Zavřít reklamu

Všichni upírají svou pozornost na výkon zařízení, kvalitu jeho displeje a sestavu fotoaparátů, jenže všechno je to závislé na jedné jediné věci – baterii. K čemu vám bude mít nejvýkonnější telefon, ten s nejjasnějším displejem a ten pořizující nejostřejší fotografie, když si na něm nezahrajete hru, ani nevyfotíte jedinou fotografii, protože se vám vybije? 

Výrobci Achillovu patu svých zařízení znají. Snaží se optimalizovat své čipy, aby nebyly tak náročné, chtějí ladit systémy, aby byly úspornější, někdy zvětšují i samotnou kapacitu baterie a přidávají rychlé její nabíjení. Když už vám totiž dojde, abyste ji alespoň rychle zase zprovoznili. Apple nepatří mezi ty výrobce, který přidává do svých zařízení ty největší baterie a neimplementuje jejich nejrychlejší nabíjecí technologie, i tak dokáže s ostatními držet krok.

Je tomu právě díky optimalizaci a efektivitě celého zařízení a jednotlivých komponent na sobě závislých. Má i výhodu v tom, že si všechno dělá sám – od hardwaru po software. Ani on se ale nevyhnul jisté kontroverzi s ohledem na kondici baterie a snižování výkonu svých iPhonů. Od té doby ale ušel už dlouhou cestu a opravdu se snaží, aby nám naše zařízení vydržela co nejdéle.

Optimalizované nabíjení 

Předně zde máme veškeré přehledy. Když půjdete do Nastavení -> Baterie, najdete zde, co ubírá šťávu vašemu iPhonu nejvíce a můžete s tím pracovat. Omezovat nejen sebe, ale i aplikace samotné. Vyjma možnosti zapnutí Režimu nízké spotřeby tu pak najdete právě i informaci o kondici baterie. Zde se dozvíte, jakou kapacitu má vaše baterie v zařízení, jestli je mu díky tomu dodáván maximální výkon, anebo jestli je už z nějakého důvodu krácen. Pokud tomu tak je, můžete se rozhodnout to změnit.

A pak je zde Optimalizované nabíjení. To zajišťuje stárnutí baterie, takže když ho zapnete, iPhone si bude pamatovat, jak jej nabíjíte a přizpůsobí tomu nabití na určitou hranici. Pokud tedy pravidelně připojujete iPhone ve 23 hodin na nabíječku a v 6 odpojujete, začne jej ve 23 hodin nabíjet do hranice 80 % a pak nabíjení vypne. Včas pak nabíjení obnoví tak, aby se zbylých 20 % dotlačilo ještě před vaším budíčkem.

Baterie na Androidu 

Když půjdete např. na telefonech Samsung Galaxy do Nastavení -> Péče o baterii a zařízení -> Baterie, tak i zde najdete využití telefonu od jeho posledního úplného nabití. Sice ne tak podrobně, ale přece. Protože je pak Android o poznání více otevřený, máte zde nepoměrně více možností než v iOS. Samozřejmě se nabízí Úsporný režim a Limity využití baterie, je zde také informace o Bezdrátovém sdílení napájejí (reverzní nabíjení) a Další nastavení. Právě v něm si můžete definovat různé chování baterie.

Jedná se např. o nabídku Adaptivní baterie. Ta se do jisté míry také učí, jak zařízení používáte a snaží se podle toho prodloužit životnost baterie. Můžete si zde zapnout Vylepšené zpracování, což je vlastně rychlejší zpracování dat ve všech aplikacích kromě her a má to také větší nároky na baterii. Zajímavostí je možnost povolení nebo zakázání rychlého nabíjení a rychlého bezdrátového nabíjení. A pak je zde ještě nabídka Chránit baterii.

Chránit baterii 

Baterii obecně nesvědčí neustále nabíjení a vybíjení, pokud se dostanete na 0 % a následně vyskočíte na 100 %. Ideální rozmezí by mělo být mezi 20 a 80 %, někdo uvádí od 30 do 85 %, ať tak či onak, v ideálním světě byste se neměli dostat pod 20 a nad 85 %, pokud chcete zachovat co nejvíce kapacity baterie a to dlouhodobě.

nabíjení iphone

Apple tedy chce, aby vám jeho zařízení poskytlo co nejdelší manipulační prostor, proto jeho nabití sice omezuje, ale i tak jej povolí až do sta procent. Oproti tomu telefonu s Androidem můžete striktně říci, že jej nechcete dostat nad 85 %. Jestli vám těch 15 % baterie bude pak večer chybět, je situace jiná. Jestli je dobré první nebo druhé řešení, je pak těžké soudit. Chtělo by si to spíše odpovědět na otázku, jak dlouho očekáváte, že budete zařízení vlastnit? Pokud dva roky, může vám to být jedno, pokud déle, měli byste nad různými nastavení začít uvažovat. 

.