Zavřít reklamu

Podle aktuálních informací a úniků si pro nás Apple chystá zajímavou změnu týkající se kvality zvuku. Podle všeho totiž nový operační systém iOS 16 přinese podporu pro nový Bluetooth kodek LC3, díky čemuž bychom se měli dočkat nejen celkově kvalitnějšího a čistšího zvuku, ale zároveň i řady dalších skvělých benefitů.

O příchodu této novinky informoval známý jablíčkář ShrimpApplePro, který vystupuje na sociální síti Twitter. Ten konkrétně sdílel zmínku o tom, že se podpora kodeku LC3 objevila v beta verzi firmware pro sluchátka AirPods Max. Tím to ale ještě nekončí. Ještě předtím se totiž stejná zmínka objevila v souvislosti s očekávanou druhou generací sluchátek AirPods Pro 2. Co konkrétně nám kodek vlastně přinese, co od něj můžeme očekávat a s jakými všemi sluchátky si jej budete moci užít? Přesně na tohle si nyní společně posvítíme.

Výhody kodeku LC3

Od příchodu nového kodeku si jablíčkáři slibují hned několik parádních výhod. Jak už bylo zmíněno výše, tento kodek by se měl postarat o přenos ještě kvalitnějšího zvuku, respektive o celkové vylepšení audia. Jedná se o novější úsporný Bluetooth kodek, který zatímco využívá méně energie, tak stejně tak nabízí i o dost nižší latenci v porovnání s předchozími verzemi. Zároveň funguje na mnoha různých bitratech, díky čemuž je možné jej přidat do různých Bluetooth audio profilů. Následně je pak výrobci mohou použít pro dosažení lepší výdrže baterie a poskytnutí podstatně kvalitnějšího zvuku v případě bezdrátových audio zařízení, kam bychom mohli zařadit například ona zmiňovaná sluchátka.

Přímo podle informací od Bluetooth nabízí kodek LC3 podstatně kvalitnější zvuk při stejném přenosu jako kodek SBC, nebo případně také o dost kvalitnější zvuk i při úspornějších přenosech. Díky tomu tak lze počítat s kvalitnějším zvukem sluchátek Apple AirPods a zvýšením jejich výdrže na jedno nabití. Na druhou stranu musíme zmínit jednu důležitou věc – nejedná se o bezztrátový formát, a proto ani nedokáže využít možnosti, které nám propůjčuje streamovací platforma Apple Music.

AirPods Pro
Zdroj: 9to5Mac

Jaké AirPody budou s LC3 kompatibilní

Podporu pro kodek Bluetooth LC3 by měla dostat sluchátka AirPods Max a očekávaná AirPods Pro 2. generace. Na druhou stranu musíme zmínit jednu poměrně důležitou skutečnost. Pro maximální využití LC3 je nutné, aby konkrétní zařízení disponovala technologií Bluetooth 5.2. A právě v tom je současně problém, jelikož žádné AirPody či iPhony tímto nedisponují. Zmiňované AirPody Max nabízejí jen Bluetooth 5.0. Z tohoto důvodu se stejně tak začíná hovořit o tom, že se tohoto vylepšení dočkají až AirPods Pro 2. generace, případně dost možná i telefony z řady iPhone 14 (Pro).

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více