Zavřít reklamu

Apple je znám nejen pro svůj ikonický design, ale také pro různé své kontroverzní kroky, které v první moment mohou vypadat jako směšné, nepraktické, nebo dokonce i pro uživatele omezující. Obvykle také za to sklidí u své konkurence patřičný posměch. Pravidelně se ale stává, že ta jeho kroky stejně dříve či později okopíruje. 

A dělá tak toho hloupého naopak ze sebe, chtělo by se dodat. Především Samsung, ale i Google a další výrobci se konečně vydali svou cestou, takže je příjemné vidět, že design se do puntíku nekopíruje, jako tomu bylo v začátcích moderních chytrých telefonů. Neznamená to však, že by různé kroky Applu pořád nekopírovali. A nemusíme chodit ani příliš daleko.

Chybějící adaptér v balení 

Když Apple představil iPhony 12, bylo prakticky jedno, jak vypadaly a co vlastně uměly. Ostatní výrobci se totiž zaměřili na jeden fakt, který iPhone neměl a jejich zařízení ano – napájecí adaptér v balení. Do loňského roku nebylo myslitelné, že byste si koupili elektronické zařízení, a to nemělo ve svém balení adaptér do sítě, kterým byste jej nabili. Tento odvážný krok udělal až Apple. Výrobci se mu za to vysmáli, zákazníci naopak nadávali.

Neuplynulo ale příliš času a výrobci sami pochopili, že je to skutečně cesta, jak ušetřit nemalé finance. Postupně se tak ke strategii Applu také začali přiklánět, a nakonec adaptéry z balení svých určitých modelů také odstranili. 

3,5mm jack konektor 

Psal se rok 2016 a Apple odstranil ze svých iPhonů 7 a 7 Plus 3,5mm jack konektor. A pěkně to schytal. I když uživatelům přibalik redukci z 3,5mm jack konektoru na Lightning, mnohým se to prostě nelíbilo. Strategie Applu ale byla jasná – tlačení uživatelů do AirPodů, ušetření cenného místa uvnitř zařízení a zvýšení voděodolnosti.

Ostatní výrobci chvíli odolávali, dokonce se u mnohých stala přítomnost 3,5mm jack konektoru zmiňovanou předností. Nicméně dříve či později i ostatní pochopili, že tento konektor už nemá v moderním smartphonu příliš co dělat. Navíc také většina velkých hráčů začala nabízet své varianty TWS sluchátek, takže se jednalo o další potenciál dobrých prodejů. V dnešní době se ještě s 3,5mm jack konektorem v některých zařízeních setkáte, obvykle se ale jedná o modely z nižších tříd. 

AirPody 

Když už jsme TWS sluchátka Applu nakousli, je vhodné tuto kauzu více rozebrat. První AirPody byly představeny v roce 2016 a prakticky okamžitě se dočkaly spíše posměchu než úspěchu. Byly přirovnávány k čistícím tyčinkám do uší, mnozí je označovali jen za EarPody bez kabelu. Jenže společnost s nimi prakticky založila nový segment, a tak úspěch i patřičné kopírování samozřejmě následovaly. Původní design AirPodů doslova okopírovala každá druhá čínská No Name značka, s decentními úpravami však i ty větší (jako např. Xiaomi). Nyní už víme, že tento vzhled je doslova ikonický a Applu se nakonec velice dobře vede i prodejích své celé řady sluchátek.

Bonus – Čistící hadřík 

Celý svět a velcí mobilní hráči se Applu vysmívali za to, že začal prodávat čistící hadřík, který u nás vyjde na 590 Kč. Ano, není to málo, ale cena má své opodstatnění, protože tento hadřík je určený k čištění zejména Pro Display XDR displeje v hodnotě více jak 130 tisíc Kč. Aktuálně je navíc totálně vyprodaný, protože Apple Online Store ukazuje dodávky za 8 až 10 týdnů.

Samsung v tomto ohledu pak na účet Applu vtipkoval tím, že své leštící hadříky rozdával zdarma zákazníkům. Informoval o tom nizozemský blog Galaxy Club, který uvádí, že zákazníci dostali hadříky Samsungu zdarma při nákupu zařízení Galaxy A52s, Galaxy S21, Galaxy Z Flip 3 nebo Galaxy Z Fold 3. Kdyby nic, alespoň tak Apple pomohl majitelům nových Samsungů k užitečnému příslušenství k jejich zařízení zdarma. 

.