Zavřít reklamu

Ve snaze snížit ekologickou stopu a chránit životní prostředí může iPhone již brzy přijít o Lightning port. Evropský parlament v těchto dnech zasedá, aby rozhodl o sjednocení konektorů na přenosné elektronice včetně smartphonů a tabletů.

Situace na trhu už naštěstí není natolik komplikovaná jako v minulosti, kdy měl každý výrobce i několik druhů konektorů pro napájení, přenos dat či zapojení sluchátek. Dnešní elektronika využívá prakticky už jen USB-C a Lightning, s microUSB na sestupu. I tato trojice ovšem podnítila zákonodarce, aby se zabývali návrhem závazných opatření pro všechny výrobce elektroniky, kteří chtějí prodávat svá zařízení na území Evropské unie.

EÚ doposud měla k situaci spíše pasivní postoj, výrobce pouze nabádala pro nalezení společného řešení, které mělo za výsledek jen mírný progres v řešení situace. Většina výrobců se rozhodla pro micro-USB a později také pro USB-C, Apple si ovšem nadále udržoval svůj 30-pinový konektor a počínaje rokem 2012 Lightning konektor. Většina iOS zařízení jej využívá dodnes, výjimku tvoří pouze iPad Pro s portem USB-C.

Apple minulý rok obhajoval zachování Lightning portu tím, že on sám prodal více než 1 miliardu zařízení a vybudoval ekosystém nejrůznějšího příslušenství s Lightning portem. Zavedení nového portu ze zákona by tak podle něj nejen zmrazilo inovace, ale také by bylo škodlivé pro prostředí a zbytečně rušivé pro zákazníky.

„Chceme jistotu, že žádná nová legislativa nebude mít za výsledek nutnost expedovat jakékoliv nepotřebné kabely nebo adaptéry s každým zařízením, nebo že se po jejím uplatnění zařízení a příslušenství, jež používají miliony Evropanů a stamiliony zákazníků Applu, nestanou zastaralými. Toto by mělo za výsledek dosud neviděné množství elektronického odpadu a ve velkém znevýhodnilo uživatele,“ argumentoval Apple.

Apple také uvedl, že už v roce 2009 vyzval ostatní výrobce pro sjednocení, s příchodem USB-C se také po boku dalších šesti společností zavázal využít nějakým způsobem tento konektor na svých telefonech, buď přímo pomocí konektoru nebo externě pomocí kabelu.

2018 iPad Pro hands-on 8
Zdroj: The Verge

Zdroj: MacRumors

.