Zavřít reklamu

Operační systém iPadOS 16 přichází s velkou řadou novinek, z nichž některé jsou malé, ale jiné zase velké. Mezi jednu z největších, ne-li největší, novinku patří rozhodně Stage Manager, který má podle Applu změnit způsob, jakým jsme doposud pracovali na iPadu. I přesto, že měl Stage Manager určité porodní bolesti, tak aktuálně funguje už velmi dobře a troufám si tvrdit, že se opravdu jedná o skvělou funkci, díky které už lze lehce přirovnat práci na iPadu k práci na desktopu. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5+5 tipů pro Stage Manager z iPadOS 16, které musíte znát, abyste ho mohli využít na maximum. Stage Manager lze aktivovat v ovládacím centru.

Dalších 5 tipů pro Stage Manager z iPadOS 16 najdete zde

Seskupení oken z nabídky

Okna můžete seskupit několika způsoby, například s využitím Docku nebo panelu nalevo. Pokud se vám ale nechce aplikace prstem přesouvat, tak existuje ještě jeden způsob, kde si přímo zvolíte, kterou aplikaci chcete přidat. Stačí, abyste u okna aplikace klepnuli nahoře uprostřed na ikonu tří teček, kde poté zvolte možnost Přidat další okno. Poté se zobrazí rozhraní, ve kterém už si klepnutím okno k přidání stačí jednoduše vybrat.

Přesouvání oken

V rámci Stage Manageru můžete okna zmenšovat či zvětšovat, a to i s využitím překrývání. Nedílnou součástí je však také možnost přesouvání oken, což je samozřejmě naprostá nezbytnost. Pokud byste chtěli nějaké okno přesunout, tak stačí, abyste ho vzali za jeho horní část. Následně už ho můžete přesunout podle potřeby.

Minimalizace okna

Dost možná se někdy při využívání Stage Manageru ocitnete v situaci, kdy budete mít vedle sebe naskládaných více oken a budete se chtít nějakého zbavit, avšak nikoliv formou zavření. Dobrou zprávou je, že přesně proto existuje klasická minimalizace, kterou známe z desktopu. Pokud byste chtěli okno minimalizovat, tak klepněte v jeho horní části uprostřed na ikonu tří teček, a poté stiskněte možnost Minimalizovat.

Zavření okna

Jak už jsem nakousl na předchozí stránce, tak okna ve Stage Manageru můžete nejen minimalizovat, ale také rovnou zavírat, čímž z rozhraní kompletně zmizí. Opět se nejedná o nic složitého, postup je prakticky totožný. Stačí, abyste v horní části okna, které chcete zavřít, klepnuli na ikonu tří teček. Z menu, které se zobrazí, pak vyberte možnost Zavřít.

Využití s externím monitorem

Stage Manager je na iPadu rozhodně fajn, avšak ještě lépe je využitelný společně s externím monitorem, se kterým dokáže perfektně spolupracovat. Aktuálně je možné mezi iPadem a externím monitorem pouze přesouvat okna, každopádně v rámci iPadOS 16.2 se konečně dočkáme vylepšení, kdy bude možné Stage Manager plně využívat na externím monitoru, takže uživatelé budou mít o dost větší pracovní plochu. Stage Manager na externím monitoru je opravdu skvělý a konečně se dá iPad považovat za zařízení, které dokáže určitým způsobem nahradit desktop, potažmo Mac.

ipad ipados 16.2 externí monitor
.