Zavřít reklamu

Víme, že Apple již po řadu let pracuje na neinvazivním monitorováním krevního tlaku a glukózy v krvi. Právě integrace těchto dvou funkcí do chytrých hodinek společnosti by nám pomohlo vyřešit dva nejběžnější problémy zdravotního stavu, u kterých je vhodné časté jejich monitorování, tedy vysoký krevní tlak a cukrovku.  

Podle Marka Gurmana z Bloombergu bychom se měli dočkat už letos, kdy se logicky nabízí, že by to měly umět Apple Watch Series 10 (Apple Watch X) a Apple Watch Ultra 3 – to tedy alespoň v případě integrovaného měření krevního tlaku. Problém zde je ale ten, že měření nebude odpovídat tomu, na co jsme zvyklí z lékařských pomůcek.

První vydání funkce by totiž mělo nositele hodinek skrze nový hardwarový senzor informovat o trendech v jeho krevním tlaku (použití nového senzoru logicky značí, že funkce nebude k dispozici na starších modelech hodinek). Znamená to ale, že nedostanete přesné hodnoty, nýbrž jen jakýsi vzestupný nebo sestupný progres. Samozřejmě je lepší, mít alespoň nějaká data než žádná data, jenže jakou má v takovém případě podobná funkce smysl a bude se jí dát skutečně věřit? Vypadá to vlastně jen jako přidávání neodladěných a nedotažených funkcí tzv. na sílu, aby měla společnost co za novinky prezentovat. 

Podobnou funkci, která rozhodně není 100%, zde ostatně již máme. Jedná se o funkci teploměru, která vaší tělesnou teplotu měří jen ve spánku a užitečná je tak ostatně pouze pro naše něžnější pohlaví, kterému pomáhá se zjišťováním menstruačního cyklu. Vytěžit by se z ní však dalo rozhodně více, jen by to chtělo mít ty ideální algoritmy, které viditelně dělají Applu problémy. Konkurence navíc už nabízí více.

Spánková apnoe 

Kdy přijde neinvazivní měření hladiny cukru v krvi je otázkou do budoucna, protože je zde stále mnoho překážek. Americký úřad FCC dokonce zmínil, že veškeré chytré hodinky, tedy ty čínské produkce, které to již umí, to dělají špatně a uživatel by jim neměl věřit, dokonce by si je neměl vůbec kupovat.  

Nové Apple Watch by však měly dostat ještě jednu novinku, kterou by mělo být měření spánkové apnoe. To je stav, kdy ve spánku dochází k zástavě dechu trvající po dobu delší jak deset sekund. Nová generace hodinek by podle dosavadních úniků měla mít tenčí design a přepracované uchycení řemenů. Dočkat bychom se jí měli v září po boku nových iPhonů 16. 

.