Zavřít reklamu

Na trh s chytrými hodinkami jako první zamířily konkurenční značky, mezi které se řadí například i Samsung s modelem Galaxy Gear z roku 2013. Zatímco tehdy byl tento segment wearables (nositelné elektroniky) spíše přehlížen, tak k otočení situace došlo až po roce 2015. Tehdy totiž na trh vstoupily vůbec první Apple Watch. Jablečné hodinky si prakticky okamžitě získaly notnou dávku popularity a spolu s dalšími generacemi výrazně posunuly celý segment chytrých hodinek dopředu. Až se řadě lidí mohlo zdát, že vlastně ani nemají konkurenci.

Náskok Applu se začíná ztrácet

V oblasti chytrých hodinek měl Apple poměrně výrazný náskok. Tedy až do chvíle, dokud nezačal Samsung experimentovat a posouvat své smartwatche mílovými kroky kupředu. I přesto je ale patrné, že i samotní uživatelé spíše favorizují hodinky od Applu, což lze vidět při pohledu na statistiky týkající se tržního podílu. Například v prvním kvartálu letošního roku zaujímal Apple první příčku s podílem 33,5 %, zatímco na druhém místě se umístil Huawei s 8,4 % a následně až Samsung s 8 %. Z toho je tedy patrné, kdo má pravděpodobně v něčem navrch. Zároveň s jistotou můžeme říct, že větší tržní podíl v případě Apple Watch není rozhodně způsoben cenou. Ta je totiž naopak vyšší než v případě konkurence.

Zajímavé také je, že z hlediska funkcí je Apple paradoxně o něco pozadu. Zatímco konkurenční hodinky už nějaký ten pátek nabízejí měření saturace kyslíku v krvi nebo krevního tlaku, analýzu spánku a podobně, tak cupertinský gigant k těmto možnostem přistoupil až během posledních 2 let. I to má ale své opodstatnění. Apple sice může některé funkce implementovat později, za to ale dbá na to, aby fungovaly co možná nejlépe a jednoduše.

Samsung Galaxy Watch 4

Příchod konkurence

Při procházení diskuzních fór můžete ještě nyní narazit na názory, podle kterých jsou Apple Watch pořád na míle daleko před svou konkurencí. Při pohledu na současné modely od ostatních značek je ale jasné, že tohle tvrzení už přestává pomalu platit. Skvělým důkazem jsou nejnovější hodinky od Samsungu, Galaxy Watch 4, které jsou dokonce poháněny operačním systémem Wear OS. Z hlediska samotných možností se znatelně posunuly kupředu a lze je tak vnímat jako perfektní konkurenci pro Apple Watch za poloviční cenu. Zajímavější však spíše bude, kam se hodinky ostatních značek, především tedy těch od Samsungu, dokážou v nadcházejících letech posunout. Čím více se totiž dokážou vyrovnat, případně dokonce překonat Apple Watch, tím větší bude na Apple tlak, což může obecně pomoci v rozvoji celého segmentu chytrých hodinek.

.