Zavřít reklamu

Během novým softwarem i hardwarem napěchované WWDC bylo možné některé novinky od Applu vcelku snadno přehlédnout. Nebo jim minimálně nevěnovat dostatečnou pozornost. A to je případ především platformy ARKit, se kterou Apple přináší rozšířenou realitu do rukou milionů lidí po celém světě. Implikace jsou vcelku významné…

O rozšířené realitě (AR = augmented reality) se začalo v posledních letech mluvit čím dál tím víc, ale obvykle to byla pro většinu zákazníků nedosažitelná záležitost. A to především ve smyslu reálného využití, které dosud AR mimo některých her a pár aplikací nedokázala přinést.

Rozšířená realita má ovšem jednu velkou výhodu proti realitě virtuální, která je ještě mnohem nedosažitelnější, protože k ní potřebujete minimálně nějaký headset a výkonné stroje. Pro rozšířenou realitu toho stačí mnohem méně a právě tady nyní vstupuje do hry Apple se svou platformou ARKit – ta má potenciál přinést rozšířenou realitu pro miliony uživatelů, a to nejen pro samoúčelné využití.

ARKit3

O čem je ARKit

ARKit je ve své podstatě a velmi zjednodušeně řešení pro realistické umisťování 3D objektů do reálného světa přes hledáček vašeho iPhonu nebo iPadu. Fakt, že se to celé bude dít právě přes iPhone nebo iPad, které mají miliony uživatelů po celém světě neustále v ruce, je na tom všem vůbec nejdůležitější. Rozšířená realita totiž není nic nového, jen se ji zatím nikomu nepodařilo masově rozšířit a Apple má velkou příležitost být znovu tím prvním.

Vývojáři již začali s vývojářskými nástroji ARKit pracovat a jsou na světě první vlaštovky. Apple jim vývoj aplikací spojených s rozšířenou realitou právě díky ARKitu značně ulehčuje. Tato platforma využívá technologii nazvanou Visual Inertial Odometry, s níž sleduje svět kolem iPhonu nebo iPadu a zároveň těmto produktům umožňuje vnímat, jak se pohybují prostorem.

arkit-overview

ARKit automaticky zanalyzuje, jak vypadá místnost, ve které se nacházíte, zjistí, kde se nacházejí vodorovné plochy jako stoly či podlahy, a následně na ně zvládne umístit virtuální objekty. ARKit vše snímá pomocí kamer, procesorů a pohybových senzorů, čímž dokáže zachytit geometrii i světlo v různých scénách. Díky tomu pak jednotlivé aplikace dokáží například na zem přichytit vybraný objekt, který na daném místě zůstane, i když se s hledáčkem otočíte jinam.

Teoreticky to nemusí znít příliš lákavě a pro někoho možná dokonce nesrozumitelně, ale jakmile uvidíte vše v praxi, rychle vám dojde, jak vše funguje nebo v budoucnu bude moci fungovat.

Pokémon GO je jen začátek

Pro to, co dokáže vhodně implementovaná rozšířená způsobit, navíc nemusíme chodit příliš daleko z jablečného světa. Psal se rok 2016, kdy svět zachvátil fenomén Pokémon GO a miliony lidí běhaly za virtuálními pokémony, kteří se přes displej iPhonu zjevovali v parcích, na stromech, v ulicích nebo klidně doma na gauči.

V případě Pokémonu GO šlo o využití AR za účelem lepšího a především unikátnějšího a pro mnohé dosud nepoznaného herního zážitku. Potenciál rozšířené reality je ovšem mnohem větší, přestože můžeme zejména na začátku čekat, že právě do her se bude AR dostávat hodně. I díky tomu, že Apple v rámci ARKitu spolupracuje s herními enginy Unity a Unreal.

Prozatím si vývojáři s rozšířenou realitou na iPhonech a iPadech hlavně hrají, ale začínají se objevovat první příklady, u kterých si řeknete, že tohle opravdu může být velké. Dobrým příkladem je vývojář Adam Debreczeni, spoluzakladatel cyklistického tržiště Velo, který se rozhodl, že si v rámci AR vymodeluje svou cestou, kterou předtím projel na kole.

