Zavřít reklamu

Relativně brzy by mělo dojít k uvolnění operačního systému iPadOS 16. Ten má přinést podobné změny jako iOS 16, konkrétně týkajících se například Zpráv, Mailu či Fotek, a řadu dalších novinek. Bezesporu největší pozornosti se však těší funkce Stage Manager, která má svým způsobem přinést dlouho očekávanou revoluci v multitaskingu. Pokud je něco, na co iPady trpí nejvíce, pak je to právě multitasking. Přestože dnešní jablečné tablety disponují solidním výkonem, tak pravdou je, že jej nelze plně využít kvůli limitacím ze strany systému.

Kvůli zmiňované novince Stage Manager dokonce došlo k odsunutí vydání operačního systému iPadOS 16. Stage Manager uživatelům umožní pracovat na více úkolech, v rámci několika aplikací najednou. Dokonce s takovou půjde libovolně upravovat velikost oken jednotlivých appek, případně bude možné je mít otevřeny přes sebe a v okamžiku mezi nimi přepínat. Celý systém samozřejmě půjde i personalizovat, díky čemuž si každý jablíčkář bude moci funkci nastavit tak, aby mu fungovala co možná nejlépe. Jenže oficiální uvolnění iPadOS 16 pomalu klepe na dveře a jablíčkáři stále častěji debatují nad tím, zda se Stage Manager skutečně stane potřebnou revolucí, nebo naopak pouhým zklamáním.

Stage Manager: Čeká nás revoluce, nebo zklamání?

Jak už jsme tedy zmínili výše, aktuálně je otázkou, zda příchod funkce Stage Manager přinese dlouho očekávanou revoluci v oblasti multitaskingu, nebo jestli se nestane pouhým zklamáním. Přestože má iPadOS 16 přijít v dohledné době, tak i přesto funkce trpí na poměrně silné chyby, které její používání znatelně znepříjemňují. O tom ostatně informuji sami vývojáři na diskuzních fórech a sociální síti Twitter. O své poznatky se podělil například zakladatel portálu MacStories Federico Viticci (@viticci). Ten již v srpnu upozorňoval na poměrně zásadní množství chyb. Přestože od té doby uběhlo spoustu času a vyšlo k vydání nových beta verzí iPadOS 16, tak i stále některé nedostatky přetrvávají.

Na aktuální chyby ze současné beta verze upozornil vývojář Steve Troughton-Smith, který zároveň přidal poměrně odvážné vyjádření. Pokud by Apple vydal funkci v současné podobě, doslova tím zničí celý svůj operační systém iPadOS. Funkce jednoduše nefunguje podle představ a má negativní dopad na fungování celého systému. Pokud totiž špatně klepnete, omylem provedete „nevhodné“ gesto, nebo jednoduše budete s aplikacemi hýbat příliš rychle, tak máte prakticky jistotu, že se stane neočekávaná chyba. Něco takového může vyústit ve strach uživatelů z používání, aby náhodou nezpůsobili další chyby. Přestože Stage Manager z iPadOS 16 měl být tou vůbec nejlepší novinkou celého systému, tak prozatím to vypadá naopak – funkce může nový OS zcela potopit. Podle vyjádření Applu má navíc iPadOS 16 vyjít již nyní v říjnu 2022.

Chcete multitasking? Zaplaťte si lepší iPad

Zvláštní je také celkový přístup Applu. Přestože má Stage Manager výrazně pozvednout kvalitu iPadů na zcela novou úroveň a vyřešit zásadní nedostatky, na které jablíčkáři v posledních letech intenzivně upozorňují, tak to ještě neznamená, že se funkce dočká každý. Je v tom totiž poměrně zásadní limitace. Stage Manager bude dostupný pouze na high-end iPadech s čipy Apple Silicon. To funkci omezuje na iPad Pro (M1) a iPad Air (M1), které jsou k dostání od 16 490 Kč.

iPad Pro M1 fb
Stage Manager: Máte iPad bez čipu M1? Pak máte smůlu

Apple v tomto ohledu argumentuje tím, že pouze novější tablety vybavené čipy Apple Silicon mají dostatek výkonu k tomu, aby u nich Stage Manager mohl spolehlivě fungovat. Na tohle prohlášení poměrně ostře zareagovali sami jablíčkáři, podle nichž jde o hloupost. Pokud by se skutečně jednalo o problém výkonu, bohatě by vystačilo, kdyby na základních iPadech byla funkce k dostání s určitou limitací. Stage Manager umožňuje otevřít až čtyři aplikace najednou, přičemž tyto možnosti mohou být o to více rozšířeny při připojení externího displeje, díky čemuž je následně možné pracovat s celkově až osmi aplikacemi najednou. Právě proto by bohatě stačilo tyto možnosti u levnějších modelů omezit.

Velice stručně lze navíc říct, že Stage Manager je pro rodinu produktů iPad nesmírně důležitou funkcí na to, aby si Apple mohl dovolit ji pokazit. Zároveň je poměrně pošetilé si myslet, že kvůli jedné softwarové funkci budou nyní jablíčkáři ve velkém upřednostňovat dražší iPady. Co na očekávanou novinku říkáte vy? Přinese dle vás potřebnou změnu, nebo Apple opět promešká svou příležitost?

.