Zavřít reklamu

Řada uživatelů – zejména začátečníků nebo těch, kteří jsou zkrátka méně zkušení – se z mnoha důvodů vyhýbá používání Automatoru na Macu. Je to škoda, protože Automator je velmi užitečná aplikace, s jejíž pomocí si s troškou cviku mohou i naprostí začátečníci vytvářet zajímavé dokumenty a sledy úloh. Pokud se chcete pustit do práce s Automatorem, můžete se s jeho naprostými základy seznámit v našem dnešním článku.

Typy akcí v Automatoru

Když na Macu spustíte nativní Automator a kliknete na Nový dokument, uvítá vás okno, na kterém naleznete několik různých položek: mimo jiné se jedná o položky Sled úloh, Aplikace a Rychlá akce. Sled úloh je označení pro typ dokumentu, který lze spustit pouze v prostředí nativního Automatoru. Dokumenty typu Aplikace můžete naopak umístit například na plochu nebo do Docku, a spouštět je nezávisle na tom, zde máte spuštěný také Automator. Pojem Rychlé akce možná znáte z Finderu – jedná se o akce, které lze spustit například z menu po kliknutí pravým tlačítkem na vybranou položku.

Vzhled hlavního okna Automatoru

Ve chvíli, kdy vyberete požadovaný typ dokumentu, se vám zobrazí hlavní okno Automatoru. To je rozdělené do dvou částí. Pravá část je v tuto chvíli prázdná, na panelu v levé části okna Automatoru naleznete knihovnu akcí, ze kterých budete později vytvářet jednotlivé sledy úloh. Knihovnu v Automatoru můžete skrýt nebo naopak opět zobrazit kliknutím na kartu v horní části okna Automatoru, jednotlivé akce jsou rozdělené do kategorií.

Práce a akcemi

Vytváření jednotlivých sledů úloh si popíšeme až v dalších dílech našeho seriálu o začátcích s Automatorem. V tomto odstavci se nicméně dozvíte, jak práce s akcemi probíhá. Ve chvíli, kdy v levém sloupci okna Automatoru vyberete kategorii, zobrazí se vám v panelu napravo od seznamu kategorií seznam dostupných akcí. Popis toho, co jednotlivé akce umí, najdete v levém dolním rohu okna Automatoru. Přidání akcí do sledu úloh probíhá jednoduše jejich přetažením z panelu na levé straně směrem do prázdného okna na pravé straně. Akci lze z okna odstranit kliknutím na křížek na pravé straně.

Práce se sledy úloh

Ve chvíli, kdy sestavíte sled úloh, je vhodné si vyzkoušet, zda skutečně funguje. Sled úloh lze otestovat kliknutím na tlačítko Spustit v pravém horním rohu okna Automatoru. Pokud sled úloh funguje, je zapotřebí jej uložit, a to tak, že na liště v horní části obrazovky vašeho Macu kliknete na Uložit. Veškeré vytvořené sledy úloh je dobré si pro lepší orientaci srozumitelně pojmenovat.

Práce s proměnnými

Pokud jste někdy alespoň částečně přičichli k základům programování, nebudou pro vás proměnné ničím neznámým. V Automatoru můžete kromě předdefinovaných akcí pracovat také s proměnnými, do kterých můžete dosazovat nejrůznější typy dat. Pokud chcete v Automatoru pracovat s proměnnými, klikněte v levém horním rohu okna Automatoru na kartu Proměnné. Proměnných se v žádném případě nelekejte, lze s nimi pracovat opravdu skvěle. Stejně jako u akcí naleznete podrobnější informace o proměnných v levém dolním rohu okna Automatoru.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.