Zavřít reklamu

Poruchy srdečního rytmu mohou být velmi nepříjemným onemocněním, jelikož často nemusíte nějaký takový problém vůbec rozpoznat a zaznamenat. Jedná se o poruchy, jež se vyskytují velmi sporadicky, ale pokud si nenecháte vyšetřit srdce pomocí EKG, nemusíte na ně vůbec přijít. Proto vývojáři hodinkové aplikace Cardiogram vytvořili algoritmus založený na umělé inteligenci, díky kterému dokáží odhalit fibrilaci síní s 97% přesností.

Pokud máte na ruce Apple Watch s aplikací Cardiogram, máte vysokou šanci, že pokud nějaký problém se srdečním rytmem máte, odhalíte ho. „Představte si svět, v němž může být vaše srdce sledováno nepřetržitě pomocí zařízení, které si koupíte v obchodě s elektronikou či na internetu,“ uvádí na blogu Cardiogramu softwarový inženýr Avesh Singh a dodává, že algoritmy jejich aplikace umí transformovat surové údaje o vašem srdci pocházející z Apple Watch do konkrétních diagnóz.

„Ty následně mohou být automaticky zaslány vašemu lékaři, který je na všechno včas upozorněn,“ pokračuje Singh. Cardiogram tak například dokáže upozornit na přicházející mrtvici či infarkt.

Vývojáři se před více než rokem spojili s kardiologickou klinikou UCSF v San Francisku, kde zahájili studii mRhythm, které se účastnilo 6 158 uživatelů, používající aplikaci Cardiogram. Většina z nich měla výsledky z EKG v pořádku, ale 200 účastníků mělo diagnostikovanou paroxysmální fibrilaci síní. Inženýři pak na naměřená kardiovaskulární data nasadili zmíněný algoritmus a naučili hluboké neuronové sítě, aby abnormální srdeční rytmy rozpoznaly.

Touto kombinací kardiovaskulárních dat a hlubokých neuronových sítí nakonec dokázali inženýři dosáhnout vysoké 97% úspěšnosti v detekci fibrilace síní, což se jinak nezjišťuje vůbec snadno.

fibrilace

Atriální fibrilace zasahuje 1 % populace

Atriální fibrilace, neboli fibrilace síní je nejčastější porucha srdečního rytmu v dospělosti. V Evropě jí trpí více než 4,5 milionu lidí. Samotný název pochází z fibrilace (chvění se) srdečních svalů v síních. Tento stav vede ke zrychlenému, zpomalenému či nepravidelnému tlukotu srdce. Atriální fibrilace je způsobena poruchou přenosu elektrických signálů, které řídí stah srdce.

Porucha ohrožuje člověka tím, že zhoršuje výkonnost pumpování krve srdečními svaly, a tím způsobuje tvorbu krevních sraženin v srdeční komoře. Riziko atriální fibrilace se zvyšuje s věkem a je jím ovlivněno jedno procento dospělé lidské populace na celém světě. Jeden dospělý ze čtyř starších nad 55 let trpí touto nemocí.

Na onemocnění má samozřejmě vliv i životní styl a další patologické nemoci, jako je například cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak, rakovina plic nebo nadměrná konzumace alkoholu. Většina lidí s atriální fibrilací přitom nemá žádné symptomy, zvláště pokud jejich srdce nebije moc rychle. Nejvýznamnější příznaky jsou potom nadměrné bušení srdce, závratě, bolest na hrudi či dýchavičnost. Včasné odhalení této nemoci může zabránit mozkové mrtvici nebo srdečnímu infarktu. Léčba probíhá buď pomocí léků nebo menším operačním zákrokem, takzvanou katetrizací.

Právě druhý způsob léčby jsem v dětství absolvoval hned dvakrát. Při namátkové kontrole u dětského lékaře mi diagnostikovali poruchu srdečního rytmu. Tehdy jsem vrcholově sportoval a bylo mi řečeno, že v krajních důsledcích a při enormní fyzické aktivitě by mohlo dojít až k zástavě srdce, což není nijak výjimečné. Podobným způsobem bohužel umřelo již mnoho sportovců, například při fotbalovém utkání zničehonic spadli k zemi.

cardiogram-study

Velký krok do budoucnosti

„Nejslibnějším zjištěním naší studie je důkaz, že pro detekci onemocnění lze použít nositelnou elektroniku. Budoucnost je zde jasná a existuje hned několik výzkumných směrů, které jsou pro nás zvlášť zajímavé,“ konstatuje Singh. S tímto tvrzení více než souhlasím. Z jejich výzkumu jsem upřímně nadšený, jelikož tento směr spolupráce vývojářů aplikací a Applu jsem si vždy představoval a několikrát popsal.

Vývojáři Cardiogramu chtějí i nadále pokračovat v hlubokém učení, které by poskytovalo personalizovanou péči. „Předpokládejme, že vám aplikace oznámí panický záchvat. V kombinaci s naměřenými daty a naším algoritmem obdrží uživatel jednoduché rady typu třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte,“ uvádí příklad Singh.

„V budoucnosti nechceme jen onemocnění detekovat, ale rovnou s ním i zacházet ve smyslu: aplikace zaznamenala abnormální srdeční činnost – chcete spojit se svým kardiologem nebo zavolat záchranku?“ vypočítává vývojář Cardiogramu. Po spojení s lékařem chtějí vývojáři i nadále monitorovat průběh léčby pacienta a její účinky. Rovněž chtějí algoritmus pro měření tepové frekvence implementovat do dalších lidských činností, například spánku, řízení auta či sportu. Výsledkem je včasné odhalení nemoci pomocí chytrých zařízeních a zahájení potřebné léčby.

V souvislosti se zdravím a Apple Watch se navíc v posledních týdnech mluví ještě o něčem jiném. Přestože fungování Cardiogramu posouvá „mobilní zdravotnictví“ opět někam dál, v Applu údajně pracují na ještě revolučnější záležitosti. Podle CNBC sám šéf Applu Tim Cook testuje prototyp zařízení, které se spáruje s Watch a dokáže neinvazivní cestou změřit hladinu cukru v krvi.

To by znamenalo zásadní průlom v léčbě cukrovky, protože pro měření hladiny cukru v krvi, kterou cukrovkáři potřebují znát, prozatím neinvazně měřit nelze. Současné senzory, které jsou na trhu, musejí pod kůži. Prozatím není jasné, v jaké fázi testování Apple je, ale minimálně prototyp by měl být na světě. Není tak ani jasné, zda se Applu podaří zařízení integrovat přímo do Watch, ale i kdyby to zpočátku měl být jen samostatný neinvazivní měřák glukózy, zahájila by tím kalifornská firma další revoluci.

Zdroj: Blog Cardiogram

Milovník a nadšený uživatel jablečných produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.