Zavřít reklamu

Vzpomínáte si na mobilní operační systém od Applu iOS 4? Vyznačoval se nejenom tím, že byl poslední verzí iOS, která vyšla ještě za života Steva Jobse – svůj nezanedbatelný význam měl i po stránce funkcí, zaměřených na produktivitu. iOS 4 spatřil světlo světa 21. června roku 2010 a my na něj v dnešním článku zavzpomínáme.

Příchod iOS 4 jasně ukázal, že iPhone může být skvělým nástrojem pro produktivitu, a že ho veřejnost může přestat vnímat jen jako prostředek pro komunikaci a zábavu. Jednalo se o první verzi jablečného mobilního operačního systému, kterou Apple vydal po představení iPadu, a zároveň prvním operačním systémem, který nesl název „iOS“ namísto dřívějšího „iPhone OS“.

https://www.youtube.com/watch?v=BuyC-HX7DxI

Spolu s iOS 4 byla veřejnosti představena hrstka nových funkcí, které byly do té doby exkluzivně dostupné pouze pro iPad. Jednalo se především o kontrolu pravopisu, kompatibilitu s Bluetooth klávesnicemi nebo třeba pozadí pro domovskou obrazovku – tedy funkce, bez kterých si dnes již iPhone nedovedeme představit. Uživatelé s příchodem iOS 4 získali možnost nechat určité aplikace běžet na pozadí a zároveň používat jiné – například poslouchat svou oblíbenou hudbu při vyřizování e-mailů.. Přepínání mezi jednotlivými běžícími aplikacemi bylo rovněž velmi rychlé a pohodlné. Mezi další novinky patřila možnost vytvoření složek, schopných pojmout až 12 ikon aplikací, na ploše domovské obrazovky, nativní aplikace Mail, schopná integrovat hned několik různých e-mailových účtů, možnost přiblížení obrazovky, lepší možnosti zaostření při fotografování, výsledky z webu a Wikipedie v Universal Search nebo třeba využití údajů o zeměpisné poloze pro lepší třídění fotografií.

Diskuse, týkající se toho, zda iOS může nahradit Mac, patří u Applu již do zlatého fondu. Ať už je váš názor jakýkoliv, nelze popřít, že operační systém iOS 4 proměnil iPhony v mnohem užitečnější a produktivnější zařízení. Apple při tvorbě iOS 4 myslel nejenom na produktivitu, ale i na zábavu – přinesl novinku v podobě platformy Game Center, tedy jakési sociální sítě pro hráče. Svou premiéru si v iOS 4 odehrála i aplikace iBooks, sloužící jako virtuální knihkupectví a knihovna pro e-booky.

Uživatelé se dočkali lepšího ovládání klávesnice v podobě snazšího přepínání mezi jazyky, nových způsobů notifikací, možnosti přesouvání ikonek aplikací v Docku nebo počitadla znaků v textových zprávách. Nativní aplikace Fotky získala nové funkce, známé z iPadu nebo z aplikace iPhoto pro Mac a podpory horizontálního zobrazení, vývojářům byl umožněn přístup do aplikace Kalendář. Fotoaparát v iOS 4 umožňoval pětinásobný zoom, majitelé iPhonu 4 získali možnost rychlého přepínání mezi předním a zadním fotoaparátem. Svůj telefon si uživatelé mohli nově zabezpečit alfanumerickým kódem namísto čtyřmístného číselného pinu, vyhledávač Safari se dočkal nových možností vyhledávání.

Tehdejší recenze pěly na iOS 4 většinou samou chválu a vyzdvihovaly vyzrálost platformy. Nedá se říci, že by operační systém iOS 4 přinesl vyloženě revoluční funkci, položil ale solidní základy pro další generace jablečných mobilních operačních systémů.

Měli jste možnost vyzkoušet si na svém iPhonu operační systém iOS 4? Jak na něj vzpomínáte?

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Měl jsem též iOS 4.2.1 na 3GS a pořád mám :) úžasnej systém, ale ten nejlepší pro mě přišel s iOS5. Na svém iP 4S mám dodnes nikdy neaktualizovaný 5.1.1 a ten telefon jede nádherně svižně :). Škoda toho zpackaného designu, funkčnosti a hlavně stability a odladěnosti výkonu iOS 7+…

celý text

Čtěte více.