Zavřít reklamu

Když Apple představil nový iPhone 8, jednou z největších novinek byla přítomnost bezdrátového nabíjení, která se u iPhonů objevila poprvé. Uživatelé, jež si nový model koupí (stejně jako v případě iPhonu X) tak mohou využívat nabíjecích podložek třetích stran pro bezdrátové nabíjení. Kromě toho však nové iPhony podporují další funkci, která se k nabíjení váže, to tzv. Fast Charge, neboli rychlé nabíjení. Jak se později ukázalo, k využívání této novinky vede poněkud komplikovanější (a také dražší) cesta, než v případě prvním. Vzhledem k několika možnostem, jak iPhone 8 nabíjet, se na webu objevily testy které určují, který způsob nabíjení je nejefektivnější.

Nejprve si pojďme připomenout, jak je možné nový iPhone 8 (to samé platí i pro model Plus a iPhone X) nabíjet. V balení se nachází klasická „malá“ 5W nabíječka, kterou Apple přibaluje k iPhonům už mnoho let. Dále je možné použít 12W nabíječku, kterou Apple standardně přibaluje k iPadům, nebo nejvýkonnější (a nejdražší) 29W nabíječku, která je původně určená pro MacBooky. K této trojici se nově přidalo bezdrátové nabíjení. A jak si všechny tyto možnosti vedou?

23079-28754-171002-Charge-l

Standardní 5W nabíječka dokáže zcela vybitý iPhone 8 nabít za něco málo přes dvě a půl hodiny. 12W adaptér pro iPad, který na oficiálním webu pořídíte za 579 korun, nabije iPhone 8 do plna za hodinu a tři čtvrtě. Nejrychlejší je logicky 29W adaptér původně určený pro MacBooky. Ten iPhone 8 nabije do hodiny a půl, toto řešení je však poměrně drahé. Samotný adaptér stojí 1 590 korun, ale vzhledem k přítomnému USB-C portu do něj klasický kabel od iPhonu nezapojíte. Proto budete muset investovat dalších 800 korun za metrový Lightning – USB-C kabel.

Výhody rychlého nabíjení jsou znatelné především v momentech, kdy na nabití telefonu nemáte dostatek času. V rámci testu, který provedl server AppleInsider, se také ukázalo, do jaké kapacity je možné telefon nabít za třicet minut. Klasická 5W nabíječka stihla baterii nabít na 21%, zatímco za pro iPad si vedla podstatně lépe – 36%. 29W nabíječka však nabila iPhone na velmi slušných 52%. To za 30 minut není vůbec špatný údaj. Po překonání 50% hranice se rychlost nabíjení zpomalí, kvůli snaze o co nejmenší poškozování baterie.

Co se týče novinky ve formě bezdrátového nabíjení, to má dle oficiálních specifikací výkon 7,5W. V praxi je nabíjení podobné tomu, jakého se dočkáte u přibalené 5W nabíječky. V minulých týdnech se hovořilo o tom, že by se v budoucnu mohly objevit bezdrátové podložky, jež budou disponovat dvojnásobným výkonem. Ten je ještě v rámci standardu Qi podporován a je tak velice dobře možné, že právě tím bude disponovat originální nabíjecí podložka od Applu, které bychom se měli dočkat v příštím roce. Současné podložky pro bezdrátové nabíjení, které Apple nabízí na svém webu, stojí 1 719 korun (Mophie/Belkin)

Zdroj: Appleinsider

.