Zavřít reklamu

Už jsme to slyšeli pár týdnu zpět, že si Apple na příští rok chystá jednu velkou novinku ve svém portfoliu iPhonů. Řeč je o iPhonu Slim. Nyní jsou zde další zvěsti, které jej více přibližují. Je ale z čeho se radovat? 

Podle webu The Information Apple stále testuje různé designy, které mu umožní vytvořit tenčí telefon. Ten by měl zahrnovat hliníkové šasi a menší Dynamic Island. Telefon bude také obsahovat čip Applu nejnovější generace, pravděpodobně nazývaný A19 (což není překvapením), a mohl by mít i vylepšenou přední kameru pro videohovory a selfie. Velikost displeje by měla být někde mezi úhlopříčkou 6,12 standardního iPhonu a 6,69“ displeje iPhonu Pro Max. Zadní fotoaparáty by mohly být v rámci jejich přepracování přemístěny z levého horního rohu zadní strany do jejího středu. 

Tento nový model iPhonu má být tedy především „výrazně tenčí“ než současné modely a může přijít na trh i z důsledku ukončení řady iPhonů Plus. Jenže The Information dodává, že bude dražší než model Pro Max. A to je dost silný kámen úrazu. Obecně je nový iPhone Slim srovnáván se změnou, kterou přinesl iPhone X. Mohli bychom se tedy dočkat nového krále portfolia Applu, a za jakou cenu? 

Jen samé hlouposti? 

Apple najednou z nějakého neznámého důvodu začíná propagovat tenkost jeho zařízení. Nejvíce je to vidět u nových iPadů Pro. Ale proč? Vždy je logické, že čím větší zařízení je, tím tenčí může být už jen kvůli tomu, že se ostatní technologie dokáže lépe rozprostřít po celé ploše zařízení. Vidíme to nejen u Applu ale i Samsungu a jeho tabletové řadě Galaxy Tab S9. Nicméně pokud jde o telefony, tak kde bude Apple krátit svou výbavu? 

Pokud chce udělat zařízení tenčí, musí se zásadně miniaturizovat hardware, čemuž zatím nic nenahrává. Další variantou je zmenšit baterii, a to nikdo nechce. Raději mít o 1 mm tlustší telefon a o 5 hodin delší výdrž, než aby tomu bylo opačně. Navíc jsou zde pak moduly fotoaparátů. Poznáte půl milimetru tloušťky navíc? Pravděpodobně nikoli. Poznáte ale, že fotomodul vystupuje nad záda telefonu o 5 milimetrů? Zcela určitě. 

A teď ještě to použití hliníku. Ocel i titan mají oproti hliníku přednosti ve své odolnosti. Tady nedává příliš smysl, aby byl vybavenější a dražší model jen hliníkový, kdyby níže postavené byly z titanu. Navíc hliník je měkký a rád se ohýbá, což dosvědčily i první Bendgate aféry. Přítomnost tohoto materiálu v příliš tenkém zařízení tak není zrovna žádoucí. iPhone Slim 2025 tak může být skutečný trhák stejně dobře jako propadák. 

.