Zavřít reklamu

Fanoušci herní série Counter-Strike se po dlouholetém čekání konečně dočkali. Společnost Valve totiž oficiálně odhalila nástupce v podobě Counter-Strike 2, který bychom mohli označit za zcela zásadní vylepšení přicházející po Counter-Strike: Global Offensive. Bezesporu největší posun vpřed přijde díky přechodu na novější herní engine Source 2, díky čemuž bude titul jako takový nejen že lépe vypadat, ale nabídne i realističtější fungování hry jako takové.

Informace o brzkém příchodu Counter-Strike 2 doslova obletěly celý svět. Jedná se totiž o jednu z nejlepších kompetitivních her všech dob, která se těší bohaté komunitě věrných fanoušků ze všech koutů světa. Současný král, Counter-Strike: Global Offensive, totiž vyšel již v roce 2012 pro platformy PC, Mac, Linux, Playstation 3 a Xbox 360, ačkoliv pravdou je, že od konzolového hraní se velmi rychle upustilo. Příchod nástupce proto otevírá zcela zásadní otázku. Bude Counter-Strike 2 dostupný i pro macOS, nebo mají jablíčkáři zkrátka a jednoduše smůlu? A pokud dojde k vydání, bude hra optimalizovaná pro Apple Silicon? Přesně na to se nyní společně zaměříme.

Counter-Strike 2 pro macOS

Nový Counter-Strike 2 vyjde oficiálně ještě letos v létě. Již nyní se ale otevírá beta testování, které se zpřístupní vybraným hráčům CS:GO. A právě v tomto směru přichází první nepříliš šťastná zpráva. Beta je totiž dostupná jen a pouze pro PC (Windows). Pokud byste náhodou byli vybráni a získali možnost se účastnit testování, respektive si tak mohli vyzkoušet budoucnost kompetitivních stříleček jako první, pak s Macem příliš nepochodíte. Ve finále ale není potřeba věšet hlavu. Je nutné vzít v potaz, že se jedná o vůbec první příležitost si hru vyzkoušet a nejedná se tedy o oficiální release. To jablíčkářům dává poměrně silnou naději. Zároveň není nikde vyvráceno, že by hra neměla posléze vyjít i na macOS a Linux. Valve v sekci FAQ na Steamu pouze uvádí, že omezené testování hry je k dispozici jen pro Windows.

Jak už jsme navíc zmínili v samotném úvodu, hra těží z přechodu na novější a podstatně schopnější engine Source 2. Právě v tomto ohledu se dostáváme k tomu, zdali se společnosti Valve bude chtít, respektive zda se jí vyplatí, když přinese port hry i pro operační systém macOS. Ze Steam statistik z února 2023 totiž jasně vyplývá, že pouze 2,37 % všech hráčů tvoří uživatelé macOS. Zcela upřímně se tak jedná o zcela zanedbatelnou menšinu. Na druhou stranu tu pak ještě máme MOBA hru DotA 2, která stejně tak běží na enginu Source 2 a stejně tak funguje v rámci platformy Steam. I přesto je dostupná i pro jablíčkáře, ačkoliv je tedy určena pro macOS (Intel), kvůli čemuž musí běžet přes překladovou vrstvu Rosetta 2, která si tak přirozeně ukousne část výkonu. Právě z toho lze usoudit, že bychom se stejně tak mohli dočkat i příchodu Counter-Strike 2 pro macOS, díky čemuž by si i uživatelé jablečných počítačů mohli naplno užít všech krás této herní série, počínaje skvělým gameplayem, přes týmovou spolupráci, až po občas přátelské spoluhráče.

Optimalizace pro Apple Silicon

Společnost Valve sice oficiálně nepotvrdila příchod Counter-Strike 2 pro macOS, ale podle titulu DotA 2 je dost pravděpodobné, že se jablečného portu dočkáme spolu s oficiálním vydáním nové hry. V tomto směru se tak dostáváme k další zásadní otázce. Je možné, že bychom se mohli dočkat plně optimalizovaného titulu pro Apple Silicon? Jak už jsme zmínili výše, oficiálně Valve nesdílelo žádné bližší informace. I přesto lze ale počítat s tím, že na optimalizaci můžeme rovnou zapomenout. Společnost Valve by totiž v takovém případě musela použít grafické API Metal od Applu, což by si vyžádalo spoustu (zbytečně) investovaného času do vývoje, který se vzhledem k nízkému počtu hráčů na platformě zkrátka a jednoduše nevyplatí.

Counter-Strike 2

Podle toho tedy můžeme usuzovat, že pokud Counter-Strike 2 skutečně dorazí i na jablečné počítače, tak poběží skrze překladovou vrstvu Rosetta 2. To ale ještě neznamená, že by šlo o nehratelný titul. Engine Source 2 se totiž ve srovnání se svým předchůdcem vyznačuje daleko lepší optimalizací, což by vlastně mohlo jablíčkářům zcela zásadně pomoct. Osobně jsem mnohokrát testoval současný Counter-Strike: Global Offensive na svém MacBooku Air M1 (2020, 8jádrový GPU) a hra je zcela bezproblémově hratelná na i více než 60 FPS. Klíčem k úspěchu je aktivace vícejádrového renderování, díky čemuž hra dokáže využít jedné z hlavních předností Apple Silicon – větší počet jader. Na druhou stranu jsou ale i situace, kdy hratelnost tak příjemná není. Může jít například o graficky náročnější okamžiky či některé mapy.

Naopak DotA 2, běžící na enginu Source 2 s překladovou vrstvou Rosetta 2 běží svižně bez sebemenších problémů. Podle databáze AppleSiliconGames ji na 13″ MacBooku Pro M1 (2020) můžete hrát ve Full HD na střední detaily na stabilních 60 FPS. Sám jsem tuto hru vícekrát vyzkoušel na zmiňovaném Airu a nesetkal jsem se s jediným zádrhelem, ba právě naopak. Hra běžela až překvapivě čistě. Je proto možné, že i neoptimalizovaný Counter-Strike 2 bude i přesto dobře hratelný na novějších Macích. Na oficiální potvrzení kompatibility s macOS a případné bližší informace si však budeme muset počkat pravděpodobně až do vydání hry.

.