Zavřít reklamu

Konsorcium Bluetooth Special Interest Group, jehož členem je také Apple, oznámilo nejnovější přírůstek do portfolia bezdrátových standardů. S rostoucí popularitou a inovacemi v oblasti bezdrátového zvuku oznamuje konsorcium zcela nový standard Bluetooth LE Audio, vyvíjený nezávisle na standardním Bluetooth rozhraní.

Bluetooth LE Audio je navrženo výhradně pro bezdrátová sluchátka a reproduktory. Jeho nejhlavnejšími přínosy jsou možnost přenášet kvalitnější zvuk při nižším bitrate, nižší energetická spotřeba a podpora naslouchátek. Na rozdíl od aktuálně využívaného kodeku SBC, Bluetooth LE Audio využívá kodeku LC3 a slibuje vyšší kvalitu zvuku při nižším bitratu. Dle skupiny Bluetooth SIG umožňuje kodek reprodukovat zvuk stejné kvality jako SBC jen při poloviční přenosové rychlosti. Pro budoucnost to znamená, že výrobci mohou vyvíjet kvalitnější sluchátka při zachování výdrže baterie.

Kompatibilní zařízení mohou také vůbec poprvé využít funkci multi-stream audio. Tato technologie umožňuje připojit k jednomu smartphonu nebo jinému zařízení více sluchátek nebo reproduktorů. Znamená to také příchod funkce Personal Audio Sharing, doposud dostupné pro AirPods a Powerbeats Pro na zařízeních s iOS 13, i na ostatní systémy a produkty.

Skupina Bluetooth SIG si od této funkce slibuje mnoho benefitů pro koncové uživatele, včetně zvýšení komfortu či jednodušší a lepší komunikace v domácnostech s více hlasovými asistenty. Funkce multi-stream audio umožní také vylepšit zvukový zážitek ve větších prostorech, jako jsou letiště, tělocvičny, sportovní haly, bary nebo kina. Sloužit k tomu bude podpora vysílání zvuku na základě polohy. Díky podpoře naslouchátek se také naskytuje možnost vylepšit zážitek pro osoby se sluchovým poškozením. Výstaviště by také podle člena správní rady Petra Liu z Bose Corporation mohla poskytovat simultánní zvuk ve více jazycích.

Zařízení s podporou Bluetooth LE Audio mohou operovat ve dvou standardech. Kromě nového standardu, který využívá frekvence Bluetooth Low Energy, nabízí také režim Classic Audio operující na frekvenci pro standardní Bluetooth, ovšem s podporou výše uvedených vylepšení.

Specifikace Bluetooth LE Audio se očekává v první polovině 2020.

AirPods Pro
Jaromír Miko

3D grafik a hráč

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.