iWant

Apple Watch dokáží diagnostikovat cukrovku s 85% přesností

iWant

V posledních měsících se mluví o tom, že Apple vyvíjí neinvazivní řešení, díky kterému by bylo možné zjistit onemocnění cukrovkou u pacienta, který nosí chytré hodinky Apple Watch. Výzkumníci se snaží najít metody, které by byly použitelné skrze obyčejné hodinky nebo nějaké jednoduché příslušenství – například ve formě náramků. V souvislosti s touto snahou se dnes na webu objevily výsledky studie, které potvrzují, že jsou Apple Watch (a v jisté míře i Android Wear) schopny rozpoznat pacienta s cukrovkou a to s přesností až 85%.

Výzkum v této oblasti stále probíhá, první závěry však byly zveřejněny už dnes. Stojí za nimi výzkumný tým z University of California, který stojí za diagnostickou aplikací Cardiogram. Jejich aplikace využívá speciální neuronové rozhraní s názvem DeepHeart, díky kterému se aplikace učí na základě již provedených výpočtů. Právě díky této technologii se jim podařilo dosáhnout diagnostické úspěšnosti 85% v případě odhalení cukrovky.

Výzkumu se zúčastnilo více než 14 tisíc uživatelů a jde tak o poměrně rozsáhlý referenční vzorek. Výstup tvořilo více než 33 tisíc týdenních dat, které byly sbírány skrze senzory v chytrých hodinkách a následně analyzovány na mnoho různých onemocnění, od vyššího/nižšího krevního tlaku, cukrovky, vysokého cholesterolu apod.

Do systému bylo vloženo několik tisíc popsaných referenčních vzorků, které posloužily jako jakýsi vzor pro vyhodnocování dalších dat. Díky neuronové síti a strojovému učení je systém DeepHearh schopný rozpoznat pacienta s cukrovkou až s 85% úspěšností, pouze na základě jednoduchých dat získaných běžnou senzorickou činností. Za vývojem je opravdu hodně práce, jejíž detailní informace se dočtete zde. Podle autorů je možné cukrovku rozpoznat kvůli tomu, že její přítomnost v těle ovlivňuje spoustu faktorů, které jsou senzorickým měřením odhalitelné.

Od nasazení do praxe náš však prý dělí ještě několik let. Byť systém disponuje poměrně dobrými výsledky, stále nejsou natolik dobré (a především přesné) na to, aby mohly být převedeny do práce. K dosažení větší míry efektivity je nutné analyzovat obrovské množství dat (řádově v milionech případů) a to je momentálně nemožné. Pokud společnost Apple přijde s řešením neinvazivního měření hladiny cukru v těle, mohlo by to dodat potřebné množství zdrojových dat. Proto výzkumníci s napětím očekávají, jak se snažení Applu v tomto odvětví vyvine dále.

Zdroj: Appleinsider