Zavřít reklamu

Nativní aplikace Finder v operačním systému macOS je sama o sobě skvělým a užitečným nástrojem. Kromě základních funkcí nabízí také bohaté možnosti přizpůsobení, a stejně tak nabízí i spoustu možností, jak si ušetřit nebo usnadnit práci. V dnešním článku vám přinášíme pět užitečných tipů, které při práci s Finderem jistě využijete.

Rychlé přidání do složky

Způsobů, jak ve Finderu přidat více souborů naráz do jedné složky, je více. Většina uživatelů nejspíše postupuje tak, že nejprve vytvoří novou prázdnou složku, pojmenuje ji, a poté do ní přemístí dané soubory. Další, o něco rychlejší způsob, je označit vybrané soubory a poté na ně kliknout pravým tlačítkem myši. V menu, které se vám zobrazí, nakonec vyberte Nová složka s výběrem.

Správa značek

Za dobu používání Finderu na Macu jste si jistě stihli všimnout, že jednotlivé soubory můžete označovat barevnými značkami pro lepší přehled. Nevyhovuje vám u značek to, že jsou pojmenované názvy barev? Ve Finderu si můžete jednoduše jednotlivé značky přejmenovat. Stačí na vybranou značku ve sloupci v levé části okna Finderu kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit Přejmenovat značku. Nakonec stačí jen zadat požadovaný název.

Výběr textu v rychlém náhledu

Většina z vás jistě ví, že pokud ve Finderu vyberete jakýkoliv soubor a stisknete mezerník, zobrazí se vám náhled daného souboru. S pomocí jednoduchého přikazu v Terminálu si můžete ale také zařídit, abyste v případě textových souborů mohli přímo v tomto náhledu označit a vybrat text, aniž byste museli daný soubor spouštět. Nejprve tedy spusťte Terminál, zadejte do něj příkaz defaults write com.apple.finder QLEnableTextSelection -bool TRUE; killall Finder a stiskněte Enter. Pokud máte spuštěný Finder, ukončete jej a znovu spusťte – nyní by již mělo být možné vybírat text v náhledu dokumentů.

Změna výchozí složky

Míří vaše kroky po spuštění Finderu ve většině případů do jedné a té samé složky? Abyste si ušetřili čas, strávený překlikáváním do příslušného umístění, můžete danou složku nastavit ve Finderu jako výchozí. Na nástrojové liště v horní části obrazovky vašeho Macu klikněte na Finder -> Předvolby. Klikněte na kartu Obecné a v sekci V nových oknech Finderu se zobrazí vyberte v rozbalovacím menu požadovanou složku.

Zkratky v nástrojové liště

Nástrojová lišta v horní části okna Finderu na vašem Macu nabízí spoustu možností pro přidání obsahu. Kromě prvků pro ovládání a zobrazení si sem můžete přidat například soubory, složky nebo ikonky aplikací pro rychlý přístup. Stačí na danou položku kliknout se současným držením klávesy Command a jednoduše ji přetáhnout na horní lištu.

.