Zavřít reklamu

Design současných MacBooků Pro byl poprvé představen v roce 2016. Na první pohled okamžitě zaujme. Dokonalé lícování, úzké rámečky displeje a hlavně důraz na celkovou tenkost lahodí oku. Jenže s sebou přináší i daň v podobě problémů a nedostatků.

Hned první kontroverzní prvek, který po otevření vyšších řad MacBooků Pro spatříte, je dotykový proužek Touch Bar. Apple jej představil jako inovativní způsob ovládání, který přenosné počítače posune o kus dále. Po opadnutí zájmu a vystřízlivění však většina uživatelů velmi rychle zjistila, že se žádná revoluce nekoná.

Touch Bar mnohdy pouze supluje klávesové zkratky, jenž lze snadno dohledat v menubaru. Animované posouvání videa anebo fotek je sice efektivní, ale jeho dopad na produktivitu je těžce měřitelný. Navíc na přímém slunci je dotyková plocha špatně čitelná. Obhájit si tak příplatek za model s Touch Barem proto bývá pro mnohé uživatele velmi obtížné.

macbook-pro-touch-bar

Výkonný procesor v tenkém těle

Apple však šel rozhodování napřed a pouze do řad s Touch Barem obsadil ty nejnovější a nejsilnější procesory. Čtyřjádrové a šestijádrové Intel Core i5/7/9 tak nenajdeme v základním 13“ MacBooku Pro ani jiném přenosném počítači v současném portfoliu mimo vyšší modely.

Inženýři z Cupertina ale podcenili zákony fyziky, když tak výkonné procesory osadili do tak tenkého šasi. Výsledkem je značné přehřívání a nucené podtaktování procesoru, aby se zcela nepřehřál. Paradoxně se výkon prémiového modelu s Core i9 a ceně šplhající ke sto tisíci korunám může snadno propadnout na hranici základní varianty. Malé větráčky nemají šanci notebook pořádně chladit, takže jediným řešením je prostě se této konfiguraci zcela vyhnout.

Když Apple na trh nové MacBooky Pro uváděl, sliboval podobnou 10hodinovou výdrž na baterii, jako měla předchozí generace. Dle dlouhodobých ohlasů uživatelů se k této hodnotě přiblížil jen třináctipalcový model bez Touch Baru. Ostatní jsou hluboko pod udávaným číslem a není problém se pohybovat okolo 5 až 6 hodin výdrže na baterii.

MacBook Pro 2018 FB

O nešťastné klávesnici bylo již napsáno mnoho. Elegantní design se supernízkým zdvihem a novým „motýlkovým mechanismem“ si rovněž vybral svou daň. Při kontaktu s jakoukoli nečistotou může dojít až ke znefunkčnění dané klávesy. A to nemusíte u počítače zrovna jíst, neboť problém způsobí i obyčejný vlas.

Design MacBooků Pro ztrácí duši

Zatím posledním objeveným problémem je pak „flex gate“ pojmenovaný dle kabelů vedoucích ze základní desky do displeje. Apple je musel kvůli tenkému displeji nahradit speciální tenkou variantou. Ta je nejen drahá, ale bohužel i náchylná k mechanickému opotřebení. Časem, zejména v závislosti na počtu otevření a zavření víka displeje, tak kabely praskají. To způsobuje nerovnoměrné osvícení a efekt ala „pódiové lampy“.

Vše doposud jmenované trápilo ročník 2016 a 2017. Teprve poslední generaci se částečně podařilo napravit škody, vzniklé honbou za co nejtenčím laptopem. Třetí generace motýlkové klávesnice má speciální membrány, které dle oficiálního vyjádření Applu tlumí hlučnost, ale příjemným vedlejším efektem je rovněž ochrana před nečistotami. Generace 2018 zřejmě ani netrpí „flex gate“, díky delšímu kabelu vedoucího od základní desky k displeji, které by měl být navíc odolnější.

Na druhou stranu mnohým chybám by se dalo vyvarovat, kdyby Apple tolik nebazíroval na tenkém laptopu. Určitě by se pak našlo i místo pro více portů, které měly ještě modely 2015. Mnozí pak namítají, že poslední počítače s odchodem svítícího jablíčka a nabíjecího konektoru MagSafe ztratily i svou duši. Otázkou je, zdali Apple ještě někdy „tlustý“ laptop vyrobí.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Není se co divit, ze prodeje Maců postihují takové propady. Přenosné počítače předražené, bez portů, bez MacSafe, s malou vydrží baterie, s kompromisy u procesorů a s malým HDD. iMacy přestárlé, MacPro a displaye se neprodavaji vůbec. Tudy cesta nevede, nechápu, ze to nevidí alespoň správní rada Applu, když Cookovi je to jedno.

  Za mě ještě jeden velmi zásadní problém s klávesnicí: Užitečné klávesy F1-12 nahradily nesmyslem zvaným TouchBar (není dne, abych na to sprostě nenadával, když se mi díky tomu podaří přijít o nějakou práci) – jde o zoufalý pokus o nějaký ten Wow efekt, kterým dobývali svět na začátku tisíciletí – v té době to ale vymýšlel vizionář Jobs a ten to měl promyšlené…

  Jsem majitelem popisovane 13″ a zaroven tri predchozich verzi. Je smutne sledovat jak ze stroje, ktery vam delal radost vznikla tragedie :(.

  Snad nejhorsi to je s odolnosti.
  Predchozi verze prezily pady, tuknuti si o futra proste denodeni tvrdou drinu.

  Aktualni model, asi to bylo dano cenou(60 000) se u me mel jak v bavlnce.
  – po pul roce odesel display
  – po roce a ctvrt klavesnice
  – a chvili pred zarukou znovu display
  Takhle se top produkt nechova :(

  A co me zklamalo maximalne, absence ochraneho skla na displayi, staci si tuknout spodni hranou do cehokoliv tvrdeho a display praskne.

  I za cenu ztraty luxusu, ktery mi nabizi cely ekosystem pristi model proste od Applu nebude.

  Ano HW od Apple je neštěstí. Ale problém je s OS: Pracuji paralelně na Widlích a MacOS a musím říci, že Widle jsou pro mě při té paralelní zkušenosti děsivým zklamáním – a v podstatě jediným důvodem proč zůstat u Apple…

  Co me nejvic otravilo je nova butterfly klavesnice, ktera se kazi i ve sve 3. generaci. Klavesnice je u laptopu velmi dulezity prvek a pokud tento nefunguje, pak je cela rada notebooku s touto klavesnici nehodna duvery zakaznika. Nechapu, ze to Cookovi nevadi. Pokud chteji skoncovat s macbooky uplne, toto neni marketingove nejstastnejsi cesta. Soucasny MBA, je tak zrejme muj posledni macbook od Applu, pokud nevyresi problemy v clanku a zejmena pak mechanismus klavesnice.

  Existuje však na trhu alternativa pro MacBook Pro 15″, co se týče přenosnosti (váha a právě zmiňovaná tloušťka), výdrže baterie, kvality šasi, kvality displeje a výkonu v jednom? Přestože jsme se s kolegy snažili najít alternativu, tak jsme bohužel nenašli.

  Mam pro 15 2018 a maximalni spokojenost, jen na mag safe obcas zavzpominam, ale jsem rad ze nove nabijeni nesviti diodkou, jinak vse ostatni je lepsia prijde mi clanek a diskuze moc negativni

celý text

Čtěte více.