Zavřít reklamu

Srdeční tep, EKG, krevní tlak, okysličení krve, kroky, kalorie, spánek – to jsou jen některé funkce, které umí dnešní chytré hodinky a náramky měřit. Možná věříte datům, která naměřily, možná ne. Jedno je ale jisté, moderní technologie se o naše zdraví, ať už měří jakkoli přesně, skutečně starají. 

Jednotlivé společnosti se předhánějí v tom, kolik funkcí jejich řešení poskytuje, kolik parametrů jejich nositeli ukážou, kolik aktivit mu umí změřit. S postupem času už je bereme jako součást našich životů, tedy samozřejmost, kterou máme na svých rukách dnes a denně. Zabýváme se ale jejich přesností? Ne, prostě jim věříme. Jistě se shodneme na tom, že Apple Watch patří ke špičce. A pokud tedy patří ke špičce, musí nám předkládat relevantní data. Nebo ne?

Podle studie Stronger by Science ne. Tamní výzkumníci vzali Apple Watch Series 6, Polar Vantage V a Fitbit Sense aby zjistili, že celé trio těchto nositelností měří na nic. A to jim stačilo zaměřit se na měření kalorií při sezení, chůzi, běhu, cyklistice a cvičení. Naměřené výsledky z tohoto tria zařízení pak porovnávali s profesionálním pásem MetaMax 3B.

Trex-Briefs-5-Table1

Výsledek je takový, že všechna zařízení měří velice nepřesně. Toto „nepřesné“ měření pak navíc není vůbec konzistentní, takže se různě mění během charakteristik aktivit. Hodně haprovaly i hodnoty měřené u uživatelů s různým výdejem energie. Testu se zúčastnilo na 30 mužů a na 30 žen, kdy byli všichni ve věku od 22 do 27 let s BMI u hranice 23,1.

Je zklamání na místě? 

Běžně dostupné fitness náramky, které si můžete pořídit, začínají svou cenovkou už na hranici několika mála stokorun. Chytré hodinky pak nabízejí větší cenový rozptyl, kdy samozřejmě záleží, po jakém modelu jakého výrobce sáhnete. Pokud ale nepůjdete skutečně profesionální cestou, s proměřováním se setkáte všude. Je tedy nutné přihlédnout k tomu, že se jedná o cenově dostupná zařízení, od kterých prostě nelze čekat zázraky, proto by vás jejich nepřesnost neměla nijak překvapit ani odradit.

I pokud bude vaše nositelnost měřit sebehůř, je zde ten prvek motivace. Stačí si zvolit cíl, kterého chcete denně dosáhnout a snažit se ho skutečně pokořit. Je pak vlastně jedno, jestli je to 10 tisíc kroků a vy jich ve skutečnosti ujdete 9 nebo 11 tisíc, abyste těch 10 v zařízení dali. Důležité je, že vás to vybičovalo k tomu se hýbat a skutečně pro své zdraví něco dělat.

A co na to doktoři? Pokud jim ukážete naměřené metriky, jistě si z toho dokážou vzít to potřebné. Ve finále to tak může být win win hned pro tři zúčastněné strany – výrobce, protože vám prodal své zařízení, vás, protože vás to zařízení dokáže patřičně motivovat k aktivitám, i pro doktora, který má díky vašemu aktivnímu životnímu stylu méně práce.

Apple Watch koupíte například zde

.