Debreczeni „vzal do ruky“ ARKit, Unity engine, mapové podklady od Mapboxu a data z aplikace Strava pro zaznamenávání trasy, napsal několik řádků kódu a výsledkem bylo, že si celou svou projetou trasu dokázal na 3D mapě promítnout doma na konferenčním stolku. Debreczeni pak přiznal, že byl ARKitem skutečně ohromen, zejména jak dokázala vymodelovaná mapa držet svou pozici, i když se kolem ní s iPhonem pohyboval.

„Fakt, že Apple tohle tak dobře dokáže v beta fázi s jednou nebo dvěma kamerami, je opravdu neuvěřitelné. Je to dobrý ukazatel toho, jak silný nyní jejich AR tým je,“ uvedl Debreczeni pro Mercury News. Zatímco u většiny jiných AR platforem by vývojář potřeboval hned několik kamer a hloubkových snímačů, tady stačilo vzít Debreczenimu do ruky iPhone.

Rozšířená realita pro všechny

Zpřístupnit rozšířenou realitu pro všechny, to byl pro Apple zřejmě jeden z největších cílů, když ARKit a vše s tím spojené připravoval. Spekulovalo se, že kalifornská firma do hry s AR vstoupí až s novým iPhonem, který by mohl mít například 360stupňovou kameru a tím pádem unikátní výbavu pro co možná nejlepší zkušenost. Apple ale na to šel opačně.

Výkonný ředitel Applu Tim Cook v poslední době několikrát zdůraznil, že mu AR imponuje více než VR a že v rozšířené realitě vidí ohromný potenciál. Proto je ARKit co možná nejotevřenější a až na podzim vyjde iOS 11, poběží na všech zařízeních s čipy A9 a novějšími, to znamená na iPhonech SE, 6S a 7, iPadech Pro a 9,7palcovém iPadu z letošního roku. To je obrovský počet produktů a tím pádem uživatelů, kteří budou moci velmi snadno rozšířenou realitu okusit.

arkit-apple

„Rozhovor s Timem Cookem ve mě zanechal dojem, že Apple má pro AR připravenou mnohem velkolepější vizi,“ napsal pro TIME analytik Ben Bajarin, který považuje otevření platformy velkému počtu produktů za klíčové.

Šéf softwarového inženýrství Applu Craig Federighi na WWDC nepřeháněl, když prohlásil, že se z ARKitu stane největší AR platforma na světě. Apple má v tomto ohledu zcela bezprecedentní zásah, který ho okamžitě katapultuje do předních pozic v závodě, který možná vyhraje ještě předtím, než se pořádně rozeběhne. Alespoň prozatím.

Ne že by se konkurence o rozšířenou realitu nezajímala, naopak, ale doručit ji koncovému uživateli do zařízení, které denně používá, vejde se mu do ruky, a zaručit hladké a jednoduché fungování, to tu ještě nebylo. Google zkouší něco podobného s projektem Tango, jenže ten funguje jen na vybraných telefonech s Androidem, kteří pro něj musejí mít hardwarovou podporu. A těch je proti jablečné základně žalostně málo.

Virtuální Pohovka z IKEA v obýváku

Nakonec ARKit není pouze o rozšířené realitě jako takové, ale také o tom, že Apple svou platformu připravil tak, aby pro ní bylo znovu – jako v rámci celého jeho ekosystému – co možná nejsnazší vyvíjet. Důkazem budiž první velmi slibné aplikace, které sledujeme jen pár týdnů s prvními vývojářskými nástroji v iOS 11.

Ve vývojářských nástrojích má Apple často výhodu, stejně jako v obrovském publiku, jež může vývojář se svou novou aplikací automaticky oslovit, když ji pošle do App Storu. To stejné nyní bude platit také o ARKitu a rozšířené realitě, na kterou navíc nebudou naskakovat jen nezávislí vývojáři, ale můžeme očekávat také velké firmy a korporace. Ti v AR dříve či později jistě spatří potenciál pro posílení jejich byznysu.

arkit-ikea2

Příkladem za všechny je švédská nábytkářská firma IKEA, která již na rozjíždějící se vlak nazvaný ARKit oficiálně naskočila a připravuje vlastní aplikaci pro rozšířenou realitu. Zákazníci si tak budou moci velmi snadno prostřednictvím svého iPhonu nebo iPadu prohlédnout, jak bude například konkrétní pohovka vypadat přímo v jejich obývacím pokoji.

