Zavřít reklamu

Začátkem června se odehrála očekávaná vývojářská konference WWDC 2022, při které nám Apple představil nové verze operačních systémů. Ty jsou samozřejmě nabité řadou zajímavých novinek a celkově tak posouvají systémy na další úroveň. Každopádně zvýšenou pozornost jablíčkářů si získala funkce s názvem Stage Manager. Ta konkrétně zamíří do macOS a iPadOS, přičemž právě v případě iPadů má přinést revoluci v přístupu k multitaskingu a značně rozšířit celkové možnosti.

O tom, jak Stage Manager funguje a jak se odlišuje například od Split View, jsme si už řekli v našich dřívějších článcích. Nyní se ale na povrch dostala vcelku zajímavá informace – Stage Manager víceméně není žádnou velkou novinkou. Apple totiž na funkci  pracoval již před více než 15 lety a teprve nyní ji dotáhl do konce. Jak započal vývoj, co bylo cílem a proč jsme čekali až doteď?

Původní podoba Stage Manageru

S podrobnějšími informacemi o funkci Stage Manager se nechal slyšet bývalý vývojář Applu, který se specializoval na vývoj funkcí pro operační systémy macOS a iOS. A musíme uznat, že zveřejnil řadu vřelých zajímavostí. Když se totiž cupertinský gigant v roce 2006 zabýval přechodem Maců na procesory Intel, tento vývojář a jeho tým se pro změnu soustředili na funkci s interním označením shrinkydink, která měla přinést radikální změnu pro multitasking a jablíčkářům poskytnout nový způsob pro správu aktivních aplikací a oken. Novinka měla naprosto zastínit již existující Exposé (dnes Mission Control) a Dock a doslova zrevolucionizovat možnosti systému.

shrinkydink
Funkce shrinkydink. Její podoba se Stage Manager je nezpochybnitelná

Asi vás nepřekvapí, že funkce shrinkydink je doslova stejnou vychytávkou jako Stage Manager. Otázkou ale je, proč vlastně funkce přišla až nyní, respektive 16 let poté, co na ni vývojář s jeho týmem pracovali. Zde existuje jednoduché vysvětlení. Tým s tímto projektem zkrátka nedostali zelenou a nápad byl uschován na později. Zároveň tehdy se jednalo o exkluzivní změnu pro macOS, respektive tehdejší OS X, jelikož iPady zatím ani neexistovaly. Dle všeho je však shrinkydink ještě o něco starší. Během zmiňované vývojářské konference WWDC 2022 Craig Federighi, viceprezident pro softwarové inženýrství, zmínil, že na Stage Manageru pracovali i lidé z týmu, který se podobným systémem zaobíral již před 22 lety.

Co by vývojář změnil na Stage Manageru

Ačkoliv vizuálně si jsou Stage Manager i shrinkydink velice podobné, řadu rozdílů bychom mezi nimi našli. Jak ostatně uvádí samotný vývoj, nová funkce je podstatně kompaktnější a uhlazenější, čehož před lety zkrátka nemohli dosáhnout. Tehdy totiž ještě neexistovaly Macy s Retina displeji, které by si hravě poradily s vykreslením i těch sebemenších detailů. Situace zkrátka byla diametrálně odlišná.

Na místě je také zmínit, co by původní tvůrce na současném Stage Manageru vlastně upravil, případně změnil. Jakožto správný fanoušek by novince dal daleko více prostoru a jablíčkářům nabídl její aktivaci ihned při prvním spuštění Macu, nebo by ji alespoň více zviditelnil, aby se k ní dostalo více lidí. Pravdou totiž je, že Stage Manager přináší poměrně zajímavý a jednoduchý způsob, který může nováčkům znatelně usnadnit práci s jablečným počítačem.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.