iWant

Blíží se konec fyzického konektoru v iPhonech?

iWant

Když Apple představil iPhone 7, který byl prvním iPhonem, jež neobsahoval klasický analogový 3,5mm audio konektor, mnoho lidí si z Applu dělalo srandu ohledně nabíjecího konektoru Lightning – kdy společnost odstraní i něj. Jednalo se spíše o vtipně míněnou reakci, která reagovala na prohlášení zástupců Applu ohledně „zcela bezdrátové budoucnosti“. Jak se zdá, toto řešení nemusí být tak daleko, jak by mohli mnozí očekávat.

Včera se na webu objevila informace o tom, že se při vývoji iPhonu X zvažovalo, že Apple zcela odstraní Lighning konektor a vše, co k němu patří. Tedy veškeré interní elektrické obvody na něj napojené, včetně klasické nabíjecí soustavy. Společnost Apple nemá s podobnými kroky příliš problém („…courage“, pamatujete?), nakonec k odstranění nedošlo ze dvou hlavních důvodů.

První z nich je ten, že v době vývoje iPhonu X neexistovala technologie, resp. vhodná implementace, který by dokázala bezdrátově nabíjený iPhone nabít dostatečně rychle. Současné verze bezdrátových nabíječek jsou poměrně pomalé, na zrychlování se však pracuje. V současné době podporují nové iPhony bezdrátové nabíjení až do 7W s tím, že v budoucnu by se měla objevit podpora až pro 15W nabíječky, mezi které by měla patřit i AirPower od Applu.

Druhým důvodem byly vysoké náklady spojené s tímto přechodem. Pokud by Apple upustil od klasického Lightning konektoru, nemusel by sice do balení přibalovat klasickou nabíječku, její místo by však nahradila bezdrátová podložka, která je násobně dražší než obyčejný Lightning/USB kabel s adaptérem do sítě. Tento krok by zcela jistě ještě zvýšil prodejní cenu iPhonu X a toho Apple dosáhnout nechtěl.

Výše zmíněné problémy však nemusí během několika let představovat nepřekonatelné potíže. Rychlost bezdrátových nabíječek stále roste a již letos by jsme se měli dočkat vlastního produktu od Applu, který by měl poskytovat podporu pro 15W nabíjení. S postupným rozšiřováním bezdrátového nabíjení také budou klesat ceny technologií s tím spojenými. Základní bezdrátové podložky by se tak mohly během následujících let dostat na adekvátní cenu, kterou bude Apple ochoten zaplatit za přibalení do krabičky s iPhonem. Kdysi dávno Jony Ive mluvil o tom, že jeho snem je iPhone bez tlačítek a bez jakýchkoliv fyzických portů. iPhone, který by připomínal pouhý proužek skla. Od této představy možná nebudeme zas tak daleko. Těšíte se na takovou budoucnost?

Zdroj: Macrumors