Zavřít reklamu

Patříte mezi zaryté fanoušky jablečných počítačů a slova Microsoft, Windows či Office jsou pro vás sprostá? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně, tak pro vás nemám úplně potěšující zprávu. Apple totiž dnes, bez jakéhokoliv ohlášení či konference, začal prodávat Macy s předinstalovaným operačním systémem Windows. Uživatelé macOS ale naštěstí nemusí věšet hlavu.

Na konci minulého roku jsme se dočkali představení vůbec prvních Maců s čipy M1 – konkrétně se jednalo o MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Od té doby jsme se žádné aktualizace flotily jablečných počítačů nedočkali, až dnes. Zatímco mnoho z nás již delší dobu čeká na tradiční jarní konferenci, tak to nakonec vypadá, že se ji vůbec nedočkáme a první letošní konferencí se tak stane WWDC21. Apple před chvílí vydal pouze tiskovou zprávu ve svém Newsroomu, ve kterém všechny příznivce informuje o tom, že spojil síly se společností Microsoft. Pokud z této zprávy vezmeme to důležité, tak zjistíme, že si při koupi nového Macu či MacBooku s M1 musíte vybrat, zdali budete chtít využívat Windows, anebo macOS. Žádná „mezivolba“ neexistuje a jakmile si jednou vyberete, tak neexistuje cesta zpět.

macos_windows_april

Vzhledem k tomu, že nejnovější čipy M1 využívají oproti procesorům Intel jinou architekturu, tak na nich až dodnes nebylo možné spustit Windows prostřednictvím Boot Campu. Ukázalo se však, že se jednalo pouze o softwarovou zábranu, kterou Apple připravil, aby mohl přijít s novým prodejním modelem. Pokud se aktuálně přesunete na stránky apple.cz a otevřete si profil jakéhokoliv jablečného počítače s čipem M1, tak se vedle klasických modelů s macOS objeví také modely s operačním systémem Windows. Apple obě dvě verze takto striktně rozdělil proto, aby byl rozdíl ihned zřetelný, a aby nedocházelo ke zmatkům při konfiguraci.

Co se týče ceny, tak jsou veškeré Macy i MacBooky s Windows o tři tisíce korun dražší, kromě zařízení jako takového si totiž musíte zaplatit i licenci pro Windows. Po stránce hardwaru zůstává vše stejné – v základních konfiguracích získáte tedy čip Apple Silicon s označením M1 a 8 GB operační paměti, kterou můžete rozšířit až na 16 GB. Základní SSD má velikost 256 GB, rozšíření je postupně možné až na 2 TB. S Windows je tedy aktuálně k dispozici MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Kupříkladu, základní konfigurace MacBooku Air s macOS vás vyjde na 29 990 Kč, verze s Windows pak na 32 990 Kč. Zajímavé je, že Apple tyto jablečné počítače s předinstalovanými Windows prodává jen dnes – jedná se tedy o limitovanou aprílovou edici. Rozhodně se podívejte do kalendáře, abyste zjistili, jaký je dnes datum!

Macy s předinstalovanými Windows můžete zakoupit zde

.