Zavřít reklamu

I dnes se setkáváme s názory, jak se Apple pod vedením Tima Cooka změnil od éry Steva Jobse. Ano, společnost radikálně rozšířila portfolio svých produktů a v posledních letech začala protlačovat streamovací služby jako Apple Music, News, TV+ nebo Apple Arcade. To jsou vše ale změny, které pocítí zákazníci. O změně způsobu vedení mají své co říct i obchodní partneři a vrcholní manažeři firem, které vyrábí produkty s certifikací pro Apple zařízení.

Jedním takovým výrobcem je i firma Sonos vyrábějící inteligentní reproduktory. Její zakladatel John MacFarlane vzpomíná, že když se ujal vedení Applu Tim Cook, došlo k dramatické změně chování manažerů na vysokých pozicích. Když v roce 2004 potkal Grega Joswiaka, dnešního viceprezidenta produktového marketingu, byl vůči němu hrubý a arogantní. „Byl absolutně pohrdavý. Ale Greg, kterého jsem potkal o pár let později, byl úplně jiným člověkem,“ prohlásil MacFarlane.

Galerie: Kolekce reproduktorů Ikea Symfonisk vytvořených ve spolupráci se Sonos

Zakladatel Sonosu měl s vedením Applu více než 50 setkání, během kterých společnosti jednaly o spolupráci na různých produktech a službách. Po roku 2011, kdy Tim Cook nahradil ve funkci Steva Jobse, vedení Applu včetně Grega Joswiaka změnilo své postoje včetně názorů a chování. „Tim je téměř puritán. Neutrácí peníze, nejezdí v luxusních autech. Soustředí se čistě na byznys,“ tvrdí MacFarlane a dodává, že jeho management je až na některé výjimky velmi chytrý a myslí je několik let napřed.

Bývalý manažer a dnešní partner společnosti Allegis Capital Jean Louis Gassee pro změnu přirovnal Steva Jobse k vizionáři, zatímco Tim Cook je spíš zprostředkovatelem energie pro ostatní členy vedení. Profesor Harvardovy univerzity David Yoffie, který léta zkoumal Apple, popsal Steva Jobse jako člověka, který byl zaměřen na produkt a design, zatímco Tim Cook je podle jeho znalostí člověkem, který tráví svůj čas všemi aktivitami a aspektmi společnosti. To je také důvod, proč se někteří zaměstnanci obávají, že Cook nemá produktové vize a na vše se dívá korporátníma očima. Na jistém setkání údajně hodinu mluvil o zahraniční ekonomice.

I přes tuto změnu se ale některé prvky Jobsovo systému zachovaly. Nejvýznamnější je povinná schůzka vedení každé pondělí v 9:00 ráno. Tato setkání mohou trvat i několik hodin a někteří zaměstnanci Applu potvrdili, že jim zničila mnoho víkendových plánů. I tak ale pod Cookem došlo ke změně. Tam, kde Jobs ničil manažery křikem, Cook dokáže oponenta stáhnout z kůže nekončící záplavou otázek. Pro manažery je proto svatou povinností doopravdy znát svůj tým a projekty, na kterých pracují. Že jste Cooka naštvali prý poznáte tak, že se přestane kývat.

Zajímavostí také je, že Cook se na rozdíl od Jobse dokáže omluvit a přiznat si chybu, třeba za přijetí špatného personálu nebo průšvihy jako bylo spuštění Apple Maps v roce 2012. Rovněž začal více prosazovat charitativní programy, do kterých mohou přispět i zaměstnanci a také vstává v 3:45 každý den, aby četl zprávy od zákazníků. Překvapením je také, že během meetingů se nechá vyrušovat asistentem, pokud má pro něj nějaké zprávy.

Tim Cook Steve Jobs

Zdroj: Tortoise

Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.