Zavřít reklamu

Začátkem června se nám Apple pochlubil představením zbrusu nových operačních systémů s řadou novinek. Systémy macOS 13 Ventura a iPadOS 16 se pak dokonce dočkaly stejné změny s názvem Stage Manager, která má podpořit multitasking o obecně tak jablíčkáři zpříjemnit jeho práci. Ostatně znatelně nám urychlí přepínání mezi okny. V dosavadních verzích iPadOS ale něco podobného chybí. Konkrétně se nabízí jen takzvaný Split View, který má řadu překážek.

Multitasking na iPadech

Jablečné tablety poměrně delší dobu čelí nemalé kritice kvůli tomu, že si nedokážou pořádně poradit s multitaskingem. Ačkoliv Apple iPady prezentuje jako plnohodnotnou náhradu Macu, které prakticky nic nechybí, tak právě multitasking může být pro spoustu uživatelů zcela zásadní problém. V operačním systému iPadOS se od roku 2015 nachází jen jediná možnost neboli takzvaný Split View, s jehož pomocí lze rozdělit obrazovku na dvě části a mít tak bok po boku dvě aplikace, se kterými můžete současně pracovat. Součástí je také možnost vyvolání malého okna přes uživatelské rozhraní (Slide Over). Celkově tak Split View připomíná práci s plochami v macOS. Na každé ploše můžeme mít přes celou obrazovku buďto jedinou aplikace, nebo právě dvě.

ipados a apple watch a iphone unsplash

Jak už jsme ale zmínili výše, tohle jablíčkářům jednoduše nestačí a upřímně se ani není čemu divit. I když to trvalo trošku déle, než jsme možná všichni očekávali, tak naštěstí Apple přišel s poměrně zajímavým řešením. Řeč je samozřejmě o novince s názvem Stage Manager, která je součástí iPadOS 16. Stage Manager konkrétně funguje jako správce jednotlivých oken, která jsou sdružena do příslušných skupin a lze mezi nimi v okamžiku přepínat pomocí bočního panelu. Na druhou stranu funkci si neužije každý. Jak se totiž ukázalo, Stage Manager bude dostupný pouze na iPadech s čipem M1, respektive na iPadu Pro a iPadu Air. Uživatelé se staršími modely tak mají smůlu.

Split View

Ačkoliv se funkce Split View jeví jako nedostačující, tak rozhodně ji nemůžeme upřít situace, ve kterých funguje na výbornou. Do této kategorie bychom konkrétně mohli zařadit například okamžiky, kdy jablíčkář pracuje na důležitém úkolu a potřebuje k tomu pouze dvě aplikace a nic víc. V takovém případě funkce splňuje všechna očekávání a díky roztažení programů dokáže využít 100 % z celé obrazovky.

ios_11_ipad_splitview_drag_drop
Split View s využitím drag-and-drop

V tomto Stage Manager lehce tápe. Sice dokáže roztáhnout jednu aplikaci, jenže ostatní se v takovém případě zmenšují, kvůli čemuž zařízení nedokáže využít celou plochu, jako zmiňovaná funkce Split View. Když do toho ještě přidáme Slide Over, který funguje kompletně samostatně, tak nám v těchto případech vychází jasný vítěz.

Stage Manager

Jak už jsme naznačili výše, Stage Manager se naopak zaměřuje na komplexnější práci, jelikož na obrazovce dokáže celkově vyobrazit až čtyři okna zároveň. U toho to ale ani zdaleka nekončí. Funkce totiž dokáže mít najednou spuštěné až čtyři sety aplikací po čtyřech, což ve výsledku dělá celkově 16 spuštěných aplikací. Samozřejmě aby toho nebylo málo, Stage Manager dokáže naplno využít i připojený monitor. Pokud bychom tedy k iPadu připojili například 27″ Studio Display, tak nám Stage Manager dokáže vyobrazit celkově 8 aplikací (4 na každém displeji), přičemž zároveň se zvyšuje i počet setů, díky čemuž si v takovém případě iPad poradí se zobrazeních až 44 aplikací.

Už při pouhém pohledu na tohle srovnání je jasné, že je Stage Manager jasným vítězem. Jak už bylo zmíněno, Split View si totiž poradí jen se zobrazením dvou aplikací zároveň, což dokáže navýšit nanejvýš na tři při použití Slide Over. Na druhou stranu je otázkou, zdali si jablíčkáři vůbec dokážou vytvořit tolik setů. Většina totiž s tolika aplikacemi zároveň nepracuje, každopádně je jednoznačně dobře, že tu ta možnost je. Případně si je můžeme rozdělit podle využití, respektive vytvořit si sety pro práci, sociální sítě, zábavu a multimédia, chytrou domácnost a další, což nám opět znatelně usnadní celý multitasking. Určitě také stojí za zmínku, že s příchodem funkce Stage Manager z iPadOS zmizí zmiňovaný Slide Over. S ohledem na blížící se možnosti je to už ale to nejmenší.

Která možnost je lepší?

Samozřejmě v závěru je otázkou, která z těchto dvou možností je vlastně lepší. Na první pohled bychom mohli vybrat Stage Manager. Ten se totiž pyšní rozsáhlými funkcemi a tabletům propůjčí dlouho očekávané funkce, které rozhodně přijdou vhod. Možnost mít najednou zobrazených až 8 aplikací jednoduše zní dobře. Na druhou stranu ne vždy takovéto možnosti potřebujeme. Někdy se naopak hodí mít k dispozici naprostou jednoduchost, do čehož zapadá jedna aplikace přes celou obrazovku nebo Split View.

Přesně proto si iPadOS zachová obě možnosti. Například takový 12,9″ iPad Pro si proto na jednu stranu poradí s připojením monitoru a výrazně vylepšeným multitaskingem, ale zároveň nepřijde o možnost, aby dokázal vyobrazit jen jednu nebo dvě aplikace přes celý displej. Uživatelé si tak vždy budou moci vybrat na základě aktuálních potřeb.

.