„Půjde o první AR aplikaci, která umožní provést spolehlivá rozhodnutí při nakupování,“ uvedl manažer digitální transformace IKEA Michael Valdsgaard, který předpovídá, že rozšířená realita bude hrát v budoucnu významnou roli při představování novinek. „Když spustíme nový produkt, jako první se objeví v AR aplikaci.“

IKEA rozhodně nezůstane sama, kdo se do podobné činnosti pustí. U nakupování, zejména nábytku, dává rozšířená realita velký smysl. Postavit si do pokoje během pár minut na vašem iPadu virtuální nábytek tak, aby vám vše vyhovovalo, a pak si pro něj jen dojet nebo objednat online, to je nakupování budoucnosti. A především takové nakupování, které bude ve finále mnohem efektivnější.

Jelikož již nyní nejen výrobci nábytku mají obrovské knihovny naplněné 3D modely vlastních produktů, ARKit jim nyní přinese potřebné nástroje, aby je snadno přenesli k vám domů nebo kamkoliv, kam/kde si je zrovna budete potřebovat postavit/představit.

Měříme v rozšířené realitě

Ale zpět k menším vývojářům, protože to jsou nyní právě oni, kdo svými prvními výtvory ukazují, co vlastně ARKit umí. Jedny z nejpůsobivějších jsou měřící aplikace, kterých vzniklo hned několik a které již nyní, po pár dnech vývoje, dokáží velmi přesně změřit reálné objekty. Nejeden vývojář, analytik, novinář či technologický nadšenec již na Twitteru spontánně vykřikl, jak je z ARKitu unesen.

V App Storu sice již teď najdeme plno aplikací, které vám slibují, že s nimi přes kameru v iPhonu změříte, kolik co měří, ale výsledky jsou často více než rozporuplné. Rozšířená realita ukazuje, že metr už opravdu potřebovat nebudeme. A to se prozatím jedná jen o ty nejjednodušší návrhy, které budou jistě rozpracovány o pokročilejší možnosti měření a další činnosti.

[su_youtube url=“https://youtu.be/z7DYC_zbZCM“ width=“640″]

Pro to nejlepší, co díky ARKitu aktuálně vzniká, sledujte blog Made With ARKit, případně jeho twitterový kanál @madewithARKit, kde se všechny jakkoliv zajímavé implementace scházejí. Vedle toho, že si někdo v obýváku nasimuloval přistání na měsíci, si můžete prohlédnout také to, jak může v AR vypadat populární Minecraft. Zdá se tedy, že nás čeká opravdu zajímavá budoucnost.

Apple Glass?

Zajímavá budoucnost se navíc nemusí týkat jen AR aplikací a nové zkušenosti pro uživatele, ale také celého Applu. ARKit je totiž základní stavební kámen, na němž Apple může vybudovat další část svého ekosystému a potenciálně v jeho rámci také postavit nový produkt.

Nejednou se v nedávné době spekulovalo, že si Apple ve svých laboratořích hraje s brýlemi jako možném dalším produktu. S brýlemi typu Google Glass, s nimiž (a rozšířenou realitou) chtěl Google ohromit svět v roce 2013, ale tehdy vůbec neuspěl. Na takový produkt tehdy zkrátka nebyl nikdo připraven.

Apple nyní ARKitem pokládá velmi dobré základy a mnozí odborníci již předpovídají, že to je teprve začátek jeho velkého vpádu do světa (možná nejen) rozšířené reality. Kalifornská firma by opět nebyla první, kdo by s brýlemi přišel, ale znovu by mohla být tou, které se je podaří masově prosadit. Je otázka, jestli to je vše hudba vzdálené budoucnosti, nebo budeme s brýlemi, zobrazujícími rozšířenou realitu místo iPhonu, chodit již za pár let. A nebo vůbec.

Témata:
.