Zavřít reklamu

Pokud jde o trh s chytrými hodinkami, Apple je s jeho Apple Watch pořád nedostižný. Podle analytické společnosti Counterpoint Research pořád vládnou trhu i po prvním čtvrtletí letošního roku, kdy zaznamenaly 14 % meziroční růst. Jenže ostatní značky je už dohánějí. Tedy chybí jim urazit ještě hodně dlouhou cestu, co není ale teď, může přijít poměrně brzy. 

Trh s chytrými hodinkami rost meziročně o 13 %. I když tržní podíl Applu činil 36,1 %, a Samsung je druhý s podílem jen 10,1 %, rozdíl je zde v růstu. Samsung totiž meziročně rostl o 46 %. Třetí příčka patří Huawei, čtvrtá Xiaomi (které rostlo o 69 %) a první pětici uzavírá Garmin. Právě tato společnost nyní představila dva nové modely svých hodinek z řady Forerunner a její snaha o zaujetí uživatelů je oproti Applu skutečně sympatická.

Není to o ceně 

Když se podíváte na nabídku Apple Watch, najdete zde aktuální Series 7, odlehčené SE a stařičké Series 3. S každou novou sérií pak ta rok stará vypadne. Vybírat můžete ještě mezi Cellular verzemi a různými materiály pouzdra, jeho barev a samozřejmě stylu a provedení řemínku. Právě zde Apple sází na variabilitu. Sám nechce, aby vás neustále ty samé hodinky nudily, stačí jim přece jednoduše vyměnit řemen a jsou zcela jiné.

Konkurence ale nabízí více modelů, protože to přece dává větší smysl. Např. Samsung má aktuálně své Galaxy Watch4 a Galaxy Watch4 Classic, kdy se oba modely liší velikostmi, vlastnostmi i vzhledem (model Classic má např. otočnou lunetu). Apple Watch sice mírně zvětšují svá pouzdra a displej, jedná se ale vizuálně pořád o to stejné.

Garmin nyní představil řadu Forerunner 255 a 955. Produkty společnosti přitom patří mezi ty nejoblíbenější u jakýchkoli sportovců, ať už rekreačních nebo těch aktivních či profesionálních (Garmin umí dávat i doporučení pro trénink a regeneraci). Výhoda značky je ve variabilitě ne vzhledů, i když i těch je požehnaně (přes modrá, černá a bílá po růžová pouzdra, rychlé měnění řemínků atd.), ale možností. Je jasné, že Apple nebude mít deset různých řad, mohl by mít alespoň dvě. U Garminu tak vyjma Forerunnerů najdete i populární řadu fénix, epix, Instinct, Enduro nebo vívoactive a další.

Různé požadavky 

Vezměte si, že je Garmin pátý největší na světě, a přitom i on drží ceny poměrně vysoko. Novinka v podobě modelu Forerunner 255 stojí 8 690 Kč, novinka Forerunner 955 dokonce 14 990 Kč. Za velikost pouzdra nepřiplácíte, za možnost poslechu hudby nebo solární nabíjení už ano. Takové Fénixy 7 začínají na částce 16 990 Kč, přitom maximální jejich konfigurace vás vyjde klidně na bez mála 30 tisíc. A lidé je kupují. 

Forerunner-solar-family

Sám Garmin svou obsáhlou nabídku odůvodňuje takto: „Běžci i běžkyně mohou mít mnoho různých požadavků. Proto máme širokou nabídku přístrojů, od jednoduchých běžeckých hodinek, přes vybavenější modely s vestavěným hudebním přehrávačem, až po triatlonové modely s pokročilým měřením a vyhodnocováním výkonů. Každý si tak může zvolit, co mu bude nejlépe vyhovovat.“ Apple Watch máte jedny, případně troje, pokud budeme počítat model SE a Series 3, které bychom ale raději už v nabídce neviděli.

V čem je tedy problém? Že Apple Watch jsou prakticky jen jedny, a že nemáte z čeho vybírat. Rád bych tak viděl, kdybychom zde měli ještě nějaký model s odolným plastovým pouzdrem, který poskytne o poznání delší výdrž na úkor pro mnohé možná zbytečných funkcí. Anebo ať jsou prostě jen konfigurovatelné, jako jsou MacBooky. Ať vyházíte zbytečnosti, a necháte si jen to, co skutečně využijete. 

.