Zavřít reklamu
iWant

Apple získal potvrzení na první oficiální zdravotnický doplněk pro Apple Watch

iWant

Společnosti Apple se podařilo získat zásadní povolení v oblasti zdravotnického vybavení. O využívání Apple Watch (a dalších Apple produktů) pro zdravotnické účely mluví Tim Cook a spol. už dlouho, nyní se jim podařilo udělat další, tentokrát poměrně zásadní krok kupředu. Americký úřad pro potraviny a léčiva vydal historicky první povolení pro nějaké Apple příslušenství, které je nově považováno za oficiální zdravotnický doplněk. V tomto případě se jedná o klasický EKG senzor, který měří a kontroluje srdeční aktivitu svého majitele.

Nejprve je nutné podotknout, že dosažení tohoto cíle, tedy získání oficiálního osvědčení a povolení pro využívání ve zdravotnickém prostředí, trvalo více než dva roky. Když s tímto nápadem Apple původně přišel doufal, že celý schvalovací proces nezabere více než rok. Jak se ukázalo, času bylo potřeba více než dvakrát tolik.

Schválené zařízení se jmenuje Kardiband EKG reader a stojí za ním společnost AliveCor. Jedná se o náramek k Apple Watch, kterým je možné jednoduchým a pohodlným způsobem měřit srdeční činnost. Díky tomu se tak mohou objevit různé abnormality v srdečním rytmu a další potenciální problémy spojené se srdcem. Měření je velmi jednoduché, stačí přiložit prst na speciální senzor, počkat 30 sekund a je hotovo.

Podobnou funkcí disponují i hodinky jako takové, Tim Cook se však v minulosti nechal slyšet, že nechce žádat o povolení úřadem pro Apple Watch jako takové, ale jen pro příslušenství k nim. Kdyby měl americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) testovat a povolovat každou novou verzi Apple Watch, celý proces vývoje by se tím značně zpomalil.

Rozdíl mezi certifikovaným zařízením (v tomto případě tímto náramkem) a necertifikovaným (Apple Watch) je v informační důležitosti měření. Zatímco když vám Apple Watch změří tepovou frekvenci, která bude vysoká, dostanete jen upozornění, se kterým můžete jít k lékaři, který musí vše přeměřit sám. Když vám však podobnou informaci předá certifikovaný nástroj, jedná se již o data, která může lékař používat bez potřeby dalšího měření. Takto získaná data jsou tak na stejné úrovni, jako EKG test provedený v nemocnici. Náramek stojí 199 dolarů a vyžaduje ještě 100 dolarový roční předplatné.

Zdroj: 9to5mac