Zavřít reklamu

Tim Cook si to schoval až na úplný závěr více než dvouhodinové keynote, která v pondělí zahájila vývojářskou konferenci WWDC. Jako v pořadí šestou a zároveň poslední velkou novinku představil výkonný ředitel Applu, respektive jeho kolega Phil Schiller HomePod, kterým chce kalifornská firma zaútočit hned na několika frontách. Jde hlavně o hudbu, ale HomePod je také inteligentní.

Mluvilo se už delší dobu o tom, že Apple bude chtít také vstoupit do rostoucího segmentu chytrých reproduktorů, v nichž jsou ukryti asistenti jako Alexa od Amazonu nebo Assistant od Googlu, a skutečně tak výrobce iPhonů učinil.

Svůj HomePod ovšem Apple alespoň zatím představuje zcela odlišně – jako bezdrátový hudební reproduktor se skvělým zvukem a prvky inteligence, které ale pro tuto chvíli zůstávají trochu na pozadí. Jelikož se začne HomePod v Austrálii, Velké Británii a Spojených státech prodávat až v prosinci, má Apple ještě půl roku na to, aby ukázal, co všechno má vlastně s novým produktem v plánu.

[su_youtube url=“https://youtu.be/1hw9skL-IXc“ width=“640″]

Již nyní toho ale víme poměrně dost, a to minimálně po té hudební stránce. „Apple s iPodem změnil přenosnou hudbu a s HomePodem nyní změní, jak si užíváme hudbu bezdrátově v našich domovech,“ prohlásil marketingový guru Applu Phil Schiller, který po celou dobu kladl důraz především právě na hudbu.

Tím se Apple odlišuje od konkurenčních produktů jako Amazon Echo či Google Home, kteří jsou sice reproduktory, ale nejsou primárně určení na poslech hudby, nýbrž na ovládání hlasového asistenta a plnění úkolů. Také HomePod v sobě integruje schopnosti Siri, ale zároveň útočí také na bezdrátové reproduktory, jaké má například Sonos.

Sonos ostatně zmínil sám Schiller. Podle něj je HomePod propojením právě reproduktorů s vysokou kvalitou hudební reprodukce a reproduktorů s chytrými asistenty. Proto se Apple významně soustředil na „zvukové“ vnitřnosti, které dokonce pohání čip A8 známý z iPhonů nebo iPadů.

homepod

V kulatém těle, které je vysoké něco málo přes sedmnáct centimetrů a může připomínat například květináč, se ukrývá Applem navržený basový reproduktor, který míří nahoru a právě díky výkonnému čipu dokáže podat nejhlubší a zároveň nejčistší basy. Skvělý hudební zážitek pak má poskytnout sedm tweeterů, z nichž má každý vlastní zesilovač, a společně dokážou pokrýt všechny směry.

To souvisí s tím, že se v HomePodu ukrývá technologie prostorového povědomí, díky které reproduktor automaticky přizpůsobí reprodukci dané místnosti. I tomu pomáhá čip A8, a tak nezáleží, jestli zrovna HomePod položíte do rohu nebo někam do prostoru – vždy podává ten nejlepší možný výkon.

Maximální hudební prožitek ovšem získáte ve chvíli, kdy spolu dva nebo klidně více HomePodů propojíte. Získáte nejen větší hudební výkon, ale navíc spolu oba reproduktory začnou automaticky spolupracovat a znovu ladit zvuk podle potřeb daných prostor. Apple k této příležitosti představil vylepšené AirPlay 2, s nímž je možné vytvořit i z HomePodů multiroom řešení (a ovládat ho přes HomeKit). Pořád vám to nepřipomíná Sonos?

homepod-internals

HomePod je pochopitelně napojený na Apple Music, takže by měl dokonale znát uživatelův vkus a zároveň mu umět doporučovat novou hudbu. Tím se dostáváme k další součásti HomePodu, té „chytré“. Jednak platí, že se k HomePodu iPhonem připojíte stejně snadno jako k AirPodům, stačí se jen přiblížit, ale důležitější je šestice mikrofonů, čekající na rozkazy, a integrovaná Siri.

Hlasová asistentka je ve formě tradičních barevných vln ukryta v horní, dotykové části HomePodu a mikrofony jsou navrženy tak, aby rozuměla příkazům, i když nestojíte zrovna přímo u reproduktoru nebo hraje hlasitá hudba. Ovládání hudby je tak velmi snadné.

Takto ale můžete samozřejmě také posílat zprávy, ptát se na počasí a nebo ovládat chytrou domácnost, protože HomePod se dokáže proměnit v chytrý domácí hub. Na něj se pak přes aplikaci Domácnost dokážete napojit z iPhonu nebo iPadu odkudkoliv, vedle toho, že jednoduchým zvoláním v obýváku například zhasnete světla.

Lze očekávat, že Apple bude v následujících měsících ještě usilovně pracovat na vylepšování Siri, z níž se postupně stává mnohem proaktivnější asistent a Apple pomocí této technologie pohání stále více činností. Do prosince bychom měli být v tomto ohledu moudřejší, protože zatím to bylo především o hudbě, ale konkurence nespí ani v té chytré oblasti.

Cena HomePodu, který bude k dispozici v bílé nebo černé barvě, byla stanovena na 349 dolarů (8 160 korun), ale zatím není jasné, kdy se dostane do prodeje také v dalších zemích mimo tří zmíněných. Dříve než začátkem roku 2018 to ale nebude.

Témata: , ,
.