Zavřít reklamu

Fanoušci světa Warcraftu netrpělivě čekali na oznámení dlouho očekávané mobilní hry od Blizzardu. Její oficiálně odhalení přišlo včera a reakce byly diametrálně odlišné, než jsme si původně představovali. A ve finále se ani není čemu divit. Světlo světa spatřil titul Warcraft Arclight Rumble a reakce na něj jsou spíše plné zklamání. Proč tomu tak je, kde udělal Blizzard chybu a co nám to říká o celém mobilním herním průmyslu? Bohužel víc, než bychom asi chtěli vůbec vědět.

Lidé očekávali parádní herní titul, který mohl být zpracován v nejrůznějších žánrech. Ačkoliv nemalá skupina hráčů by nejraději viděla mobilní MMORPG, většina se přikláněla ke strategii na styl klasického Warcraftu 3, která by mohla vyprávět určitou část příběhu a navnadit lidi na plnohodnotný svět Warcraft. Stejně tak se objevovaly spekulace i o RPG. Ve finále jsme se ale dočkali něčeho, co nečekal snad nikdo. Ve skutečnosti se totiž jedná o variaci na klasické tower offence tituly, která je sice zasazena do oblíbeného světa a má nabízet příběhovou kampaň, PvE, PvP a další, ale ani přesto se fanoušci nedokážou zbavit dojmu, že tato hra zkrátka nebyla dělána pro ně.

Blizzard nastavil zrcadlo mobilnímu hernímu průmyslu

V reakci na Warcraft Arclight Rumble se nabízí myšlenka, zdali tímto krokem vývojářské studio Blizzard nenastavilo zrcadlo pro celý mobilní herní průmysl. Fanoušci her už totiž roky volají po plnohodnotném mobilním hraní, ale pomalu žádnou kvalitní hru tady doteď nemáme. Z těch pořádných se nabízí snad jen Call of Duty: Mobile nebo PUBG MOBILE, jelikož o populární Fortnite jsme už dávno přišli. Když se ale podíváme na zmiňované hry, je na první pohled jasné, že tito dva zástupci neuspokojí každého a opět cílí na masy – jedná se (primárně) o battle-royale tituly, jejíchž hlavní cíl je jasný. Vydělávat peníze.

Warcraft Arclight Rumble
Hráči měli obrovská očekávání

Vývojářská studia jednoduše mobilní platformy přehlížejí a mají k tomu vesměs dobrý důvod. Ačkoliv výkon mobilním telefonů raketově stoupá, díky čemuž mají potenciál si poradit i s podstatně náročnějšími hrami, tak ani přesto je nemáme pomalu k dispozici. Bohužel to pro vývojáře nedává smysl. Zatímco při vývoji her pro PC či konzole mají víceméně jistotu, že si hráči nové tituly koupí za rozumné peníze, tak přesně tohle ve světě mobilního hraní uplatnit nelze. Všichni chtějí free-to-play hry a prakticky nikdo by nebyl ochoten dát za ně více než například 5 stovek.

Dočkáme se někdy změny?

Samozřejmě se v závěru nabízí otázka, zdali se někdy změní přístup k mobilnímu hraní. Prozatím to tak vypadá, že se změny vůbec nikdy nedočkáme. Ani jedna strana o přerod na serióznější tituly asi nemá zájem. Pro vývojáře by se nejednalo o (moc) výdělečné projekty, zatímco hráči by byli otráveni cenou. Jako možné řešení se mohou jevit herní mikrotransakce a jejich dobré vyvážení. Bohužel to samo o sobě asi nestačí. V opačném případě bychom už byli dost možná někde úplně jinde.

Znamená to tedy, že se kvalitních her na našich telefonech nikdy nedočkáme? Ne tak docela. Nový trend nám totiž ukazuje i jiné cesty a je dost možné, že právě v tomto dřímá budoucnost mobilního hraní. Samozřejmě máme na mysli služby cloudového hraní. V takovém případě stačí jen k iPhonu připojit gamepad a můžeme se klidně pustit do hraní takzvaných AAA her. V tomto ohledu se nabízí služby jako GeForce NOW, xCloud (Microsoft) a Google Stadia.

Je tohle Warcraft, který skutečně potěší zaryté fanoušky?

.