Zavřít reklamu

Pokud jde o trh s chytrými hodinkami, Apple je s jeho Apple Watch pořád nedostižný. Podle analytické společnosti Counterpoint Research pořád vládnou trhu i po prvním čtvrtletí letošního roku, kdy zaznamenaly 14 % meziroční růst. Jenže ostatní značky je už dohánějí. Tedy chybí jim urazit ještě hodně dlouhou cestu, co není ale teď, může přijít poměrně brzy. 

Trh s chytrými hodinkami rost meziročně o 13 %. I když tržní podíl Applu činil 36,1 %, a Samsung je druhý s podílem jen 10,1 %, rozdíl je zde v růstu. Samsung totiž meziročně rostl o 46 %. Třetí příčka patří Huawei, čtvrtá Xiaomi (které rostlo o 69 %) a první pětici uzavírá Garmin. Právě tato společnost nyní představila dva nové modely svých hodinek z řady Forerunner a její snaha o zaujetí uživatelů je oproti Applu skutečně sympatická.

Není to o ceně 

Když se podíváte na nabídku Apple Watch, najdete zde aktuální Series 7, odlehčené SE a stařičké Series 3. S každou novou sérií pak ta rok stará vypadne. Vybírat můžete ještě mezi Cellular verzemi a různými materiály pouzdra, jeho barev a samozřejmě stylu a provedení řemínku. Právě zde Apple sází na variabilitu. Sám nechce, aby vás neustále ty samé hodinky nudily, stačí jim přece jednoduše vyměnit řemen a jsou zcela jiné.

Konkurence ale nabízí více modelů, protože to přece dává větší smysl. Např. Samsung má aktuálně své Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic, kdy se oba modely liší velikostmi, vlastnostmi i vzhledem (model Classic má např. otočnou lunetu). Apple Watch sice mírně zvětšují svá pouzdra a displej, jedná se ale vizuálně pořád o to stejné.

Garmin nyní představil řadu Forerunner 255 a 955. Produkty společnosti přitom patří mezi ty nejoblíbenější u jakýchkoli sportovců, ať už rekreačních nebo těch aktivních či profesionálních (Garmin umí dávat i doporučení pro trénink a regeneraci). Výhoda značky je ve variabilitě ne vzhledů, i když i těch je požehnaně (přes modrá, černá a bílá po růžová pouzdra, rychlé měnění řemínků atd.), ale možností. Je jasné, že Apple nebude mít deset různých řad, mohl by mít alespoň dvě. U Garminu tak vyjma Forerunnerů najdete i populární řadu fénix, epix, Instinct, Enduro nebo vívoactive a další.

Různé požadavky 

Vezměte si, že je Garmin pátý největší na světě, a přitom i on drží ceny poměrně vysoko. Novinka v podobě modelu Forerunner 255 stojí 8 690 Kč, novinka Forerunner 955 dokonce 14 990 Kč. Za velikost pouzdra nepřiplácíte, za možnost poslechu hudby nebo solární nabíjení už ano. Takové Fénixy 7 začínají na částce 16 990 Kč, přitom maximální jejich konfigurace vás vyjde klidně na bez mála 30 tisíc. A lidé je kupují. 

Forerunner-solar-family

Sám Garmin svou obsáhlou nabídku odůvodňuje takto: „Běžci i běžkyně mohou mít mnoho různých požadavků. Proto máme širokou nabídku přístrojů, od jednoduchých běžeckých hodinek, přes vybavenější modely s vestavěným hudebním přehrávačem, až po triatlonové modely s pokročilým měřením a vyhodnocováním výkonů. Každý si tak může zvolit, co mu bude nejlépe vyhovovat.“ Apple Watch máte jedny, případně troje, pokud budeme počítat model SE a Series 3, které bychom ale raději už v nabídce neviděli.

V čem je tedy problém? Že Apple Watch jsou prakticky jen jedny, a že nemáte z čeho vybírat. Rád bych tak viděl, kdybychom zde měli ještě nějaký model s odolným plastovým pouzdrem, který poskytne o poznání delší výdrž na úkor pro mnohé možná zbytečných funkcí. Anebo ať jsou prostě jen konfigurovatelné, jako jsou MacBooky. Ať vyházíte zbytečnosti, a necháte si jen to, co skutečně využijete. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Sila, porovnávať Apple Watch s Garmin, je trochu husté. Pracujem s Apple nejakých tých X desaťročí, ale myslím, že aj pán autor článku chápe rozdiel medzi “smartwatch” a sporttester. Garmin Tactix 7 ma titánové telo, certifikáciu odolnosti, navigáciu priamo v sebe, solárne nabíjanie, metriky na výpočet progresu fyzickej výkonnosti, analýzy, o ktorých sa Applu môže len snívať. Baviť sa tu o výhodách nema zmysel, na to treba sólo článok, nie takýto zaujatý pohľad, pán redaktor. Ak pracujem v kancli, mám smartwatch. Ak idem do lesa, tak mám Garmin. V expedicnom režime (s príjmom z troch satelitných GPS možnosti, ktore podporujú), mi hodinky reálne vydržia ak vďaka solárnymu nabíjaniu cca 90 dni. Treba k tomu komentár, pán redaktor?

    Osobně si myslím, že tento pohled už také neplatí. Tedy kdo je v kanceláří má smartwatch atd. Garmin (podle modelu) nabízí kombinaci obojího a za mě i lepšího než co nabízí Apple Watch….

    Používal som Apple Watch od série 3, ale narazil som na kopec nevýhod, oi. som aj dvoje rozbil pri športovej aktivite. Súhlasím Garmin Tactix 7 mi vyhovuje oveľa viac ako AW, mimo iného aj to, že pracujú samostatne bez mobilu, majú obrovskú výdrž batérie, svietenie led svetlom je tiež neskutočný pomocník. Ale najmä čo sa týka športových metrík, tak tam naozaj Garmin nemá konkurenciu (čo sa týka top modelov). Každý si môže vybrať, čo chce, od funkcií, dizajnu atď. Keď vidím ten jeden jediný dizajn AW, tak fakt neviem, zvlášť, keď už fakt každý ich má na ruke. Tactix 7 stoja cca 31000 Czk, čo je teda hodne, a to ešte nehovorím o luxusnej sérii Marq, čo je cca ešte dvojnásobok. Ale bavíme sa o prémiových materiáloch, titán a nie hliník, čo sa naozaj brutálne opotrebúva. AW séria 3 bola posledná legálne dostupná vo výbave oceľ, čo je asi fakt marketing, lebo inak neviem… AW sú naozaj predĺženou rukou iPhonu. Garmin má tiež funkcie smartwatch, ale v porovnaní s AW je to slabé, čo sa ale dá ospravedlniť, pretože ich primárne zameranie je iné. Po všetkých skúsenostiach s oboma vzhľadom k tomu, čo ja používam a potrebujem, už by som sa naspať na AW nevrátil. Byť mesiac na expedičnej turistike a denne sa starať o techniku, ktorá má slúžiť vám a nie vy jej, naozaj nepotrebujem.

celý text

Čtěte více.