soud totiž rozhodl, že musí být přezkoumána výše pokuty, která byla před rokem udělena Samsungu. Ten měl původně vyplatit Applu přes miliardu amerických dolarů. Nakonec bude částka zřejmě nižší…

Celý spor se točí kolem klíčových funkcí iPhonů a designových prvků, které jihokorejská společnost okopírovala. Během zahajovacích řečí si obě strany jasně ukázaly, kolik hodlají získat, respektive zaplatit. Apple nově požaduje v rámci náhrady škod 379 milionů dolarů, zatímco Samsung je ochoten zaplatit jen 52 milionů.

„Apple žádá o více peněz, než na kolik má nárok,“ konstatoval první den obnoveného procesu právník Samsungu William Price. Během své řeči nicméně přiznal, že jihokorejská společnost skutečně porušila pravidla a měla by být potrestána. Částka by ovšem měla být nižší. Právní zástupce Applu Harold McElhinny kontroval, že čísla Applu jsou založena na ušlých ziscích ve výši 114 milionů, ziscích Samsungu ve výši 231 milionů a licenčních poplatků ve výši 34 milionů. To dohromady dává právě 379 milionů dolarů.

Apple totiž spočítal, že kdyby Samsung nezačal nabízet přístroje, které kopírovaly ty jablečné, prodal by navíc 360 tisíc zařízení. Dále také kalifornská společnost poznamenala, že Samsung prodal 10,7 milionu zařízení, jež porušují patenty Applu, což mu vyneslo 3,5 miliardy dolarů. „Ve férovém boji by měly tyto peníze připadnout Applu,“ prohlásil McElhinny.

Rozhodně se však obnovené soudní řízení pohybuje na nižších částkách, než na kterém skončilo to původní. Soudkyně Lucy Kohová původně Samsungu vyměřila pokutu ve výši 1,049 miliard dolarů, ale nakonec letos na jaře couvla a o téměř půl miliardy částku snížila. Podle ní prý mohlo dojít ke špatným výpočtům poroty, jež nemusela dobře porozumět patentovým problémům, a tak bylo nařízeno obnovení procesu.

V současné chvíli není vůbec jasné, jak dlouho bude bitva mezi Applem a Samsungem pokračovat. Původní rozsudek byl nicméně vynesen před více než rokem a teprve nyní startuje druhé kolo, takže to patrně bude běh na dlouhou trať. O něco spokojenější může být zatím Samsung, protože i přes snížení původní pokuty měl platit téměř 600 milionů dolarů.

Zdroj: MacRumors.com
.